Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Podsumowanie pierwszego półrocza 2021 r. w budownictwie mieszkaniowym

W I poł. br. rynek nieruchomości został zasilony większą liczbą mieszkań niż przed rokiem.
W I poł. br. rynek nieruchomości został zasilony większą liczbą mieszkań niż przed rokiem.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w I poł. br. krajowy rynek nieruchomości został zasilony większą liczbą mieszkań oraz większą łączną pow. lokali mieszkalnych niż przed rokiem. Spadek odnotowano natomiast w zakresie pow. budynków niemieszkalnych, które w analizowanym okresie przekazano do eksploatacji.

Jak podaje GUS, w I poł. br. dostarczono na rynek 105,6 tys. mieszkań o łącznej pow. użytkowej 10 mln mkw. i o łącznej liczbie izb równej 420,6 tys. Wzrost liczby mieszkań w analizowanym okresie, porównując rok do roku, wyniósł więc 8,5 tys., czyli 8,8 proc., a pow. użytkowej mieszkań – 1,4 mln mkw., czyli 16,1 proc. Łączna liczba izb wzrosła wówczas natomiast o 52,7 tys., czyli 14,3 proc.

Najwięcej nowych mieszkań powstało w woj. mazowieckim, dolnośląskim i wielkopolskim – odpowiednio 18,1, 11,3 i 11,2 proc. wartości krajowej. Wskaźnik nasilenia budownictwa mieszkaniowego, wyrażony liczbą mieszkań oddanych do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. ludności, w I poł. br. wyniósł dla Polski 2,8. Największe wartości odnotowano w woj. dolnośląskim (4,1), pomorskim (3,8) oraz mazowieckim (3,5), a najmniejsze – w woj. opolskim (1,6) i śląskim (1,8).

 

Wzrost średniej pow. mieszkań

Średnia powierzchnia mieszkaniowa w budynkach jednorodzinnych wyniosła w I poł. 2021 r. 137,7 mkw., a w budynkach wielorodzinnych – 52,7 mkw. Wzrosła przeciętna pow. użytkowa nowo oddanego mieszkania – wyniosła 95 mkw. (w I poł. ub. r. odnotowano 89 mkw.). Mieszkania indywidualne przeciętnie osiągały pow. 143 mkw., a mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem – 63,2 mkw. Natomiast mieszkania liczone łącznie w pozostałych formach budownictwa – spółdzielczym, komunalnym, społecznym czynszowym oraz zakładowym – liczyły średnio 50,6 mkw. pow.

Deweloperzy odpowiadają za 57,5 proc. wszystkich oddanych w I poł. br. mieszkań. Z kolei inwestorzy indywidualni wybudowali 40,2 proc. spośród wszystkich lokali mieszkalnych – najbardziej aktywni byli w woj. podkarpackim, świętokrzyskim oraz śląskim, dla których udziały tej formy budownictwa kształtowały się na poziomie odpowiednio: 63,2, 57,4 i 57,2 proc.

Co ciekawe, udział mieszkań na sprzedaż lub wynajem spadł o 7 p. p. rok do roku. Największy odsetek budownictwa przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem odnotowano w woj. dolnośląskim oraz pomorskim i zachodniopomorskim – odpowiednio 69,4, 68,5 i 67,5 proc. O 6,5 p. p. więcej było w I poł. br. mieszkań wybudowanych przez inwestorów indywidualnych. O 0,5 p. p. wzrósł także łączny udział mieszkań w pozostałych formach budownictwa.

 

Prawie połowa mieszkań podłączona do gazu

Spośród oddanych wówczas do użytku mieszkań podłączenie do wodociągów z sieci posiadało 91,6 proc. lokali, a kanalizację z odprowadzeniem do sieci – 77,6 proc. Pozostałe mieszkania podłączone były do lokalnej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

40,9 proc. nieruchomości posiadało gaz z sieci, a 33,6 proc. ciepłą wodę miało otrzymywać z elektrociepłowni, ciepłowni lub kotłowni osiedlowej. Do centralnej sieci grzewczej podłączonych było 34,1 proc. mieszkań. Pozostałe wyposażono w indywidualne centralne ogrzewanie – aż 41,9 proc. spośród nich wyposażono w kotły bądź piece na paliwo gazowe.
 

Źródło: KRN.pl | 2021-09-13

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na sprzedażdomy na sprzedażgaraże do kupieniadomy na sprzedaż powiat M. Siemianowice Śląskiedomy na wynajem powiat Ełckidomy na sprzedaż gmina Suchedniówmieszkania na wynajem gmina Dąbrównomieszkania na wynajem w Medycemieszkania na sprzedaż w Popiołówcedomy na wynajem w Szynwałdzie

Deweloperzy

);