Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nowa ustawa deweloperska wchodzi w życie już 1 lipca. Co zmieni?

nowa-ustawa-deweloperska-wchodzi-w-zycie-juz-1-lipca-co-zmieni
Nowa ustawa deweloperska wchodzi w życie już 1 lipca. Co zmieni?

Nowa ustawa deweloperska ma być kolejnym sposobem na ochronę interesów osób kupujących nieruchomości mieszkalne. Zostaje wprowadzona 10 lat po poprzedniej ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu. Jak zmienią się regulacje prawne i kiedy będą miały zastosowanie?

Głównym celem nowej ustawy jest poprawa bezpieczeństwa środków finansowych nabywców w kontaktach z deweloperami oraz dostęp do większej ilości informacji dotyczących inwestycji. Ma również skutkować wzrostem poziomu akceptacji tych regulacji przez przedsiębiorców.

Nowa ustawa deweloperska – kiedy będzie miała zastosowanie?

Regulacje wchodzą w życie 1 lipca 2022 r. Będą one dotyczyły wszystkich umów zawieranych pomiędzy deweloperem a nabywcą, również tych podpisywanych już po zakończeniu budowy. Dodatkowo nowa ustawa obejmie także innych przedsiębiorców, którzy oferują obrót nieruchomościami, a do tej pory byli wykluczeni z obowiązków wobec nabywców.

Nowa ustawa deweloperska – więcej informacji dla kupującego

Dzięki wchodzącym w życie przepisom, potencjalny nabywca przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej lub deweloperskiej będzie miał wgląd do znacznie szerszej niż do tej pory dokumentacji. Będzie on mógł zażądać m.in. przedstawienia zaświadczenia o samodzielności lokalu, pozwolenia na użytkowanie, czy zgody banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu.
 
Dodatkowo deweloper zobowiązany będzie do bezpłatnego dostarczenia nabywcy rzetelnego prospektu informacyjnego, zawierającego takie dane jak: powierzchnia lokalu, jego cena, termin wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu lub ustalenia jego odrębności czy decyzję o zakończeniu budowy i pozwoleniu na użytkowanie.
 
Co więcej, w prospekcie musi się znaleźć również informacja o tym, w jakim banku prowadzony jest mieszkaniowy rachunek powierniczy i jaki limit gwarancyjny przysługuje w przypadku jego upadłości.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Kolejnym elementem nowej ustawy deweloperskiej będzie specjalna pula środków, która ma pokryć wszelkie straty nabywcy, spowodowane upadłością dewelopera czy banku prowadzącego jego fundusz powierniczy. Będą z niego mogły skorzystać również osoby poszkodowane w przypadku przerwania inwestycji z innych przyczyn oraz odstępujące od umowy z winy dewelopera.
 
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma być zasilany przez firmy deweloperskie, a dokonywane przez nich wpłaty wyniosą maksymalnie 1 proc. środków klientów zgromadzonych na bankowych otwartych Mieszkaniowych Rachunkach Powierniczych.

Nowa ustawa deweloperska – zmiany w umowach rezerwacyjnych

Innym ważnym krokiem w stronę ochrony interesów nabywców nieruchomości jest uregulowanie niejasnych dotąd kwestii dotyczących podpisywania umów rezerwacyjnych. W myśl wchodzącego w życie 1 lipca bieżącego roku prawa będą one musiały posiadać formę pisemną i zawierać wszelkie niezbędne informacje, takie jak powierzchnia, lokalizacja oraz cena mieszkania, wysokość opłaty rezerwacyjnej oraz termin, do którego lokal zostanie wyłączony ze sprzedaży, ze względu na dokonaną rezerwację.
 
Od tej pory opłata rezerwacyjna nie będzie mogła wynosić więcej, niż 1 proc. całkowitej ceny mieszkania i będzie podlegała zwrotowi w przypadku, gdy bank nie przyzna nabywcy kredytu.

Nowa ustawa deweloperska – istotne wady, a prawo odmowy odbioru

Kolejną zmianą jest przyznanie nabywcy nieruchomości prawa do odmowy jej odbioru, w przypadku wystąpienia znaczących wad lub odstępstw od umowy, które nie zostały uwzględnione w protokole.
 
Mimo że zasada ta teoretycznie obowiązywała również wcześniej, w praktyce często zdarzało się, że nowy właściciel z powodu braku podstawy prawnej nie miał możliwości odbioru lokalu, nawet jeśli wada uniemożliwiała korzystanie z niego. Po wejściu w życie nowego prawa deweloper będzie zobowiązany do usunięcia usterki w z góry określonym terminie.

Co jeszcze się zmienia?

Nowa ustawa deweloperska zawiera szereg regulacji i gwarancji mających na celu ochronę potencjalnego kupca. Wprowadza pewne – działające na korzyść nabywcy – zmiany, dotyczące wpłat na mieszkaniowy rachunek powierniczy oraz reguluje kwestie upadłości prowadzącego go banku. 

Źródło: KRN.pl | 2022-06-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniadomy na zamianęmieszkania na sprzedażmieszkania na wynajem powiat Stargardzkimieszkania na wynajem powiat Międzyrzeckilokale użytkowe na wynajem gmina Płońsklokale użytkowe na wynajem gmina Poniecmieszkania na wynajem w Szczepiatyn-Osadamieszkania na sprzedaż w Janowiedomy na sprzedaż w Cykarzew Południowy

Deweloperzy

);