Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Prawo właścicieli lokali do ingerencji w nieruchomość wspólną

Prawo właścicieli lokali do ingerencji w nieruchomość wspólną

Właściciele mieszkań często bez porozumienia z innymi – w tym i z zarządem wspólnoty mieszkaniowej – instalują na swoich balkonach, parapetach, oknach i ścianach mieszkania odbiorniki satelitarne, klimatyzatory czy kraty antywłamaniowe. Wątpliwym jednak jest, czy jest to prawidłowa praktyka.

Antena na każdym balkonie stanowi jeden z najczęstszych widoków na polskich osiedlach. Właściciele mieszkań często bez porozumienia z innymi – w tym i z zarządem wspólnoty mieszkaniowej – instalują na swoich balkonach, parapetach, oknach i ścianach mieszkania odbiorniki satelitarne, klimatyzatory czy kraty antywłamaniowe. Wątpliwym jednak jest, czy jest to prawidłowa praktyka.
 
W razie wyodrębnienia własności lokalu jego właścicielowi przysługuje udział w nieruchomości wspólnej; jest to jego prawo nieodłącznie związane z własnością lokalu. Do nieruchomości wspólnej, zgodnie z art. 3 ust. 2 z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. nr 85, poz. 388), należą „grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli”, czyli m.in. korytarze, klatki schodowe, dach czy elewacje. Ustawa wyraźnie wskazuje, że każdy z właścicieli lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. W przypadku małej wspólnoty, do której stosuje się przepisy kodeksu cywilnego, norma art. 206 precyzuje, że korzystać z rzeczy wspólnej można w takim zakresie, w jakim da się to pogodzić ze współposiadaniem pozostałych współwłaścicieli.
 
O ile nawet intuicyjnie można stwierdzić, że zabudowanie części korytarza jest przekroczeniem prawa przysługującego współwłaścicielowi, to nie jest to już takie oczywiste w przypadku montażu rolet zewnętrznych. Rolety czy anteny umieszczone na balkonach są przecież instalowane pozornie „w granicach” danego mieszania, a więc nie powinny naruszać praw innych. Należy jednak pamiętać o tym, że przebicie ścian zewnętrznych (szczególnie tych nośnych) czy ingerencja w elewację (także „wizualna”) jest korzystaniem z nieruchomości wspólnej (i to zmieniającym jej przeznaczenie, a równocześnie naruszającym współposiadanie pozostałych osób). Zgodnie z orzecznictwem, wyrażenie zgody na taką czynność jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, a więc wymagającą uchwały właścicieli lokali (zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 3 pkt 4).
 
Nawet montaż krat antywłamaniowych jest ingerencją w nieruchomość, a więc konieczne jest podjęcie stosownej uchwały wspólnoty – która może wyrazić zgodę, bądź jej odmówić. Wprost mówi o tym wyrok NSA z 14 kwietnia 1994 r., zgodnie z którym „zlikwidowanie okien na jednej ścianie, wybicie otworów okiennych i zamurowanie okien na ścianie innej - stanowi niewątpliwie przebudowę nieruchomości. [...] Dla dokonania tych czynności budowlanych organ winien uzyskać zgodę Wspólnoty Mieszkaniowej w myśl art. 22 ust. 2 i 3 p. 5 cyt. ustawy” (sygn. akt IV SA 175/97). To samo dotyczy wykonania zadaszenia balkonu, taka czynność stanowi „czynność przekraczającą zwykły zarząd i w braku zgody pozostałych współwłaścicieli wymagane było uzyskanie przez skarżących sądowego zezwolenia na dysponowanie tą częścią elewacji frontowej (terenem budowy) w zakresie pozwalającym na montaż (budowę) zadaszenia.” (wyrok WSA w Krakowie z dnia 30.03.2009 r., sygn. akt II SA/Kr 49/09). Zgody innych mieszkańców wymagają nie tylko różnego rodzaju przebudowy, ale także zmiana sposobu używania lokalu (zgodnie z wyrokiem NSA z 22 marca 2002 r., sygn. akt 1874/00): „zmiana sposobu na użytkowanie pokoju na sklep branży odzieżowej i udzielenie pozwolenia na przebudowę elewacji w budynku należy niewątpliwie do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu”.
 
Równocześnie należy pamiętać o tym, że tylko wspólnota, a nie poszczególni właściciele lokali, do niej należący, ma możliwość wystąpienia do odpowiednich organów w sprawie nałożenia (na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego) obowiązku wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem (wyrok NSA z 23.01.2008 r., sygn. akt II OSK 1912/06).

Źródło: KRN.pl | 2010-11-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadziałki do kupieniagaraże na wynajemdomy na wynajem powiat Poddębickidomy na sprzedaż powiat Starogardzkidomy na sprzedaż gmina Ręcznolokale użytkowe na sprzedaż gmina Pieńskdomy na sprzedaż w Wólka Dobromirowadomy na sprzedaż w Bębnowiedomy na sprzedaż w Michałowie

Deweloperzy

);