Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nowe przepisy budowlane

Nowe przepisy budowlane

Początek nowego roku to czas, od kiedy w branży budowlanej zaczęły obowiązywać nowe przepisy. W życie weszły bowiem podpisane w 2017 r. dokumenty, aktualizujące dotychczasowe prawo.

Ściana w ścianę, czyli bliżej sąsiada

Od 1 stycznia 2018 r. w zasadach odnoszących się do projektowania budynków wprowadzono pewne zmiany. Są one wynikiem podpisanej przez ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka nowelizacji rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych, które powinny spełniać budynki oraz ich umiejscowienie. Dokument obejmuje również postanowienia regulujące realizację budynków na granicy działki. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów, nieruchomość powstająca na granicy działki, będzie mogła przystawać do ściany obiektu znajdującego się na sąsiadującym gruncie. Jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony w tego typu przypadkach, jest odpowiednia wysokość budynku, określona we właściwym dla danego obszaru planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy. Wprowadzenie rozwiązania ma być jedną z metod zagęszczania zabudowy. Dotychczas prawo przewidywało podobne realizacje jedynie w stosunku do zabudowy jednorodzinnej.

Domy bliżej lasów

W myśl nowelizacji zmianie uległy również odległości, jakie muszą dzielić nieruchomości podczas lokowania domów jednorodzinnych w sąsiedztwie lasów. Do końca 2017 r. osoby zainteresowane wybudowaniem domu w pobliżu terenu zalesionego musiały zachować odstęp od granicy z lasem wynoszący 12 m. Nowe postanowienie dopuszcza 4 m. Oznacza to, że łatwiej będzie uzyskać pozwolenie na budowę przy tego typu inwestycjach i nie trzeba będzie starać się o uzyskanie odstępstwa od warunków technicznych w przypadku lokowania obiektu w granicy zalesienia.

25 mkw. i aneks kuchenny w pokoju

Podpisany przez ministra infrastruktury i budownictwa dokument obejmuje także kwestie lokali mieszkaniowych. W nowym rozporządzeniu znalazły się wytyczne co do minimalnej powierzchni, jaką musi liczyć mieszkanie. Na rzecz ujednoliconego metrażu zrezygnowano z regulowania wielkości poszczególnych pomieszczeń. Zgodnie z nowymi postanowieniami, lokal mieszkaniowy musi dysponować powierzchnią użytkową liczącą co najmniej 25 mkw., natomiast wymiary kuchni, łazienki czy pokoju będą dowolne. Nowe zasady mają zwiększyć swobodę projektowania, a tym samym ułatwić aranżację wnętrz, bez rezygnacji z odpowiedniego standardu. Zmieniono również wytyczne co to rozmieszczenia sprzętu kuchennego czy łazienkowego. Projekt mieszkania nie musi sztywno określać, gdzie powinna znaleźć się np. pralka. Decyzję o umiejscowieniu wyposażenia podejmie projektant lub właściciel. W nowelizacji zrezygnowano także z przepisu, który nie pozwalał na łączenie pokoju z aneksem kuchennym w kawalerkach.

W garażu będzie więcej miejsca

W nowym rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych obejmujących budynki i ich usytuowanie, podjęto również kwestię stanowisk postojowych dla samochodów. Dokument, po raz pierwszy jednoznacznie określa minimalne odstępy, jakie muszą zostać zachowane pomiędzy miejscem postojowym dla pojazdów nieosobowych a granicą działki czy oknami obiektów, w których przebywają ludzie. Ponadto zapisy zakładają konkretne wymiary wspomnianych stanowisk.

Więcej miejsca z kolei będzie przysługiwało parkującym samochodom osobowym. Dotychczas wymagane 2,3 m przeznaczone na miejsce postojowe zwiększono do 2,5 m.

Nieco później, bo 9 grudnia 2018 r., wejdą w życie przepisy mówiące o odległości miejsca postojowego od ściany i słupa w garażach. Mierzona dotychczas od boku samochodu, teraz liczona będzie od krawędzi stanowiska.

Istotne wytyczne opracowano również dla miejsc postojowych pozostających przy zabudowie jednorodzinnej. W niektórych przypadkach rozporządzenie pozwala na lokowanie 1- lub 2-stanowiskowych niezadaszonych parkingów dla samochodów osobowych bez konieczności zachowywania minimalnych odstępów od granicy działki czy okien nieruchomości. Obowiązek przestrzegania określonych odstępów nie będzie dotyczył również stanowisk dla niepełnosprawnych, lokowanych przy wielorodzinnych i zbiorowych obiektach mieszkalnych.

Plac zabaw z nowymi wytycznymi

Nowe przepisy pozwalają także na gromadzenie odpadów w dowolnym miejscu, jeśli mieści się ono na obszarze domu jednorodzinnego, zagrody czy rekreacji indywidualnej. Z kolei w zakresie nasłonecznienia placów zabaw nie pojawiają się już wytyczne co do konkretnych dni, ale zawężono je do co najmniej 4 godzin liczonych w dniach równonocy między godz. 10.00 a 16.00, a w zabudowie śródmiejskiej musi ono wynosić nie mniej jak 2 godziny. Ponadto miejsce zabaw dla dzieci ma pozostawać w odległości minimum 10 m od linii wytyczających granicę z ulicą, okien budynków, w których przebywają ludzie, a także składowisk śmieci.

Inwestycje nad rzekami

Pewne zmiany w realizacjach budowlanych wnosi również obowiązujące od nowego roku Prawo wodne. Jego przepisy zdezaktualizowały decyzje o warunkach zabudowy wydane dla inwestycji, które miały powstawać w pobliżu rzek. Chodzi o tereny, na których istnieje zagrożenie powodziowe raz na 10 i 100 lat. Dla inwestorów oznacza to konieczność ponownego starania się o warunki zabudowy, a to może znacząco opóźnić proces inwestycyjny, jak również zwiększa jego koszty. Co więcej, po nowelizacji część nieważnych już decyzji może nie zostać ponownie wydana, na co zwrócił uwagę wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich Marek Poddany w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej". Jak jednak podkreślił Daniel Kociołek, rzecznik prasowy KZGW, po wprowadzeniu zmienionej ustawy prawa wodnego, jedynie niektóre z decyzji stracą ważność i są to dokumenty bez wydanego pozwolenia na budowę czy bez zgłoszonego zamiaru budowy. Tego typu zawirowania prawne mogą negatywnie wpływać na wartość gruntów objętych nowelizacją. Po utracie statusu działki budowlanej cena nieruchomości prawdopodobnie się obniży, na co zwraca uwagę „Rzeczpospolita".

 

 


 

Źródło: KRN.pl | 2018-01-15

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemmieszkania na zamianęlokale użytkowe na sprzedażdomy na wynajem powiat Grójeckilokale użytkowe na wynajem powiat Makowskidomy na wynajem gmina Stare Babicemieszkania na wynajem gmina Kamienna Góramieszkania na wynajem w Przylaskachdomy na wynajem w Modlicymieszkania na wynajem w Siedlisce

Deweloperzy

);