Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nowe powierzchnie handlowe a starsze nieruchomości z rynku wtórnego

nowe-powierzchnie-handlowe-a-starsze-nieruchomosci-z-rynku-wtornego
Nowe powierzchnie handlowe a starsze nieruchomości z rynku wtórnego

I połowa tego roku przyniosła blisko 110 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej. Aż 84 proc. z niej została oddana do użytku w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców – głównie mowa tu o małych parkach handlowych. Tymczasem na rynku wtórnym w mniejszych miejscowościach można zauważyć nieznaczne spadki cen mieszkań.

Pierwsza połowa roku to spadek podaży

Jak wynika z analizy Colliers, w I połowie roku oddano do użytku ponad 100 tys. mkw nowoczesnej powierzchni handlowej. Warto nadmienić, że to najniższa półroczna podaż odnotowana w ciągu ostatnich pięciu lat – z czego zdecydowana większość została ulokowana w mniejszych miastach. Aż 90 proc. spośród tych projektów to niewielkie parki handlowe o profilu zakupów codziennych. Eksperci Colliers spodziewają się utrzymania tego trendu w kolejnych miesiącach.
 
Wyraźnie widać, że deweloperzy kontynuują rozwój formatu parków handlowych i centrów zakupów codziennych w mniejszych ośrodkach. Łącznie w parkach handlowych w miastach poniżej 100 tysięcy mieszkańców oddano do użytku około 87 tys. mkw. Przykładami takich projektów są: Karuzela w Puławach, Stacja Sierpc, N-Park w Pszczynie czy Green Park w Sławnie – wskazał Wojciech Wojtowicz, Analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynkowych  w Colliers. 
 
Specjaliści wskazują, że wciąż dominuje branża ekonomiczna, dyskonty oraz sklepy off-price. Jak podkreślają, oprócz dużych, znanych już na naszym rynku graczy, pojawiają się w Polsce nowe, znaczące firmy.

Możemy spodziewać się kolejnych 180 tys. mkw

Na koniec pierwszego półrocza tego roku w budowie wciąż było ok. 325 tys. mkw powierzchni najmu brutto. Duża ich część, czyli ok. 200 tys. mkw GLA ma zostać oddane jeszcze w tym roku kalendarzowym. Wśród nich dominują oczywiście parki handlowe, usytuowane głównie w miejscowościach liczących sobie do 100 tys. mieszkańców.
 
Wśród największych projektów, które mają zostać oddane w ciągu najbliższych 18 miesięcy, warto wspomnieć m.in. Bawełniankę w Bełchatowie, Galerię Goplana w Lesznie, Pasaż Kępiński oraz M Park w Koszalinie. Przebudowie mają być również poddane dawne hipermarkety i supermarkety Tesco. Jak czytamy w raporcie Colliers, do otwartego w I półroczu projektu Karuzela Puławy dołączyć mają również m.in. Dor Częstochowa, S1 w Gorzowie Wielkopolskim czy Cuprum Park w Lubinie.

Projekty typu mixed-use na topie

Eksperci podkreślają też, że rośnie rola inwestycji typu mixed-use. W trend ten wpisuje się przebudowa obiektów Renoma oraz Supersam oraz realizacja m.in. kolejnych faz kompleksów Fuzji oraz Widzewska Manufaktura w Łodzi, Quorum we Wrocławiu, Waterfront w Gdyni oraz inwestycji na terenie Młodego Miasta w Gdańsku.
 
Deweloperzy planują kolejne projekty wielofunkcyjne, zarówno w dużych miastach, np. Drucianka w Warszawie, jak i mniejszych ośrodkach, jak np. Kielce, gdzie Trust Investment zamierza wybudować projekt mieszkalno-biurowo-usługowy – zaznaczył Wojciech Wojtowicz.

Sytuacja na wtórnym rynku nieruchomości w małych miastach po I półroczu br.

Postanowiliśmy przyjrzeć się również sytuacji na wtórnym rynku nieruchomości w miastach liczących sobie nie więcej niż 100 tys. mieszkańców. Niedawno sprawdzaliśmy, jak kształtują się ceny mieszkań w największych miastach w Polsce. Tym razem na tapet bierzemy bardziej kameralne rynki mieszkaniowe. 
 
W tym celu posłużyliśmy się narzędziem Ronin24 (Raport Ofert Nieruchomości i Notowań). Narzędzie to pomaga oszacować prawdopodobną wartość nieruchomości oraz wskazuje trend cenowy zarówno w ujęciu rocznym, jak i kwartalnym. Co ważne, możemy precyzyjnie określić, dla nieruchomości o jakiej powierzchni, liczbie pokoi i usytuowanego przy jakiej ulicy (bądź w jakiej dzielnicy) chcemy pobrać analizę. 

W Nowym Sączu pierwsze spadki w tym roku

Rozpoczęliśmy od Nowego Sącza. Prawdopodobna całkowita wartość nieruchomości o powierzchni 60 mkw wynosi w tym mieście 353 281 zł (5 888 zł za 1 mkw). Analiza została przeprowadzona na podstawie 627 ofert sprzedaży mieszkań o podobnych parametrach z ostatnich 24 miesięcy. W pierwszym półroczu 2022 r. widoczne były wzrosty cen, jednak w bieżącym kwartale zauważalny jest nieznaczny spadek (z 6 125 zł na 6 108 zł za 1 mkw). 
 
  
Nieco inaczej wygląda sytuacja w Ełku – tam wzrosty cen utrzymują się od początku tego roku. Za 60-metrowy lokal trzeba w tym mieście zapłacić średnio 347 778 zł (5 796 zł za 1 mkw) – analiza została oparta na 349 ofertach z ostatnich 2 lat.

W Puławach III kwartał przyniósł odbicie cen

Tymczasem kupując mieszkanie o powierzchni 60 mkw w Puławach, musimy liczyć się z kosztem na poziomie średnio 313 007 zł, czyli 5 217 zł za 1 mkw. I półrocze br. zakończyło się z nieznacznym spadkiem (z 6 356 zł na 6 112 zł), jednak obecnie widać już odbicie – w III kwartale średnia cena za 1 mkw wynosi bowiem 6 435 zł. 
 
W Koninie prawdopodobna całkowi ta wartość nieruchomości, oszacowana na podstawie 533 ofert z ostatnich 24 miesięcy, wynosi 338 277 zł (5 638 zł za 1 mkw). Co prawda I półrocze tego roku zostało zakończone z tendencją wzrostową, jednak III kwartał przyniósł już pierwsze spadki cen (z 4 994 zł na 4 917 zł za 1 mkw). 
 
Kupując 60-metrową nieruchomość w Stargardzie, trzeba natomiast liczyć się z kosztem na poziomie średnio 292 178 zł, czyli 4 870 zł za 1 mkw. Analizie poddano 492 ofert sprzedaży z ostatnich 24 miesięcy. I półrocze zamknęło się ze wzrostem cen. W bieżącym kwartale odnotowano jednak już pierwsze, choć nieznaczne spadki (z 5 639 zł na 5 611 zł za 1 mkw).

Oszacowanie cen pozwala na zorientowanie się w lokalnej sytuacji 

W Piotrkowie Trybunalskim, po I półroczu br. zamkniętym „na plusie”, odnotowano pierwsze spadki (z 5 308 zł na 5 198 zł za 1 mkw 60-metrowego mieszkania). Prawdopodobna całkowita wartość takiej nieruchomości wynosi w tym mieście 276 361 zł (4 606 zł zł za 1 mkw).
 
 
Jak można zauważyć, dzięki możliwości oszacowania trendu cenowego w ujęciu rocznym oraz kwartalnym, możemy przyjąć pewne założenia dot. kształtowania się kosztów interesujących nas mieszkań. Dodatkowo, Ronin24 pozwala na skonfrontowanie ceny ofertowej ze średnimi cenami na lokalnym rynku nieruchomości, dzięki czemu mamy szansę uniknąć przepłacenia podczas kupowania mieszkania.  
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-08-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na wynajemmieszkania poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianędomy na wynajem powiat Starogardzkimieszkania na sprzedaż powiat Jarosławskimieszkania na sprzedaż gmina Międzyrzeczmieszkania na sprzedaż gmina Siechnicemieszkania na wynajem w Sochocino-Badurkachdomy na sprzedaż w Rybniemieszkania na wynajem w Dobrocicach

Deweloperzy

);