Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nowe przepisy zdyscyplinują pośredników i rzeczoznawców

Nowe przepisy zdyscyplinują pośredników i rzeczoznawców

Już wkrótce zarządzanie nieruchomościami będzie przebiegało według nowych zasad. Wszystko za sprawą przyjętej w ostatnim czasie przez Sejm nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw.

Celem zaproponowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zmian było zagwarantowanie zrozumiałych i jasnych zasad obowiązujących strony podczas zawierania umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, a także w kwestiach gospodarowania nieruchomościami. Oprócz zdefiniowania pojęć pośrednictwa, zarządzania oraz pośrednika, zapisy, jakie znalazły się w noweli, określają również zobowiązania przewidziane dla rzeczoznawców majątkowych. Od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy, czyli od 1 września br., osoby zawodowo zajmujące się wyceną nieruchomości, będą pełnić swoje obowiązki w oparciu o prawnie sprecyzowane formy organizacyjne.
 

Pośrednik i zarządca przedsiębiorcą

Jedną z najważniejszych zmian, przewidzianych w ustawie, jest nałożenie obowiązku, który zakłada, że pośrednikiem bądź zarządca może być jedynie przedsiębiorca. Wynika to z przyjętego w dokumencie stanowiska, mówiącego, iż działania wynikające z funkcji pośrednika i zarządcy powinny być wykonywane w sposób uporządkowany, regularny i systematyczny. Tym samym za podejmowane z tego tytułu obowiązki przewidziano wynagrodzenie. Jeżeli przedsiębiorca-pośrednik z jakiś powodów nie będzie mógł samodzielnie wykonywać czynności zawodowych, po zawarciu umowy z osobą fizyczną, będzie mógł je przekazać. Podstawowym założeniem przyświecającym prawnemu określeniu funkcji pośredników oraz zarządców było zminimalizowanie prawdopodobieństwa, że usługi z zakresu zarządzania czy pośrednictwa będą świadczyć przypadkowe osoby. Główną powinnością pośrednika, objętą odpłatą, stanowi zawieranie umów, przewidzianych w ustawie, o czym traktuje art. 179b, który przyjmuje brzmienie:

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na odpłatnym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów:

1) nabycia lub zbycia praw do nieruchomości;
2) nabycia lub zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
3) najmu lub dzierżawy nieruchomości lub ich części;
4) innych niż określone w pkt 1-3, mających za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: KRN.pl | 2017-08-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Osiedle Klonowe 14
Sand Hotel ****
Oaza Bronowice
Apartamenty Lema
CHE162PI47

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 
Super oferta: / poprzednia następna