Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Oczyszczacz powietrza – sprawdź co musisz o nim wiedzieć!

Oczyszczacz powietrza - co trzeba wiedzieć
Oczyszczacz powietrza - sprawdź co musisz wiedzieć

Dbanie o powietrze, którym oddychamy, to bardzo ważna rzecz we współczesnym świecie. Zależy od tego nasze zdrowie, samopoczucie, a w skrajnych przypadkach nawet i życie.

Z tego powodu warto minimalizować swój udział w generowaniu powszechnego utrapienia każdego większego miasta, jakim obecnie jest smog. Być może zamiast samochodu możemy raz na jakiś czas wybrać autobus, piec węglowy wymienić na taki na ekogroszek lub paliwo płynne, a także uświadamiać naszych znajomych, aby zrobili podobnie. Rzeczą, którą zdecydowanie  i w dodatku dość niskim kosztem - możemy zrobić już teraz, jest zadbanie o jakość powietrza w naszym domu. Jednym z narzędzi, które ułatwią nam to zadanie jest z kolei oczyszczacz powietrza. Co to takiego i jak dokładnie działa?
 

  1. Czym jest oczyszczacz powietrza?
  2. Jak działa oczyszczacz powietrza?
  3. Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?
  4. Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

 
Czym jest oczyszczacz powietrza?


Oczyszczasz powietrza to urządzenie, które ma za zadanie filtrować i - jak sama nazwa wskazuje - oczyszczać powietrze w naszym domu ze wszystkich szkodliwych lub po prostu zbędnych substancji. Zaliczamy do nich zarówno większe cząsteczki, jak na przykład kurz, jak i mniejsze, będące składem obecnie bardzo powszechnego i problematycznego smogu. W zależności od modelu, na jaki się zdecydujemy, jeden oczyszczacz może objąć swoim działaniem powierzchnię mniej więcej od 10 do 30 metrów kwadratowych, co zazwyczaj odpowiada jednemu pokojowi w mieszkaniu. Istnieje kilka różnych rodzajów oczyszczaczy, począwszy od tych najprostszych, niewymagających podłączenia do prądu, aż po takie, które poza filtrowaniem powietrza poddają je również jonizacji i nawilżeniu.


 
Jak działa oczyszczacz powietrza?


W przypadku podstawowych oczyszczaczy mechanizm działania jest prosty - urządzenie wychwytuje zanieczyszczenia z powietrza poprzez zamontowany filtr. Najczęściej występującymi są filtry węglowe i HEPA, które pozwalają na uzyskanie retencji (skuteczności wychwytywania cząsteczek) na poziomie od 85 do 100 procent. W przypadku bardziej skomplikowanych urządzeń, najczęściej tych z wyższej półki, poza standardowym usuwaniem niepożądanych cząsteczek z powietrza możemy również włączyć opcję jonizacji lub nawilżania powietrza, co dodatkowo poprawi nasz komfort przebywania w mieszkaniu, szczególnie jeżeli jesteśmy alergikami. Ponieważ jedno urządzenie zwykle może objąć do 30 metrów wokół siebie, jeżeli mamy większe mieszkanie lub dom, konieczny będzie zakup więcej niż jednego oczyszczacza.


Dobrej jakości urządzenie filtrujące powietrze przyda nam się szczególnie teraz, w sezonie jesienno-zimowym, gdy coraz powszechniejszym i trudniejszym do rozwiązania problemem staje się dla nas smog. Tak samo, jak staramy się minimalizować ekspozycję na niego na zewnątrz, na przykład poprzez noszenie maski antysmogowej, tak samo powinniśmy zadbać o jakość powietrza w domu. Niestety, smog każdego roku jest przyczyną wielu przedwczesnych śmierci, a szczególnie narażonymi na jego działanie są ludzie starsi, chorzy i dzieci. Jeżeli więc zaliczamy się do grupy ryzyka lub mamy taką osobę wśród najbliższych, zdecydowanie warto zainwestować w oczyszczacz.


 
Jakie korzyści daje oczyszczacz powietrza?


Dobrej jakości oczyszczacz jest w stanie wychwytywać z powietrza naprawdę małe cząstki, z najbardziej niebezpiecznymi PM 2,5 na czele. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, ułatwiamy życie alergikom w naszym najbliższym otoczeniu, a także nie narażamy starszych członków naszej rodziny na wdychanie czynników szkodliwych, które mogą mieć istotny wpływ na ich zdrowie. Powietrze w zimie jest zwykle dość suche, więc jeżeli bardzo nam to przeszkadza, warto wybrać urządzenie z opcją nawilżania filtrowanego powietrza. Dzięki temu będziemy czuć się lepiej, zdrowiej i zminimalizujemy swoją ekspozycję na szkodliwe związki zawarte w smogu. Będziemy w stanie także skutecznie odświeżyć powietrze w naszym mieszkaniu bez konieczności otwierania okien.


 
Jak wybrać oczyszczacz powietrza?


Wybór oczyszczacza to sprawa bardzo indywidualna. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, czy potrzebujemy urządzenia podstawowego, czy chcemy aby miało dodatkowe funkcje. Kolejnym krokiem będzie podzielenie naszego mieszkania lub domu na strefy, co pozwoli określić ile sztuk potrzebujemy do filtrowania powietrza na całej przestrzeni. Wybierając oczyszczacz powinniśmy kierować się wartością retencji, jaką można uzyskać z jego pomocą, głośnością pracy oraz poborem mocy maszyny, a także rodzajem i dostępnością filtrów, jakie są wymagane do poprawnego działania. Najtańsze oczyszczacze powietrza możemy znaleźć już za 200-300 złotych, podczas gdy te bardziej wielofunkcyjne jednostki to koszt od 400 do nawet 1000 zł, w zależności od zasięgu i ilości "bajerów" w urządzeniu. Szeroki wybór oczyszczaczy powietrza znajdziesz w ofercie sklepu Castorama.

Źródło: KRN.pl | 2019-12-06

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

1

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Łukasz Rajzer ⋅ 09-12-2019 | 11:47

"Będziemy w stanie także skutecznie odświeżyć powietrze w naszym mieszkaniu bez konieczności otwierania okien." - niestety jako ekspert serwisu Ranking-oczyszczaczy.pl muszę zwrócić uwagę, że oczyszczacz powietrza nie jest substytutem wietrzenia. Nie usuwa on nadmiaru CO2. Bez wgzlędu na jego działanie należy wietrzyć (wentylować) pomieszczenia celem usunięcia zarówno CO2, jak i szkodliwych gazów, które produkujemy w domu.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemhale i magazyny do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Głogowskimieszkania na wynajem powiat M. Kaliszmieszkania na sprzedaż gmina Studzienicemieszkania na wynajem gmina Łąckdomy na wynajem w Proszowejmieszkania na wynajem w Nowej Świętejmieszkania na wynajem w Popielowie

Deweloperzy

);