Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Pożyczki na działalność gospodarczą - kompendium wiedzy

pozyczki-na-dzialalnosc-gospodarcza-kompendium-wiedzy
Pożyczki na działalność gospodarczą - kompendium wiedzy

Przejściowe problemy finansowe, udzielanie kredytu kupieckiego czy chęć dalszego rozwoju – jest wiele powodów, dla których przedsiębiorcy poszukują pożyczki. Gdzie starać się o pożyczkę? Jakie dokumenty będą niezbędne?

Pożyczka dla firmy – w banku czy na rynku pozabankowym?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy wspólnicy spółki cywilnej (lub partnerskiej) mają kilka możliwości, aby pozyskać potrzebne im środki – mogą skorzystać choćby z ofert banków lub firm pożyczkowych. W jakiej instytucji opłaca się starać o potrzebne środki?
 
Jeżeli spojrzeć na zestawienie znajdujące się na stronie internetowej https://money24.pl/pozyczki-dla-firm/, to wyraźnie widać różnice pomiędzy pożyczkami bankowymi i pozabankowymi. Dotyczą one różnych aspektów – są to:
 
  • okres spłaty – w przypadku banków jest on zazwyczaj dłuższy (np. 84 miesiące w Banku Pekao), chociaż od tej ogólnej reguły istnieją odstępstwa (np. firma Pożyczcovo proponuje rozłożenie spłaty pożyczki na 120 miesięcy),
  • maksymalna kwota pożyczki – firmy z sektora pozabankowego realizują w tym zakresie różną politykę, ale często proponują niższe kwoty niż banki,
  • okres, przez jaki firma musi funkcjonować na rynku – najczęściej jest to 12 miesięcy, chociaż niektórzy pożyczkodawcy z rynku pozabankowego mają w ofercie pożyczki również dla nowych firm.
 
Mimo różnic jest też punkt wspólny – zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe już od dawna udzielają pożyczek online.
 

Jakie dokumenty są niezbędne, aby firma otrzymała pożyczkę?

 
Lista wymaganych dokumentów zależy od polityki przyjętej przez pożyczkodawcę. Jednak zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe nie mają w tej kwestii pełnej dowolności – muszą się upewnić, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.
 
Do podstawowych dokumentów, które pozwalają zorientować się w sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego, należą:
 
  • zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami,
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zaległości podatkowych,
  • deklaracje podatkowe za poprzedni rok.
 
Nie oznacza to jednak, że przesłanie tych dokumentów będzie niezbędne. Banki i firmy pożyczkowe sprawdzają firmę ubiegającą się o pożyczkę w bazach, w których ujawnia się zadłużenie, np. BIK. Zdarza się, że właśnie taka weryfikacja – połączona z upewnieniem się, że firma funkcjonuje na rynku (KRS, CEiDG) – jest wystarczająca, aby wydać decyzję kredytową.
 

Pożyczka dla firmy – czy branża, w której działa firma, ma znaczenie?

 
Niektóre podmioty gospodarcze działają w branżach, w których opóźnienia w płatnościach występują często – wskazać wystarczy sektor budowlany, produkcyjny czy HoReCa. Funkcjonowanie w takiej branży nie przesądza o tym, że przedsiębiorca otrzyma decyzję odmowną – dużo zależy od jego indywidualnej sytuacji (w tym zdolności kredytowej czy historii na rynku). Zdarza się jednak, że pożyczkodawcy uwzględniają ryzyko związane z prowadzeniem takiej działalności.
 
W przypadku pożyczek udzielanych przez internet banki czy firmy pożyczkowe niekoniecznie muszą pytać o branżę, w jakiej działa przedsiębiorca – powodem są uproszczone formularze służące do wnioskowania o środki. To dodatkowy plus złożenia wniosku o pożyczkę online.
 
Problemów z uzyskaniem pożyczki zarówno z banku, jak i firmy pożyczkowej nie będą miały osoby wykonujące zawód zaufania publicznego. Przykład? Prawnik prowadzący własną kancelarię czy architekt, który założył pracownię architektoniczną. 
Źródło: KRN.pl | 2022-11-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemmieszkania na sprzedażkamienice na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat M. Jelenia Góralokale użytkowe na sprzedaż powiat Limanowskidomy na sprzedaż gmina Sztabinmieszkania na sprzedaż gmina Prochowicedomy na sprzedaż w Brodziszowiedomy na wynajem w Lubczyniemieszkania na sprzedaż w Adampolu

Deweloperzy

);