Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Polacy zaprojektowali najlepszy wieżowiec

Wieżowiec Skyshelter.zip
Wizualizacja projektu Skyshelter.zip, źródło: materiały prasowe

Jakub Kulisa z Politechniki Krakowskiej, Damian Granosik z Politechniki Łódzkiej i Piotr Pańczyk z Politechniki Wrocławskiej wygrali międzynarodowy konkurs architektoniczny eVolo Skyscraper Competition 2018. Zaprojektowali składany wieżowiec dla ofiar klęsk żywiołowych.

Studenci uczelni z różnych miast Polski poznali się na Politechnice Mediolańskiej, gdzie studiowali w ramach programu Erasmus. Tam zapadła decyzja o udziale w eVolo Skyscraper Competition 2018 – jednym z najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów architektonicznych. Oceniane są w nim projekty wieżowców, wyróżniających się pod względem innowacyjnych materiałów i rozwiązań, a także oryginalnej estetyki. Obiekty konkursowe mają przyczynić się do rozwiązania problemów współczesnego świata. Polscy studenci postanowili zaprojektować wieżowiec, który stanie się centrum operacji ratunkowych w czasie katastrof naturalnych.

Prace nad projektem na eVolo Skyscraper Competition 2018

Pomysł wzięcia udziału w konkursie zrodził się w momencie, gdy zobaczyliśmy, jakie szkody wywołał huragan Irma w zeszłym roku w rejonie Florydy oraz w Portoryko. Biorąc pod uwagę fakt, że liczba katastrof naturalnych w ciągu ostatnich 40 lat wzrosła aż trzykrotnie, zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób architektura byłaby w stanie pomóc ludziom, którzy cierpią najbardziej. W ten sposób wpadliśmy na pomysł budynku, który mógłby być składany do małej paczki i w ciągu kilku minut za pomocą helikopterów transportowany w miejsca postkatastroficzne, ratując to, co najważniejsze, czyli ludzkie życie i zdrowie – opowiada Jakub Kulisa, jeden z twórców projektu.

Polscy studenci wygrali eVolo Skyscraper Competition 2018
Autorzy projektu Skyshelter.zip: Jakub Kulisa, Piotr Pańczyk, Damian Granosik

Składany wieżowiec Skyshelter.zip

Zaproponowany przez polskich studentów obiekt, nazwany Skyshelter.zip, posiada przede wszystkim walory funkcjonalne. Każdy element został zaprojektowany w przemyślany sposób. Składana konstrukcja pokryta folią ETFE jest bardzo lekka, co pozwala na łatwe przenoszenie obiektu w zależności od tego, gdzie akurat jest potrzebny. Projektanci przewidzieli wykonanie stropów w technologii druku 3D, zaś siłę nośną obiekt zawdzięcza balonowi z helem. Za pomocą stopnia jego napełnienia można regulować liczbę pięter wieżowca, dostosowując jego wysokość do aktualnej sytuacji. Wymiary obiektu pozwalają na transport w formie stosunkowo niewielkiej paczki, np. za pomocą helikoptera. Rozłożenie konstrukcji jest proste, szybkie i nie wymaga długotrwałych przygotowań. Wystarczy oczyścić z gruzów teren, na którym zostanie umieszczona podstawa wieżowca. Ponieważ jej powierzchnia jest stosunkowo niewielka, prace przygotowawcze nie powinny zająć zbyt wiele czasu.

Znaczenie ma również wysokość obiektu. Dzięki niej wieżowiec zapewnia dużą powierzchnię użytkową, a poza tym jest widoczny ze znacznej odległości, tym samym stanowi punkt orientacyjny. Dzięki temu ofiary kataklizmów znajdujące się daleko od centrum ratunkowego, będą mogły do niego dotrzeć i otrzymać pomoc. Wewnątrz wieżowca można urządzić m.in. noclegownie, szpital polowy czy magazyny.

Wizualizacja Skyshelter.zip
Wnętrze wieżowca Skyshelter.zip, wizualizacja, źródło: materiały prasowe

 

Energooszczędność i samowystarczalność

Projektanci zadbali o to, by Skyshelter.zip był w jak największym stopniu samowystarczalny. Dzięki odpowiedniemu kształtowi balona można umieścić w nim filtry oczyszczające wodę deszczową. Wewnątrz wieżowca możliwe jest również założenie farmy wertykalnej. Przewidziano także pokrycie folii ETFE ogniwami fotowoltaicznymi, zapewniając w ten sposób ekipie ratunkowej dostęp do energii elektrycznej.

Choć projekt polskich studentów zwyciężył w międzynarodowym konkursie, nie wiadomo, czy zostanie zrealizowany. Ze względu na wysoką cenę wykorzystanych materiałów, masowa produkcja aktualnie byłaby nieopłacalna. Możliwe jednak, że dzięki rozwojowi technologii w przyszłości się to zmieni.

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 12/2018 | 2018-07-02

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.9

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

nabucowane miny ⋅ 05-07-2018 | 10:27

a nad wszystkim czuwa antygrawitron...

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażinne nieruchomości na zamianękamienice do kupieniadomy na sprzedaż powiat Stargardzkimieszkania na sprzedaż powiat M. Piotrków Trybunalskimieszkania na sprzedaż gmina Pasymdomy na sprzedaż gmina Piotrków Kujawskimieszkania na sprzedaż w Nekielcedomy na sprzedaż w Lutyniecmieszkania na wynajem w Dębówku Starym

Deweloperzy

);