Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Otwarcie Harmonica House

Otwarcie Harmonica House
fot. Marcin Bujak

Spółka EkoPark zakończyła inwestycję Harmonica House. Sukcesem okazały się nie tylko sprzedane apartamenty, ale także odkrycia archeologiczne, których dokonano podczas realizacji projektu. Uroczyste otwarcie inwestycji odbyło się 17 listopada.

Nowe projekty deweloperskie, powstające w zabytkowym centrum Krakowa, zawsze budzą szczególne zainteresowanie wśród potencjalnych nabywców nieruchomości, ale nie tylko. Mieszkańcy miasta z uwagą przyglądają się wszystkim działaniom, które polegają na przenikaniu nowoczesnej zabudowy do historycznej tkanki miejskiej. W takich przypadkach jako pierwsze nasuwa się pytanie: jak dalece inwestor może ingerować w istniejący układ urbanistyczny, by osiągnąć zamierzony efekt? Jak nowoczesne budownictwo wpływa na charakter Starego Miasta i czy możliwe jest stworzenie zupełnie nowego projektu z poszanowaniem przeszłości danego miejsca? Podobne pytania towarzyszyły osobom obecnym na uroczystym otwarciu budynku Harmonica House, zrealizowanego przez spółkę EkoPark. Oprócz zwiedzania inwestycji uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się ze szczegółami przedsięwzięcia, które już na etapie wyboru lokalizacji pod budowę okazało się pod wieloma względami wyjątkowe.
 

fot. Marcin Bujak

Zadanie inwestora polegało na stworzeniu w zabytkowym Kazimierzu nowoczesnej przestrzeni mieszkalnej, przy jednoczesnym dążeniu do zachowania wartości historycznej tego miejsca. Do współpracy przy badaniu specyfiki wybranej lokalizacji zaproszono zespół archeologów, któremu przewodził dr Stanisław Dryja. Podczas prac badawczych odkryto pozostałości średniowiecznej zabudowy, wyznaczającej dawną pierzeję rynku kazimierskiego (obecnie Placu Wolnica). Dzięki temu odkryciu projekt deweloperski wiele zyskał – Harmonica House z pewnością stała się jedną z ciekawszych inwestycji na mapie Krakowa. Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w podziemiach budynku deweloper zabezpieczył i wyeksponował relikty kilkusetletnich murów. Wiązało się to m.in. ze zmianą pierwotnej koncepcji konstrukcji obiektu, a efekty można było sprawdzić 17 listopada br. podczas kameralnej uroczystości otwarcia inwestycji. Warto zwrócić uwagę, że archeolodzy potwierdzili, iż w miejscu obecnego Placu Wolnica przed wiekami, kiedy Kazimierz był jeszcze odrębnym miastem, istniał rynek o wymiarach zbliżonych do krakowskiego Rynku Głównego. Jego granicę stanowił słynny Dom Esterki, w którym dzisiaj mieści się siedziba Muzeum Etnograficznego.

Uczestnicy spotkania, w tym także przedstawiciele redakcji „Krakowskiego Rynku Nieruchomości”, mieli okazję zobaczyć z bliska, jak historia łączy się z nowoczesnością, a dzięki zaangażowaniu artystów inwestycja wyróżnia się również pod względem estetycznym. Tym, co zwraca uwagę tuż po wejściu do budynku, są oryginalne dekoracje hallów i korytarzy. Autorem prac, które zdobią ściany części wspólnych, jest Pio Kaliński, właściciel znanej pracowni artystycznej przy ul. Mostowej. Seria powiększonych grafik „Spacery z Franciszkiem”, będąca plastycznym zapisem spacerów z synem po starych (ale nie tylko) zaułkach Krakowa oraz Kazimierza, idealnie wpisał się w czarno-białe nowoczesne wnętrza i wlał do nich dobre emocje – twierdzi Agnieszka Majka Pietruszka, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w EkoPark.



Nie bez znaczenia dla odbioru całego przedsięwzięcia okazał się także fakt, że pierwszym gościom Harmonica House towarzyszyła klimatyczna muzyka – w wykonaniu Zespołu Flori Pari, na co dzień związanego z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Dawne instrumenty i stroje z epoki były rodzajem wstępu do dalszych opowieści o przeszłości Kazimierza. Konserwator dzieł sztuki, Bartłomiej Biżek-Varisella, autor programu prac konserwatorskich, nakreślił historyczne tło miejsca, na którym wzniesiono Harmonica House. Jeden z najciekawszych wątków tej historii dotyczy zabytkowego pieca browarniczego, odnalezionego podczas badań archeologicznych. Dawny Kraków słynął z produkcji piwa, co potwierdzają archiwalne dokumenty – widnieje w nich ponad 600 nazw lokalnych wytwórni. Odkryty podczas wykopalisk, XV-wieczny piec został przekazany muzeum browarnictwa w Tenczynku. Dokumentację z przeprowadzonych badań archeologicznych pozostawiono w budynku na stałe jako atrakcję dla przyszłych mieszkańców. Tablice prezentujące mapy, starodruki i zdjęcia wykopalisk, będą dostępne w hali garażowej budynku. Poza pozostałościami dawnego browaru, w dalszej części spotkania na pierwszy plan wysunęła się funkcja mieszkaniowa, która w przypadku Harmonica House stanowi łącznik między starym a nowym. Warto wspomnieć, że do najsłynniejszych lokatorów tej części Kazimierza należał m.in. Bartłomiej Berecci, włoski architekt i rzeźbiarz, główny budowniczy Kaplicy Zygmuntowskiej.

 

 

fot. Marcin Bujak



Współcześnie, o szczególnym charakterze tej lokalizacji decyduje chociażby sąsiedztwo siedziby Konwentu Bonifratrów. Obecny podczas otwarcia inwestycji przeor o. Ambroży opowiedział zebranym o historii zakonu i początkach jego działalności na terenie Polski. Nie zabrakło również podziękowań dla osób, które przyczyniły się do powstania inwestycji, a także dla nabywców pierwszych apartamentów. Tadeusz Konieczny, prezes Zarządu Eko Park ogłosił, że do tej pory sprzedano 46 apartamentów, a jeszcze kilka czeka na właścicieli. Aktualna liczba sprzedanych mieszkań zwiastuje sukces tego przedsięwzięcia deweloperskiego. Nie dziwi zatem, że spółka EkoPark już przygotowuje się do dwóch kolejnych projektów mieszkaniowych, które powstaną przy ulicach Morelowej i Przybyszewskiego w Krakowie.

 

 fot. Marcin Bujak 

Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości nr 23/2016 | 2016-11-23

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciakamienice na wynajemdomy na wynajem powiat Opolskimieszkania na wynajem powiat Gdańskilokale użytkowe na wynajem gmina Lipnodomy na sprzedaż gmina Ulhówekmieszkania na sprzedaż w Murawcumieszkania na sprzedaż w Osinie Wielkiejdomy na wynajem w Chrzanowie

Deweloperzy

);