Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Najpiękniejsze inwestycje Wrocławia

Najpiękniejsze inwestycje Wrocławia

Budynek Marina II i zespół „Pod Przyjaznym Adresem” to najpiękniejsze inwestycje mieszkaniowe zrealizowane w ostatnim roku we Wrocławiu.

W stolicy Dolnego Śląska po raz kolejny wyłoniono architektoniczne arcydzieła sztuki. Stało się to za sprawą corocznego konkursu – „Piękny Wrocław” – organizowanego przez Prezydenta Wrocławia i Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Nagrodę główną otrzymał nowoczesny terminal pasażerski wrocławskiego lotniska.

„Piękny Wrocław” to konkurs organizowany przez Prezydenta Miasta Wrocławia oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia w celu promowania architektury stolicy Dolnego Śląska oraz uhonorowania szczególnie wartościowych dokonań twórczych. Przeprowadzeniem konkursu zajmuje się Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Organizator co dwa lata wybiera specjalną Kapitułę Nagrody „Piękny Wrocław”, która wyłania najpiękniejsze obiekty we Wrocławiu. W tym roku miała ona niemal ten sam skład co w poprzednim – przewodniczącym był Piotr Fokczyński, Architekt Miasta, a członkami rekomendowani przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia – Jan Paluchniak i Wojciech Gryczyński; przez Stowarzyszenie Architektów Polskich – Marcin Major oraz Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów – Aleksander Szarapo. Do Kapituły w tym roku dołączył także rekomendowany przez Prezydenta Wrocławia Andrzej Poniewierka.

Kapituła raz w roku przyznaje nagrody i wyróżnienia, zwracając szczególną uwagę na walory architektoniczne, przestrzenne i funkcjonalno-użytkowe. Do ostatniej 23 edycji zostało złożonych 26 kart. Cztery karty dotyczyły obiektów, które w 2012 r. nie zostały jeszcze dopuszczone do użytkowania, w związku z tym obiekty te nie podlegały ocenie – mówi Piotr Fokczyński, Architekt Miasta i Przewodniczący Kapituły Nagrody „Piękny Wrocław”. Ponadto 21 obiektów rekomendował Kapitule Architekt Miasta.

W konkursie przyznawane są nagrody o charakterze honorowym, a najważniejszą z nich jest nagroda główna – Grand Prix. W 2012 r. najlepszy okazał się Terminal Pasażerski Międzynarodowego Portu Lotniczego we Wrocławiu. Autorami projektu architektonicznego nowoczesnego terminalu są: Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz oraz Michał Lah z warszawskiego biura JSK Architekci. Budowa obiektu, nadzorowana przez firmę Hochtief Polska SA, rozpoczęła się w sierpniu 2009 r. i trwała 29 miesięcy. Całkowity koszt budowy wyniósł około 300 mln zł, przy czym inwestycja ta otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych z Funduszu Spójności POIiŚ. Nowy terminal wrocławskiego lotniska to przestronny czteropoziomowym obiekt z towarzyszącą infrastrukturą m.in. parkingami, strefą zieleni, a także strefą airside i landside. Duże wrażenie robi falisty dach terminalu, który jednym kojarzy się z trzepocącymi skrzydłami i podróżowaniem, innym z klawiszami fortepianu wprawionymi w ruch – opowiada Przemysław Marcinkowski, Dyrektor ds. Infrastruktury w Porcie Lotniczym Wrocław.

Nowy terminal pasażerski wrocławskiego lotniska, jeden z najciekawszych obiektów wśród polskich portów regionalnych, na swoim koncie ma nie tylko Grand Prix w konkursie „Piękny Wrocław”, ale także nagrodę dla „Najbardziej Przyjaznego Lotniska w Polsce”, „Platynowe Wiertło” oraz wyróżnienie tytułem „Budowa Roku 2012”. Grand Prix to dla nas bardzo ważna nagroda, potwierdzająca fakt, że wrocławski terminal jest nie tylko niezwykle funkcjonalny, ale też wyróżnia się pod względem designu. Nasz terminal z powodzeniem konkuruje dzisiaj z najnowocześniejszymi portami lotniczymi na świecie – mówi Dariusz Kuś, Prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Poza Grand Prix w konkursie „Piękny Wrocław” przyznano także nagrody w pięciu kategoriach. Wrocławski terminal pasażerski całkowicie zdeklasował konkurencję, ponieważ również w kategorii „budynek lub obiekt użyteczności publicznej” zdobył pierwsze miejsce. Drugie miejsce w tej kategorii zajął obiekt Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Traugutta 19–21, a trzecie – przebudowa i rozbudowa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu przy ul. Braniborskiej 59, z kolei wyróżnienie przypadło Politechnice Wrocławskiej za Geocentrum ulokowane przy ul. Na Grobli 13–15.

