Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

O czym warto pamiętać, wynajmując mieszkanie obcokrajowcom?

o-czym-warto-pamietac-wynajmujac-mieszkanie-obcokrajowcom
O czym warto pamiętać, wynajmując mieszkanie obcokrajowcom?

Napływ obcokrajowców do Polski nie pozostał bez echa na rynku wynajmu nieruchomości. Inwestorzy oraz osoby, które chcą wynająć swój lokal cudzoziemcom, powinny pamiętać o kilku istotnych dla nich kwestiach. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, co jest szczególnie istotne i o czym zapomnieć nie wolno.

Czy warto wynajmować mieszkanie obcokrajowcom?

Tak naprawdę wynajem mieszkania rodakowi czy też obcokrajowcowi nie różni się niczym. Istotne jest przede wszystkim odpowiednie skonstruowanie umowy najmu, której treść będzie zrozumiała dla obu stron. Z tego też względu coraz powszechniejszą praktyką jest sporządzenie dokumentu w dwóch językach – polskim i angielskim. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć nieporozumień w zakresie m.in. okresu wypowiedzenia, wysokości opłat czy też ogólnej odpowiedzialności.
 

Zameldowanie obcokrajowca na pobyt czasowy – czy jest konieczne?

Cudzoziemiec, który przybywa do Polski, musi mieć tymczasowe zameldowanie, aby otrzymać pozwolenie na pobyt w naszym kraju. Właściciele mieszkania mają wątpliwości co do tego typu rozwiązania prawnego. W rzeczywistości zameldowanie obcokrajowca w wynajmowanym mieszkaniu nie skutkuje przyznaniem mu jakichkolwiek praw do lokalu. To jedynie wypełnienie obowiązku prawno-administracyjnego. Jak głosi art. 28 Ustawy o ewidencji ludności: „zameldowanie na pobyt stały lub czasowy służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała”.
 
Oznacza to, że zameldowanie obcokrajowca nie skutkuje żadnym zagrożeniem dla osoby wynajmującej. Podczas podpisywania umowy warto, aby najemca podpisał oświadczenie, z którego wynika, że po okresie najmu niezwłocznie opuści zamieszkiwane mieszkanie. Konieczne jest także zawarcie zapisu, że cudzoziemiec musi udostępnić swój dokument tożsamości w celu jego wymeldowania. Bez względu na to, czy taki zapis znajdzie się w dokumencie, obowiązkiem najemcy jest wyprowadzenie się z lokalu oraz wymeldowanie z niego z chwilą zakończenia umowy najmu.
 
Należy pamiętać o tym, że najemca może zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu sam. Wystarczy mu do tego umowa najmu oraz jego oświadczenie, że planuje pozostać w wynajmowanym lokalu przez jakiś czas lub na stałe. Wynajmujący nie jest fizycznie potrzebny przy zameldowaniu najemcy.
 

Wypowiedzenie umowy najmu z obcokrajowcem

Samo wypowiedzenie umowy najmu zawartej z obcokrajowcem nie różnic się niczym od standardowego wypowiedzenia. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj umowy jest zawarty – czy jest to tradycyjna umowa najmu, czy też umowa najmu okazjonalnego.
 
Zameldowanie cudzoziemca w mieszkaniu jest stanem jedynie czysto administracyjnym. Dlatego też po wypowiedzeniu umowy obcokrajowiec ma obowiązek wyprowadzić się z lokalu, ponieważ pomimo zameldowania nie posiada on do niego żadnych praw. Tytuł prawny do mieszkania posiada jedynie jego właściciel i to on ma pełne prawa do lokalu.
 

Jak skonstruować umowę najmu z obcokrajowcem?

Umowa najmu z obcokrajowcem powinna być odpowiednio skonstruowana, aby uchronić właściciela mieszkania przed przykrymi niespodziankami. Dochodzenie swoich praw, gdy najemca wyprowadził się i wyjechał, może skończyć się niepowodzeniem.
 
