Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Prawa nabywcy pod ochroną, czyli ustawa deweloperska

Prawa nabywcy pod ochroną, czyli ustawa deweloperska

Zakup mieszkania jest poprzedzony wieloma etapami, które w efekcie mają doprowadzić zainteresowane strony do podpisania umowy warunkującej przekazanie kluczy.

Interesy nabywców zabezpiecza obowiązująca od 29 kwietnia 2012 r. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Reguluje ona nie tylko zagadnienia związane z samym procesem zawierania umowy i jej postacią, ale przede wszystkim określa to, jak powinny być chronione środki nabywców i precyzuje obowiązki przedkontraktowe dewelopera.

Zabezpieczenie środków nabywców

Zanim zdecydujemy się na przekazanie swoich pieniędzy na konto dewelopera, powinniśmy zorientować się, za pomocą jakiego środka zostaną one zabezpieczone. Zgodnie z omawianą ustawą, mogą one przybierać 1 z 4 zaproponowanych w dokumencie form: zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego i gwarancji ubezpieczeniowej, otwartego rachunku powierniczego i gwarancji bankowej lub otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego.

Gdy inwestor rozpoczyna przedsięwzięcie deweloperskie, zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie deweloperskiej, z instytucją kredytującą zawiera umowę dotyczącą prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego. W ramach postanowień dokumentu bank, osobno dla każdego nabywcy, rejestruje wpłaty i wypłaty, a także informuje o nich zainteresowanego. Przekazanie zgromadzonych na mieszkaniowym rachunku powierniczym środków nabywców może następować w dwojaki sposób, w zależności od charakteru rachunku. Jeżeli deweloper zdecyduje się na prowadzenie zamkniętego rachunku powierniczego, finanse klientów trafią na jego konto dopiero w momencie otrzymania odpisu aktu notarialnego, wynikającego z przeniesienia na nabywców prawa do lokalu, o czym mówi art. 10 Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

W przypadku otwartego rachunku powierniczego instytucja kredytująca sukcesywnie wypłaca środki nabywców po zakończeniu poszczególnych etapów realizacji inwestycji, przewidzianych w harmonogramie przedsięwzięcia. Zanim to jednak nastąpi, bank przeprowadza kontrolę ukończonych prac. Zgodnie z postanowieniami ustawy, w umowie deweloperskiej powinno się znaleźć nie tylko szczegółowe określenie etapów budowy, ale również ich szacunkowe koszty wyrażone w procentach w odniesieniu do kosztów całkowitych. Jak mówi ustawa, harmonogram powinien zawierać podział całego przedsięwzięcia na co najmniej 4 etapy, a udział finansowy każdego z nich nie może stanowić więcej niż 25 proc. i mniej niż 10 proc. ogólnej sumy.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: KRN.pl | 2017-10-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Apartamenty Lema
Oaza Bronowice
Osiedle Klonowe 14
Sand Hotel ****
CHE162PI47

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 
Super oferta: / poprzednia następna