Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Skanowanie nieruchomości - dlaczego jest potrzebne?

Tomasz Kolaszynski Homescanner
Tomasz Kolaszynski

Zakup mieszkania czy domu to poważna inwestycja, dlatego zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto posiadać pełną wiedzę na temat nieruchomości. Na co zwrócić uwagę? Co sprawdzić? Na jakie zagrożenia uważać?

Pytań jest dużo, zwłaszcza gdy nie mamy doświadczenia i podstawowej wiedzy. Odpowiedzi znajdziemy w raportach, które można kupić w serwisie www.homescanner.pl. Jak to działa, co znajdziemy w takich raportach? O tym rozmawiamy z Tomaszem Kolaszyńskim, twórcą i właścicielem serwisu.

Skąd pomysł na serwis www.homescanner.pl?  

T.K: Serwis jest tak naprawdę wynikiem doświadczeń – głównie własnych, ale także znajomych. Można powiedzieć, że jest odpowiedzią na potrzeby, jakie pojawiły się w momencie poszukiwania i kupowania nieruchomości. Podczas zakupu domu znajomi nie mieli czasu, aby odwiedzić i obejrzeć każdą nieruchomość, którą byli zainteresowani. Dodatkowo bardzo często „zderzali” się z sytuacją, gdy pośrednicy przekładali bądź odwoływali spotkania. Zdarzało się również, że nie posiadali wszystkich informacji, które były kluczowe, aby podjąć decyzję o zakupie. Poprosili mnie więc o pomoc w zebraniu informacji i odwiedzeniu kilku nieruchomości. I tutaj pojawił się pomysł na usługę. Przeanalizowałem więc szerzej rynek i potrzeby w tym zakresie, i na tej podstawie postanowiłem wcielić pomysł w życie.

Jakie usługi/produkty oferuje serwis?

Podstawową usługą, a raczej produktem są kompleksowe raporty na temat sprzedawanych nieruchomości. W każdym raporcie nasz klient znajdzie wszystkie informacje, które są mu niezbędne, aby dokonać bezpiecznego zakupu mieszkania czy domu. To taka wiedza na temat nieruchomości „w pigułce”.

Jakie dokładnie informacje ma Pan na myśli?

W każdym raporcie znajduje się wgląd do pełnej dokumentacji prawnej oraz technicznej. Mam tu na myśli tak ważne przy zakupie dokumenty, jak księga wieczysta nieruchomości, a w niej takie informacje, jak: kto jest właścicielem, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką, jakie są prawa osób trzecich do nieruchomości, służebności gruntowe, umowy przedwstępne, pierwokupu czy dożywocia. Dokumentację uzupełniają plan zagospodarowania przestrzennego (podstawowy dokument, z którego dowiadujemy się, jaka będzie przyszłość osiedla) oraz dokumentacja techniczna całego budynku (plan domu, opis techniczny, akt notarialny, itp.). W raporcie znajdziemy również informacje na temat budynku i działki – rozkład i wielkość pomieszczeń, dodatkowe udogodnienia, wyposażenie, stan techniczny budynku, opinię na temat okolicznej infrastruktury – doprowadzone drogi, oświetlenie, komunikacja miejska, ważne punkty (służba zdrowia, sklepy, przedszkole, szkoła, itp.), sąsiedztwo, otoczenie nieruchomości, wywiady z sąsiadami oraz właścicielem, opinię naszych ekspertów oraz rzeczywiste zdjęcia nieruchomości, bez retuszu w programach graficznych.

Kto i w jaki sposób pozyskuje dane do raportów?

Mamy sieć wywiadowców w całej Polsce. Wywiad to fizyczne odwiedziny naszego wywiadowcy w nieruchomości. Z założenia nie ufamy informacjom przekazanym przez właściciela lub agenta. Każdą informację sprawdzamy osobiście i potwierdzamy, czy jest zgodna z prawdą.

„Skanowanie nieruchomości” – na czym to właściwie polega?

Skanujemy, a więc przeglądamy punkt po punkcie każdą nieruchomość wystawioną na sprzedaż. Zaczynamy od aspektów prawnych: księgi wieczyste, plany zagospodarowania, świadectwa energetyczne; na fizycznym sprawdzeniu nieruchomości i jej okolicy kończąc. Staramy się zwracać uwagę na szczegóły, zwłaszcza te, które są niewidoczne na pierwszy rzut oka dla przeciętnego kupującego, nie mającego doświadczenia w tej dziedzinie. Zawsze wychodzimy z założenia, że bardzo możliwe, iż nasz klient zamieszka w danej nieruchomości, więc warto, aby wiedział o niej wszystko, nawet wówczas, gdy ta wiedza przyda mu się dopiero rok po zakupie. Co ważne – do raportów dołączamy także zdjęcia. Jednak nie są to wyretuszowane i ustawiane zdjęcia, przygotowane pod sprzedaż nieruchomości. Udostępnione przez nas zdjęcia pokazują rzeczywisty stan nieruchomości i szczegóły, na które warto zwrócić uwagę.

Jakie dokładnie nieruchomości skanujecie?

Skanujemy wszystkie nieruchomości. Jednak na chwilę obecną mamy przygotowane w wersji elektronicznej wywiady dla mieszkań i domów z rynku wtórnego. Ale cały czas pracujemy nad kolejnymi raportami. Proces przygotowania wywiadu jest dość skomplikowany i musi przejść przez wiele „punktów kontrolnych”, abyśmy mieli 100 proc. pewności, że spełnia nasze standardy. Dlatego mija trochę czasu, zanim zamieścimy gotowy raport w serwisie. Inaczej wygląda to w przypadku „raportów na życzenie”.

Oferujecie raporty na życzenie? Czy to oznacza, że klient może zamówić raport dla dowolnej nieruchomości?

Dokładnie tak, pod warunkiem, że jest ona wystawiona na sprzedaż. Jeśli klient nie znajdzie swojej nieruchomości w naszej bazie, zgłasza nam zapotrzebowanie na raport, a my przygotowujemy go w 48 godzin, oczywiście zachowując te same standardy jakości.

Jaki koszt musi ponieść klient, aby uzyskać dostęp do raportu?

Dostęp do jednego raportu można uzyskać już za 99 zł. Dostępne są też pakiety, w których cena jednostkowa za jeden raport jest znacznie niższa.

Dlaczego klient miałby wydać 99 zł na raport z informacjami, które powinien otrzymać od właściciela lub agenta nieruchomości? Co otrzyma w zamian?

Tutaj kluczowe jest słowo „powinien”. Pośrednicy często nie posiadają wszystkich informacji, co więcej nawet właściciele mają problem z podaniem niektórych informacji. Dopiero nasze pytania uruchamiają całą „machinę” sprawdzania i przygotowywania odpowiedzi. Ważne jest, aby wiedzieć, o co pytać i na co zwracać uwagę. My to wiemy, ponieważ zweryfikowaliśmy już setki mieszkań. Poza tym informacje przekazywane przez pośrednika czy właściciela zawsze będą miały zabarwienie sprzedażowe, a każdy sprzedający będzie kierować naszą uwagę na atuty nieruchomości, pomijając subtelnie jej wady. To naturalne w każdym procesie sprzedaży. My natomiast przekazujemy obiektywną informację – nie stawiamy się po żadnej ze stron. Naszym celem jest, aby klient otrzymał kompleksową informację o nieruchomości, uwzględniającą zarówno jej atuty, jak i wady.

Jakie jeszcze korzyści otrzymuje klient? Zyskuje możliwość sprawdzenia nieruchomości bez wychodzenia z domu, otrzymuje kompleksową wiedzę ekspercką, której nie znajdzie nigdzie indziej, a przede wszystkim dostaje od nas poczucie bezpieczeństwa i pewność co do zakupu. Koszt raportu jest niewielki w stosunku do inwestycji, jaką stanowi zakup nieruchomości.

Co należy zrobić, aby uzyskać dostęp do raportu?

Wystarczy wejść na stronę serwisu www.homescanner.pl i wykupić jeden z pakietów. Wówczas klient zyskuje dostęp do raportu bezpośrednio w serwisie, może go też pobrać w pliku pdf. Dostęp do wykupionego raportu jest nieograniczony czasowo. Jeśli interesująca klienta nieruchomość nie znajduje się w naszej bazie, wystarczy, że zgłosi ją przez dedykowany formularz, a my w 48 godzin przygotujemy dla niego raport.  

Zakup nieruchomości, zwłaszcza, gdy kupujemy „dla siebie”, wiąże się często z dużymi emocjami, które mogą przysłonić nam racjonalne myślenie. Dlatego warto podeprzeć się wówczas obiektywną wiedzą.

 

Źródło: Homescanner.pl | 2018-10-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemdziałki na wynajemkamienice poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat Zgierskilokale użytkowe na wynajem powiat Siemiatyckilokale użytkowe na wynajem gmina Chojnalokale użytkowe na wynajem gmina Zawierciemieszkania na sprzedaż w Starym Korczyniedomy na sprzedaż w Opoczcedomy na sprzedaż w Prząsławie

Deweloperzy

);