Podstawowym krokiem jest dokładna weryfikacja obcokrajowca. Powinien on okazać paszport lub kartę pobytu. Warto też pozyskać informacje dotyczące jego zatrudnienia oraz planowanego czasu pobytu. Wówczas właściciel będzie w stanie podpisać umowę najmu dokładnie do momentu zakończenia ważności wizy.
 
Jaki typ umowy wybrać? Umowa najmu okazjonalnego uznawana jest za najbezpieczniejsze rozwiązanie w przypadku wynajmu mieszkania cudzoziemcowi. W takim przypadku zastosowania nie będzie miała Ustawa o ochronie praw lokatorów, a wynajmujący ma więcej możliwości, aby szybko rozwiązać umowę w razie trudności z lokatorem. Konieczne jest jednak wskazanie przez najemcę lokalu zastępczego, do którego będzie mógł się przeprowadzić w razie eksmisji. Obcokrajowiec może mieć z tym problem.
 
Tradycyjna umowa najmu zawierana jest na podstawie Ustawy o ochronie praw lokatorów. Rozwiązanie jej może być utrudnione, nawet gdy najemca przestanie płacić czynsz czy stanie się uciążliwy. W umowie powinien znaleźć się także zapis, że dokument podlega polskiemu prawu oraz jurysdykcji polskich sądów. W ten sposób wszelkie spory na linii wynajmujący-najemca będą rozstrzygane przez polskie organy.
 

Co z kaucją i okresem trwania umowy?

Ważnym aspektem podczas podpisywania umowy z cudzoziemcem jest ustalenie kwestii dotyczących kaucji. Brak takich zapisów może skutkować utrudnieniem w dochodzeniu roszczeń z powodu uszkodzeń lokalu. Nie bez znaczenia są także zapisy dotyczące czynszu oraz opłaty za media. Nie ma sensu przepisywać liczników na najemcę, ponieważ z reguły umowy z obcokrajowcami podpisywane są na krótki okres. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego.
 
Jak już wspominaliśmy, warto zadbać o to, aby umowa najmu była sporządzona w dwóch językach – polskim i angielskim. Tak samo należy wykonać protokół zdawczo-odbiorczy. Trzeba też upewnić się, czy najemca wszystko zrozumiał i nie ma żadnych wątpliwości dotyczących warunków umowy.
 

Ile osób może zamieszkiwać lokal?

Ostatnią palącą kwestią jest ta dotycząca liczby osób, które mogą zamieszkiwać mieszkanie. Wynajmujący powinien upewnić się, ilu lokatorów zamierza się wprowadzić. Zdarza się, że najemcy dzielą mieszkanie na kilka osób, aby ograniczyć własne wydatki. Warto zatem upewnić się, ile osób będzie przebywało w lokalu. Aby kontrolować stan, można zdecydować się na regularne sprawdzanie mieszkania oczywiście po wcześniejszym uprzedzeniu najemcy o takim zamiarze.

Wynajem mieszkania cudzoziemcom jest opłacalnym rozwiązaniem dla inwestorów i osób dysponujących nieruchomościami. Wiele osób obawia się tego typu rozwiązania m.in. w obawie o zameldowanie obcokrajowca. Działanie to nie wiąże się jednak z żadnym zagrożeniem. Najemca zameldowany czasowo w lokalu nie uzyskuje do niego żadnych praw.

 

Źródło: KRN.pl | 2022-10-20

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemhale i magazyny na wynajemdziałki do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Kołobrzeskilokale użytkowe na wynajem powiat M. Legnicamieszkania na sprzedaż gmina Jodłowniklokale użytkowe na sprzedaż gmina Masłowicedomy na wynajem w Starym Borkudomy na sprzedaż w Święcicachdomy na wynajem w Łękach Królewskich

Deweloperzy

);