Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Powiew optymizmu

Powiew optymizmu

Nieuchronnie rozpoczyna się okres aktywnej pracy pośredników nieruchomości. Ocieplenie i coraz więcej słonecznych dni zachęca klientów do wycieczek poza miasto w celu sprecyzowania miejsca, w którym w przyszłości będą chcieli zamieszkać oraz do szybszego podejmowania decyzji o zakupie nieruchomości.

W analogicznym okresie roku ubiegłego także wzmagał się ruch na rynku nieruchomości, ale był on spowodowany zbliżającą się datą 1 maja czyli wejściem Polski do UE. W tym roku zainteresowanie nieruchomościami jest niewiele mniejsze – a ja mam tylko nadzieję, że jeżeli nie będzie żadnych zawirowań gospodarczo-politycznych, to ta tendencja się utrzyma w dłużej, tym bardziej, że ceny w ciągu roku wzrosły zaledwie o ok. 5-10 proc., co dodatkowo może zachęcać do zakupów.

Jeżeli chodzi o lokalizacje cieszące się największym zainteresowaniem, to od kilku lat w zasadzie nic się nie zmienia. Poszukiwane są nieruchomości w gminach: Michałowice, Zielonki, Wielka Wieś, Zabierzów, Liszki oraz coraz częściej Czernichów, a w rejonach południowych Krakowa – Mogilany i Świątniki Górne. Popularność tych gmin przekłada się także na cenę – przykładowo jeden ar działki w gminach północnych waha się od 5.000 zł do 15.000 zł (niektóre atrakcyjne działki nawet po 20.000 zł), a w Mogilanach i Świątnikach Górnych płacimy nieco mniej bo od 3.500 zł do nawet 10.000 zł/ar w Libertowie. Zapewne na tę popularność ma wpływ coraz lepsza komunikacja (możliwość szybkiego dojazdu do Krakowa w zasadzie w każdy jego rejon) i atrakcyjność różnorodnego ukształtowania terenu.

Znacznie mniejszym powodzeniem cieszą się tereny w okolicach Skawiny oraz tereny wschodnie Krakowa: Wieliczka, Kocmyrzów, Niepołomice. O te lokalizacje najczęściej pytają klienci, którzy do tej pory tam mieszkali lub pracują w tamtych rejonach. Na niekorzyść zapewne wpływa fakt, że choć komunikacja autobusowa i prywatna (busy) jest dobrze rozwinięta, to na dojazd do centrum trzeba poświęcić czasami ponad godzinę. Jeżeli jednak kwestia dojazdu nie jest ważna dla kupującego, to na pewno można znaleźć w tym rejonie nieruchomości atrakcyjne zarówno widokowo, jak i cenowo.

W dalszym ciągu grunty cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż jeszcze dwa lata wstecz. Spowodowane jest to przedłużającym się brakiem planów zagospodarowania przestrzennego i komplikacjami związanymi z późniejszym załatwianiem formalności do pozwoleń budowlanych. Sprzedaż takich działek wymaga dużo wysiłku – należy zagwarantować kupującemu, że będąc właścicielem gruntu, będzie mógł na nim cokolwiek wybudować. Sprzedający natomiast chcą się pozbyć problemu bez angażowania środków i czasu. Ta sytuacja nie ma jednak większego wpływu na obniżkę cen i tu nie oczekiwałbym większych przecen ze strony sprzedających.

W ostatnim okresie w Krakowie zostały sprzedane m.in. działki: w Bronowicach Wielkich 7 arów w cenie 25.000/ar, działka z pozwoleniem na budowę w Grębałowie o pow. 15 arów za 98.000 zł oraz na Woli Justowskiej w rejonie ul. Emaus 27 arów za 1,3 mln zł.

W segmencie mieszkań i domów jest o wiele łatwiej, a do sprzedaży dochodzi znacznie częściej. Uważać należy jedynie przy zakupie domu w trakcie budowy, sprawdzając dokładnie czy dokumentacja związana z budową jest kompletna. Dlatego też osobom które się na tym nie znają, polecam zakup przez profesjonalne biura nieruchomości, gdzie specjaliści w nich zatrudnieni wszystko sprawdzą i dopilnują żeby zakup był bezpieczny. Odradzam również kierowanie się wyłącznie zasadą „kto zrobi to taniej”, należy bowiem pamiętać, że co tanie, może się później okazać drogie. Zakup inwestycji w trakcie realizacji lub już zakończonej jest szczególnie atrakcyjny dla kupującego, odpada bowiem problem pozwolenia na budowę, a w trakcie budowy można jeszcze wprowadzać zmiany stosownie do swoich potrzeb i wykańczać według własnego gustu i możliwości finansowych.

W ostatnim czasie nabywców znalazły domy w realizacji: Swoszowice – 180 m2na działce 6-arowej za 375 tys. zł, Michałowice – Komora 220 m2 na działce o pow. 7 arów za 490.000 zł, Wola Justowska dom o pow. 210 m2 na 4 arach za 450.000 zł oraz z domów do zamieszkania: w Czernichowie o pow. 280 m2 na działce 12-arowej ceniony przez właścicieli na 295.000 zł, Podgórki Tynieckie 150 m2na działce 28-arowej za 360.000 zł i w Węgrzcach 170-metrowy z 16 arami za 370.000 zł. Wybór domów na rynku krakowskim nie jest największy, ale zdecydowany kupujący będzie miał co wybrać nawet z tak małej ilości prezentowanych obecnie ofert.

Podsumowując, początek wiosny jest najlepszym okresem na zakup nieruchomości gruntowych i budynkowych. W przypadku tych pierwszych, jeżeli mamy w ręce pozwolenie na budowę, to przy sprawnej organizacji budowy możemy zamknąć budynek na jesień i zabezpieczyć przed zimą; w przypadku tych drugich – poświęcić czas na wykończenie i wyremontowanie i na jesień cieszyć się pełnią swojego domostwa, najlepiej w zimne wieczory przy kominku.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 9/2005 | 2005-04-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajeminne nieruchomości do kupieniakamienice na wynajemmieszkania na wynajem powiat Niżańskidomy na wynajem powiat Świdwińskidomy na sprzedaż gmina Bielsk Podlaskidomy na wynajem gmina Ślemieńdomy na wynajem w Hutamieszkania na wynajem w Stęszewiemieszkania na sprzedaż w Chrzęsne

Deweloperzy

);