Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Prawa nabywcy pod ochroną, czyli ustawa deweloperska

Prawa nabywcy pod ochroną, czyli ustawa deweloperska

Zakup mieszkania jest poprzedzony wieloma etapami, które w efekcie mają doprowadzić zainteresowane strony do podpisania umowy warunkującej przekazanie kluczy.

Interesy nabywców zabezpiecza obowiązująca od 29 kwietnia 2012 r. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Reguluje ona nie tylko zagadnienia związane z samym procesem zawierania umowy i jej postacią, ale przede wszystkim określa to, jak powinny być chronione środki nabywców i precyzuje obowiązki przedkontraktowe dewelopera.

Zabezpieczenie środków nabywców

Zanim zdecydujemy się na przekazanie swoich pieniędzy na konto dewelopera, powinniśmy zorientować się, za pomocą jakiego środka zostaną one zabezpieczone. Zgodnie z omawianą ustawą, mogą one przybierać 1 z 4 zaproponowanych w dokumencie form: zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego i gwarancji ubezpieczeniowej, otwartego rachunku powierniczego i gwarancji bankowej lub otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego.

Gdy inwestor rozpoczyna przedsięwzięcie deweloperskie, zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie deweloperskiej, z instytucją kredytującą zawiera umowę dotyczącą prowadzenia mieszkaniowego rachunku powierniczego. W ramach postanowień dokumentu bank, osobno dla każdego nabywcy, rejestruje wpłaty i wypłaty, a także informuje o nich zainteresowanego. Przekazanie zgromadzonych na mieszkaniowym rachunku powierniczym środków nabywców może następować w dwojaki sposób, w zależności od charakteru rachunku. Jeżeli deweloper zdecyduje się na prowadzenie zamkniętego rachunku powierniczego, finanse klientów trafią na jego konto dopiero w momencie otrzymania odpisu aktu notarialnego, wynikającego z przeniesienia na nabywców prawa do lokalu, o czym mówi art. 10 Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

W przypadku otwartego rachunku powierniczego instytucja kredytująca sukcesywnie wypłaca środki nabywców po zakończeniu poszczególnych etapów realizacji inwestycji, przewidzianych w harmonogramie przedsięwzięcia. Zanim to jednak nastąpi, bank przeprowadza kontrolę ukończonych prac. Zgodnie z postanowieniami ustawy, w umowie deweloperskiej powinno się znaleźć nie tylko szczegółowe określenie etapów budowy, ale również ich szacunkowe koszty wyrażone w procentach w odniesieniu do kosztów całkowitych. Jak mówi ustawa, harmonogram powinien zawierać podział całego przedsięwzięcia na co najmniej 4 etapy, a udział finansowy każdego z nich nie może stanowić więcej niż 25 proc. i mniej niż 10 proc. ogólnej sumy.

strona: [ 1 ] 2 3

Źródło: KRN.pl | 2017-10-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?


0
powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Słoneczny Zakątek
Osiedle Lawendowa 3
Inwestycja Imperial Business...
Ostatnie biura w OVO Wrocław....
Aleja Zbożowa etap III, IV
Bunscha Park
Mój Dom Etap IV
Osiedle Klonowe 14
Oaza Bronowice
ul. Wielicka - Rydygiera Etap...
Lokale biurowe w centrum...
START Office
Villa sento
Sand Hotel ****

Słoneczny Zakątek

Kraków, Dębniki, ul. gen. S.... 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Inwestycja Imperial Business...

Kraków, Podgórze, ul. Wadowicka 

Ostatnie biura w OVO Wrocław....

Wrocław, Krzyki, ul. Podwale 

Aleja Zbożowa etap III, IV

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Bunscha Park

Kraków, Dębniki, ul. K. Bunscha 

Mój Dom Etap IV

Kraków, Dębniki, ul. Obozowa 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

ul. Wielicka - Rydygiera Etap...

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. L.... 

Lokale biurowe w centrum...

Kraków, Krowodrza, ul. Świętokrzyska 

START Office

Kraków, Dębniki, ul. Twardowskiego 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna