Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nowe galerie handlowe we Wrocławiu

Nowe galerie handlowe we Wrocławiu

Wrocław wciąż kusi inwestorów centrów handlowych. W ciągu następnych 2-3 lat w zachodniej części miasta pojawią się dwa nowe obiekty tego typu.

Wrocław wciąż kusi inwestorów centrów handlowych. W ciągu następnych 2-3 lat w zachodniej części miasta pojawią się dwa nowe obiekty tego typu.

W 2007 roku do jedynej wrocławskiej galerii handlowej – Galerii Dominikańskiej dołączyły trzy duże centra: Pasaż Grunwaldzki, Arkady Wrocławskie i Magnolia Park. W zeszłym roku po gruntownej przebudowie ponownie otworzono Renomę. Poza Magnolią wszystkie te obiekty zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta. W najbliższym czasie wszystkie będą musiały stawić czoła dwóm nowym graczom na rynku.

Galeria przy stadionie
 
Od kilku tygodni trwają pierwsze prace przy budowie nowego centrum handlowego we Wrocławiu. Inwestycja o wartości 150 mln euro położona będzie tuż obok Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i stadionu, na którym rozgrywane będą mecze Euro 2012 oraz ligowe pojedynki Śląska.
 
Na działce o powierzchni 6,8 ha między ulicami Królewiecką a Lotniczą postanie 4 kondygnacyjna budynek. Na 200 000 m kw. obiektu znajdzie się 60 000 m kw. powierzchni handlowej. Klienci będą mieli do dyspozycji hipermarket oraz 150 sklepów, lokali gastronomicznych i punktów usługowych. Handel ma być zlokalizowany na parterze i pierwszym piętrze. Odwiedzający centrum na najwyższej kondygnacji będą mogli skorzystać z oferty licznych restauracji i kawiarni, multikina, kręgielni oraz centrum SPA i fitness. Parking dla 2,5 tysiąca samochodów znajdzie się na poziomie minus jeden.
 
Koncepcję architektoniczną centrum opracowała amerykańska pracownia Laguarda.Low specjalizująca się w projektach centrów handlowych. Jest autorem warszawskiej galerii Mokotów oraz podobnych obiektów m.in. w USA, Japonii, Chinach, Brazylii i we Włoszech. Twórcy jako główną inspirację wykorzystali założenia projektu konkursowego pracowni JSK, która przygotowała dokumentację budowanego obok stadionu. Dzięki temu projekt centrum handlowego zbudowanego na planie okręgu będzie naturalną kontynuacją zakrzywionych powierzchni piłkarskiej areny. W zamyśle architektów ma przypominać zjawisko zorzy polarnej. Stadion ma być połączony esplanadą z ogródkami restauracyjnymi zlokalizowanymi w galerii. Dzięki temu kibice i osoby wybierające się na duże koncerty muzyczne na stadionie będą mieli komfortowe warunki i możliwość przyjemnego spędzania czasu.
 
Galerię ma budować spółka WKS Śląsk. Większość jej akcji ma właściciel Polsatu Zygmunt Solorz, a część – gmina. Cała operacja jest elementem miejskiej strategii budowania we Wrocławiu silnej drużyny piłkarskiej. Wrocławski zespół już za dwa lata ma rozgrywać mecze na nowym 43-tysięcznym stadionie. Aby jednak trybuny nie świeciły pustkami, klub musi grać na określonym poziomie, a jak wiadomo, do tego potrzebne są duże pieniądze. Aby zapewnić odpowiednie finansowanie klubu, całość zysku z galerii (po spłaceniu ponad 20 mln zł raty kredytu przez 25 lat) przeznaczona będzie na zwiększenie budżetu, tak by Śląsk stał się jednym z najbogatszych klubów w Polsce, walczącym o mistrzostwo kraju i w europejskich pucharach. Od strony finansowej całe przedsięwzięcie ma zabezpieczać jedna ze spółek należących do Zygmunta Solorza.
 
Otwarcie Galerii planowane jest tuż przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, najprawdopodobniej na Wielkanoc 2012 roku.
 
Jak na razie nie wiadomo jaka będzie nazwa galerii. Pod uwagę brane są dwa rozwiązania: albo nazwę wybiorą w głosowaniu wrocławianie albo zostanie ona sprzedana firmie, która najwięcej zapłaci.
 
 
Idylla dla kobiet
 
Znana za to jest nazwa planowanego centrum handlowego na Gądowie. Na terenie dawnego targowiska między Astrą a kościołem pw. św. Maksymiliana M. Kolbego powstanie Idylla Wrocławska.
 
Koncepcja centrum przygotowana została przez międzynarodowe biuro architektoniczne Broadway Malyan, które ma doświadczenie w projektowaniu podobnych obiektów na całym świecie, m. in. w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Turcji i Singapurze.
 
Według założeń trzypoziomowe centrum obejmuje poza galerią handlową (ponad 200 najemców i 75 tys. m kw. powierzchni GLA) i hipermarketem (w zeszłym roku mówiło się o sklepie Real) także multiplex (najprawdopodobniej Cinema City), 12 tysięcy m kw. powierzchni biurowej, centrum medyczne oraz sportowo-rozrywkowe. Na dwóch poziomach znajdzie się także 2000 miejsc parkingowych. Centrum w zdecydowanej większości ma być skierowane do kobiet, co ma je wyróżniać na tle silnej konkurencji w mieście. Większość nieznanych jeszcze najemców mają stanowić butiki znanych kobiecych marek, a także stoiska związane ze sportem i urodą. W galerii nie zabraknie także kawiarni i lokalów gastronomicznych.
 
Przygotowane projekt spełnia założenia inwestora, firmy Mayland, która chciałaby uczynić z centrum handlowego miejsce spotkań, które będzie współgrać urbanistycznie z otoczeniem. W tym celu planuje się utworzenie lokalnego rynku z fontanną między kościołem i otaczającym go centrum oraz wyznaczenie deptaków w stronę zabudowań mieszkalnych.
 
 
 
Fot. Idylla
 
Jeszcze w zeszłym roku mówiło się o możliwości połączenia centrum handlowego Idylla z pobliską Astrą, ale na planach się skończyło. Kultowy Dom Handlowy otworzony w 1985 roku będzie musiał sprostać konkurencji, by nie tracić swojej lokalnej pozycji, ale może też zyskać dzięki nowemu sąsiadowi uzupełniając jego ofertę.
 
Obecnie trwają prace przy budowie kładki nad ulicą Na Ostatnim Groszu, która ułatwi dotarcie do centrum mieszkańcom osiedla po drugiej stronie ruchliwej ulicy będącej częścią Obwodnicy Śródmiejskiej, oraz przebudowa wiaduktu w ciągu ulicy Horbaczewskiego wraz z drogami dojazdowymi. Prace budowlane na ogrodzonym placu po zlikwidowanym kilka lat temu targowisku mają ruszyć według harmonogramu w czwartym kwartale 2010 roku. Samo centrum handlowo-usługowe ma rozpocząć działalność już po zakończeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej najprawdopodobniej na początku 2013 roku.
 
Silna konkurencja na rynku
 
Powstanie dwóch nowych wielkich galerii handlowych sprawi, że walka o klienta będzie jeszcze silniejsza. Smaczku rywalizacji dodaje fakt, że zarówno Idylla, jak i Galeria „Śląska”, powstaną w bardzo bliskiej odległości od Magnolii.
 
Silnymi atutami dwóch nowych obiektów może być lokalizacja przy najważniejszych drogach w mieście, w pewnej odległości od zakorkowanego centrum.
Istniejące już galerie nie zamierzają czekać na konkurencję z założonymi rękami. Magnolia – największa obecnie galeria w mieście (prawie 250 sklepów) już przygotowuje się do rozbudowy. Powierzchnia najmu ma się powiększyć z obecnych 73 tys m kw. GLA o kolejne 22 tys. m kw. Inwestycja obejmuje także rozbudowę parkingów, a możliwe, że w dalszej przyszłości obejmować będzie także budowę hotelu na należącej do inwestora działce. Termin rozbudowy jest uzależniony od zawarcia umów z kluczowymi najemcami i zbadaniem rentowności całego projektu.
 
Pasaż Grunwaldzki także planuje nieznacznie się powiększyć na przylegającym do niego terenie po dawnym targowisku. Po rozbudowie będzie miał ponad 64 000 m kw. GLA, o 15 tysięcy więcej niż obecnie. Ponadto wzbogaci się o dodatkową powierzchnię biurową i miejsca parkingowe.
 
Możliwe, że nie jest to koniec planowanych inwestycji w handel we Wrocławiu. Pojawiają się pogłoski, że podobne obiekty mogą powstać na niższych kondygnacjach Sky Tower – 207-metrowego wieżowca budowanego przez Leszka Czarneckiego. Nowe sklepy mają pojawić się także na wyremontowanym Dworcu Głównym. W przyszłości podobne obiekty mogą powstać także na terenie Dworca Świebodzkiego, na Placu Społecznym czy w kompleksie Promenady Wrocławskie przy ul. Rychtalskiej. A trzeba pamiętać też o innych istniejących centrach handlowych we Wrocławiu, takich jak: Factory Outlet, Bielany, Marino, Korona czy Borek.
 
Tak silna konkurencja każe zadać sobie pytanie o to, czy na rynku nie dojdzie do przesytu dużych centrów handlowych. Skoro wciąż powstają nowe, to muszą mieć one silne ekonomiczne podstawy do optymizmu w kwestii powodzenia inwestycji, z czego wrocławianie powinni się tylko cieszyć, bo miejsc do robienia zakupów z pewnością nie zabraknie.
 
 
 Fot. Wizualizacja przystadionowej galerii na Maślicach

 

 

Źródło: KRN.pl | 2010-06-07

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Villa sento
Mój Dom Etap IV
Bunscha Park
Inwestycja Imperial Business...
Aleja Zbożowa etap III, IV
Sand Hotel ****
Słoneczny Zakątek
Cystersów 26
Osiedle Klonowe 14
Osiedle Lawendowa 3
START Office
ul. Wielicka - Rydygiera Etap...
Marine Hotel *****
Oaza Bronowice
Lokale biurowe w centrum...

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Mój Dom Etap IV

Kraków, Dębniki, ul. Obozowa 

Bunscha Park

Kraków, Dębniki, ul. K. Bunscha 

Inwestycja Imperial Business...

Kraków, Podgórze, ul. Wadowicka 

Aleja Zbożowa etap III, IV

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Słoneczny Zakątek

Kraków, Dębniki, ul. gen. S.... 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

START Office

Kraków, Dębniki, ul. Twardowskiego 

ul. Wielicka - Rydygiera Etap...

Kraków, Bieżanów-Prokocim, ul. L.... 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Lokale biurowe w centrum...

Kraków, Krowodrza, ul. Świętokrzyska 
Super oferta: / poprzednia następna