W kategorii „budynek mieszkalny, wielorodzinny” pierwszą nagrodę otrzymał budynek usługowo-apartamentowy Marina II przy ul. Księcia Witolda 1. Inwestorem tego kompleksu jest wrocławska firma Topacz Investment, natomiast autorem projektu architektonicznego – Artur Wójciak z Grupy Archipelag. Marina II to 27 przestronnych, ekskluzywnych apartamentów o różnych powierzchniach – od 47,59 do 270,31 mkw. z balkonami i tarasami dachowymi. Swój luksusowy charakter zawdzięcza niepowtarzalnej architekturze, zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym oraz atrakcyjnej lokalizacji – tuż nad Odrą, między zabytkowymi mostami oraz naprzeciwko gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Druga nagroda w tej kategorii przypadła zespołowi mieszkaniowemu „Pod Przyjaznym Adresem”, przy ul. Przyjaźni/Rodzinna, którego inwestorem jest PD SA, a trzecia z kolei trafiła do spółki Echo Investment za zespół zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej „Przy Słowiańskim Wzgórzu” (ul. Jedności Narodowej). Ponadto w kategorii „budynek mieszkalny, wielorodzinny” przyznano wyróżnienie dla zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Prądzyńskiego i ul. Rydygiera 2a.

 

Kamienica współcześnie

Z głosowania na najlepszą realizację w kategorii „budynki mieszkalne, jednorodzinne” wyłączył się członek Kapituły, Andrzej Poniewierka, ze względu na zgłoszenie obiektu jego autorstwa. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął budynek mieszkalny, jednorodzinny, ulokowany we wrocławskiej dzielnicy Osobowice. Autorem jego projektu architektonicznego są Agnieszka Zając i Artur Toboła z biura GRID architekci s.c., którzy wzorowali się na przedwojennych, podupadającym gospodarstwie znajdującym się na Osobowicach. Dom ten został zbudowany dla celów prywatnych, mieszkalnych, przy czym jednocześnie pełni także funkcję użytkową – na parterze budynku umiejscowiona została pracownia architektoniczna. Drugie miejsce w tej kategorii przypadło rozbudowie domu jednorodzinnego na Muchoborze Małym – również autorstwa ww. wspomnianej grupy GRID architekci – natomiast trzecie – budynkowi mieszkalnemu, jednorodzinnemu przy ul. Stryjskiej. Z kolei wyróżnienie w tej kategorii otrzymał dom przy ul. Trawowej.

Wśród rozpatrywanych zgłoszeń nie przyznano nagród i wyróżnień w kategoriach „budynek produkcyjny, przemysłowy” i „obiekt inżynierski”, ale za to po raz pierwszy wyróżniono specjalną nagrodą najlepszą modernizację obiektu historycznego. Otrzymał ją Dworzec Wrocław Główny za odtworzenie zabytkowego, historycznego kompleksu. Za projekt architektoniczny rewitalizacji dworca odpowiedzialna była Grupa 5 Architekci Sp. z o.o. Sama modernizacja trwała ponad dwa lata, a 1 czerwca 2012 r. oficjalnie otwarto odnowiony dworzec dla podróżnych. Pierwszych dużych zmian doczekał się zaniedbany plac dworcowy – na miejscu dawnego parkingu dla taksówek stanęła oaza zieleni. Wyraźnie odnowiono także hall główny – wymieniono posadzkę, wyczyszczono zabytkowe elementy oraz poddano je renowacji, przebudowano wyższe piętra pod przestrzeń gastronomiczną i handlową. Ponadto zwiększono liczbę okienek informacyjnych, kas biletowych, zinformatyzowano system rezerwacji, gruntowanie przebudowano perony, a w osuszonych podziemiach dworcowych ulokowano parking na 400 samochodów. Nagroda specjalna w konkursie „Piękny Wrocław” to kolejne wyróżnienie dla dworca (wcześniej dworzec otrzymał m.in. wyróżnienie w VII edycji konkursu „Życie w Architekturze” oraz nagrodę w konkursie „Eurobuild Awards 2012” w kategorii „RICS Regeneration Award”). Każda nagroda za modernizację wrocławskiego dworca jest dla nas bardzo istotna, bo pokazuje że Dworzec Główny w nowej odsłonie przypadł do gustu wrocławianom, podróżnym, a także specjalistom z różnych branż. Ta w szczególności, ponieważ została przyznana przez samych wrocławian. Poza tym w tegorocznej edycji konkursu „Piękny Wrocław” dworzec wygrał w rywalizacji z tak prestiżowymi obiektami jak Hala Stulecia i schron przy pl. Strzegomskim, dlatego ta wygrana „smakuje” szczególnie – tłumaczy Bartłomiej Sarna, Rzecznik Prasowy PKP SA we Wrocławiu.

 Źródło: KRN.pl | 2013-09-16

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódździałki na wynajemdziałki do kupieniahale i magazyny na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Gorzowskidomy na sprzedaż powiat Goleniowskimieszkania na sprzedaż gmina Górznodomy na sprzedaż gmina Konopnicadomy na sprzedaż w Wądzyniedomy na sprzedaż w Antoniniedomy na wynajem w Mikołajówce

Deweloperzy

);