Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Polskie spółki budowlane – jak wyglądała ich kondycja w 2019 r.?

W ubiegłym roku przychody piętnastu największych spółek budowlanych w Polsce wyniosły ponad 32,6 mld zł
W ubiegłym roku przychody piętnastu największych spółek budowlanych w Polsce wyniosły ponad 32,6 mld zł

W ubiegłym roku branża produkcji budowlano-montażowej odnotowała znaczne obroty. Wzrost ten wynikał przede wszystkim z kontynuacji prac w dużych projektach infrastrukturalnych i bardzo dobrej koniunktury na rynku komercyjnym, napędzanej przez budownictwo mieszkaniowe. Kondycję największych polskich spółek budowlanych w ub.r. obrazuje nowy raport opracowany przez Deloitte.

Analiza finansowa sektora budowlanego

W ubiegłym roku przychody piętnastu największych spółek budowlanych w Polsce wyniosły ponad 32,6 mld zł, co stanowiło spadek o 1,4 proc. w stosunku do 2018 r. Trzeci raz z rzędu liderem rankingu została grupa Budimex, której przychody wyniosły 7,6 mld zł, co oznacza wzrost o 2,5 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Drugie miejsce należało do Grupy Strabag, natomiast ostatnią lokatę na podium zajęła Grupa PORR. Największe wzrosty przychodów pod kątem wartości uzyskały Grupa Strabag (wzrost o 510,5 mln zł) oraz Grupa Mostostal Warszawa (wzrost o 256,2 mln zł). Z kolei największy spadek obrotów w stosunku do roku 2018 zaliczyła Skanska S.A. Przychody danej spółki zmniejszyły się bowiem o 941 mln zł i tym samym spadła ona na piątą pozycję w rankingu.

 

 

Procentowa zmiana średnich przychodów podmiotów z rankingów w latach 2012 - 2019 (w tys. zł) r/r
Źródło: Deloitte - Raport: Polskie spółki budowlane 2020

 

Grupa Budimex została również liderem zestawienia pod kątem poziomu zysku ze sprzedaży, który w 2019 r. wyniósł 551 mln zł. Równocześnie, w analizowanym okresie, dana spółka osiągnęła najwyższy zysk netto równy 228,9 mln zł. Najgorszy wynik uzyskała natomiast Grupa PBG, której strata netto wyniosła 4873,7 mln zł. Finalnie, spośród wszystkich uwzględnionych w rankingu spółek, dziesięć zanotowało zyski, a pięć poniosło stratę.

 

Struktura przychodów spółek budowlanych w Polsce

Większość polskich przedsiębiorstw budowlanych, uwzględnionych w raporcie Deloitte, prowadzi działalność również za granicą. Polega ona przede wszystkim na realizacji projektów w Europie Wschodniej, Niemczech oraz krajach skandynawskich. Wciąż jednak wartość sprzedaży z rynków zagranicznych stanowi niewielki odsetek w zyskach danych spółek. Wynika to głównie z konieczności dostosowywania się do lokalnych warunków funkcjonowania firm budowlanych w tych krajach.

W 2019 r. nominalna średnia przychodów uzyskiwanych poza granicami kraju wyniosła 190 mln zł. i była niższa o 4 mln zł niż w roku poprzednim, co stanowiło spadek na poziomie 2 proc. Najwyższe zagraniczne przychody w wysokości 489 mln zł osiągnęła Grupa Polimex Mostostal.

 

Wartość nominalna przychodów spółek budowlanych z działalności zagranicznej (w tys. zł)
Źródło: Deloitte - Raport: Polskie spółki budowlane 2020

 

Pod kątem struktury rzeczowej w polskich spółkach budowlanych występuje dywersyfikacja sprzedaży w sektorze budownictwa ogólnego, energetycznego, drogowego oraz kolejowego. Rosnące znaczenie ma również budownictwo mieszkaniowe oraz inżynieryjne.

 

Coraz więcej przedsiębiorstw notowanych na GPW

Spośród piętnastu spółek budowlanych uwzględnionych w rankingu, aż dziewięć jest notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ich łączna wartość rynkowa wyniosła na koniec 2019 r. 6 mld zł i była o 1,6 mld zł wyższa niż w poprzednim roku, co stanowiło wzrost na poziomie 36 proc. Liderem ponownie została Grupa Budimex, której kapitalizacja była równa 74 proc. łącznej kapitalizacji wszystkich notowanych spółek z zestawienia.

Indeks WIG Budownictwo pod koniec września 2019 r. stanowił 95 proc. wartości z końca 2018 r. Czynniki, które miały na to bezpośredni wpływ to spiętrzenie się robót (i wynikająca z tego presja kosztowa) oraz ograniczenia waloryzacji projektów.

W 2019 r. zmalał również wskaźnik sprzedaży budownictwo-montażowej w Polsce i osiągnął wartość o 16 proc. niższą niż w 2018 r. W IV kwartale wzrósł jednak do poziomu 120 proc. wartości z początku roku, co zapowiadało spore wzrosty w 2020 r., które nie zostały ostatecznie osiągnięte.

Zmiany poziomu indeksu WIG oraz WIG - Budownictwo od początku 2019 roku
Źródło: Deloitte - Raport: Polskie spółki budowlane 2020 


Perspektywy rozwoju budownictwa w Polsce

Rynek budowlany w Polsce napędzany jest głównie przez inwestycje drogowe oraz kolejowe, które są realizowane przez największych inwestorów publicznych. Wiele z takich projektów jest obecnie w realizacji co daje nadzieję na wzrosty w branży budowlano-montażowej. Czynnikiem, który wpływa na rozwój polskiego budownictwa jest również dostępność środków z funduszy unijnych. Polska jest bowiem ich największym beneficjentem w zakresie inwestycji budowlanych. W ramach polityki spójności w najbliższych latach ma otrzymać 72,7 mld euro.

Wybuch pandemii COVID-19 nie wpłynął w znaczny sposób na rynek budowlany. Jedynie niewielka część projektów została wstrzymana. Wydłużeniu uległy jednak kwestie administracyjne, które w niektórych przypadkach mają kluczowy wpływ na postęp prac. Nie ma jednak przesłanek, które miałyby wskazywać na znaczące straty w tym sektorze, które wynikałyby bezpośrednio z obecnej sytuacji epidemiologicznej.

 

 

Źródło: KRN.pl | 2020-11-09

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciahale i magazyny do kupieniadomy na sprzedaż powiat Opolskidomy na wynajem powiat Suskilokale użytkowe na wynajem gmina Szczawno-Zdrójmieszkania na wynajem gmina Mała Wieśmieszkania na wynajem w Janówcedomy na wynajem w Budkachdomy na wynajem w Wiśniewie

Deweloperzy

);