Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Najlepsze poduszki i kołdry

Najlepsze poduszki i kołdry - jak wybrać?
Jak wybrać najlepsze poduszki i kołdry?

Każdy człowiek spędza w łóżku średnio od 6 do 8 godzin. Chociażby z tego względu warto zapewnić sobie właściwy komfort oraz jakość snu. Wpływ na to ma nie tylko odpowiedni materac, ale także poduszki i kołdry. Jakie są najlepsze? Czym warto kierować się podczas wyboru pościeli?


Pościel z puchu – jak rozpoznać dobrą jakość?

Najlepsze poduszki i kołdry to dla wielu osób te wykonane z puchu. Są one puszyste, lekkie i przyjemnie otulają ciało. Naturalny surowiec zapewnia doskonały komfort cieplny. Puch puchowi nierówny – dlatego też warto wiedzieć, jak rozpoznać dobrą jakość materiału.

Puchowe poduszki i kołdry powinny być miękkie i lekkie. Wysokiej jakości surowiec łączy w sobie właściwości oddychające i przewiewne, a także dobrze absorbuje wilgoć. W sklepach można jednak spotkać produkty o różnej jakości. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, ile wypełnienia pościeli stanowi puch. Powinno być to minimum 80%. Zazwyczaj mamy do wyboru puch pochodzenia gęsiego oraz kaczego. Ten pierwszy jest bardziej sprężysty i miękki. Dlatego też jest uważany za wypełnienie lepsze.

Prawdziwy skład wsadu może zdradzić sama waga poduszek i kołder. Przyjmuje się, że dobrej jakości kołdry całoroczne z wypełnieniem z puchu powinny ważyć ok. 1 kg – 2 kg, letnie 0,8 kg – 1,5 kg, natomiast zimowe 1,3 kg – 3 kg. Poduszki zaś nie powinny ważyć więcej niż 1,4 kg.


Czy sprężystość puchu ma znaczenie?

Najlepsze kołdry i poduszki puchowe powinny być sprężyste i puszyste. Nawet delikatne wytrzepanie wystarczy, aby odzyskały swoją pierwotną formę. Ma to związek z naturalną budową puchu. Pomiędzy delikatne, cienkie włókna dostaje się powietrze, co sprawia, że wypełnienie nabiera odpowiedniej sprężystości. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że o wyższej jakości nie świadczy jednak ilość wypełnienia. Puch musi mieć miejsce wewnątrz poszycia, aby mógł osiągnąć właściwą sprężystość. Zbyt duża ilość surowca w poszewce może sprawić, że całość będzie za mocno „ubita”.

W dobie zakupów internetowych nie zawsze można samodzielnie ocenić puszystość poduszek lub kołdry. Nie jest to jednak żaden problem. O sprężystości puchu informuje odpowiedni parametr – wskaźnik cuin (cal sześcienny na uncję). Im wyższa jego wartość, tym lepsza jakość produktów i lepsze właściwości termoizolacyjne. Wysoki wskaźnik cuin świadczy o mniejszej zawartości puchu. Nie jest to jednak wada. Dzięki temu surowiec ma więcej miejsca, aby nabrać właściwej sprężystości. Dobre kołdry puchowe mają ten parametr na poziomie 550 – 750 cuin’ów, najlepsze – powyżej 750 cuin’ów.


Poduszki trzykomorowe dla lepszego komfortu

Jeżeli decydujemy się na kołdrę puchową, powinniśmy zakupić do kompletu poduszkę z takim samym wypełnieniem. Można spotkać poszewki w 100 proc. wypełnione puchem, jednak niektórzy uważają, że mogą one nie dawać odpowiedniego podparcia pod głowę.

W porównaniu do kołdry poduszka może mieć większą zawartość pierza. Zazwyczaj tego typu modele są trzykomorowe. W środkowej przegrodzie umieszczone jest pierze, natomiast w zewnętrznych puch. Takie połączenie powala zapewnić wygodniejsze podparcie dla głowy, a tym samym zwiększyć komfort snu i wypoczynku. Konstrukcja ta ma również wpływ na lepszą wentylację i odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Poduszki trzykomorowe z puchu i pierza są zazwyczaj droższe od modeli jednokomorowych.


Jak pielęgnować pościel puchową?

Zachowanie odpowiednich właściwości poduszek i kołder puchowych ma związek z ich właściwą pielęgnacją. Surowiec, którym jest puch, jest wrażliwy na pranie, suszenie oraz stosowanie detergentów. Kompleksowe czyszczenie najlepiej powierzyć profesjonalnej pralni. Kołdrę należy prać co najmniej raz na dwa lata, natomiast poduszki co najmniej raz na pół roku.

Samodzielnie można natomiast odświeżyć poduszki i kołdry, m.in. poprzez ich roztrzepywanie i wietrzenie na powietrzu – najlepiej podczas wietrznej i suchej pogody. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce ze względu na to, że pod wpływem promieniowania puch może stać się kruchy. Negatywnie na strukturę naturalnego włókna może wpłynąć również mróz, duża wilgotność powietrza oraz niedosuszenie pościeli.

Mokre wypełnienie może nie tylko nieprzyjemnie pachnieć, ale również zbijać się w kłębki czy też pleśnieć. Pościel może stać się wówczas siedliskiem roztoczy i bakterii. Niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że poduszki i kołdry puchowe będą nadawały się wyłącznie do wyrzucenia.

Warto także wspomnieć o tym, że puch w pościeli może zostać uszkodzony na skutek „połamania”. Wówczas wypełnienie będzie płaskie i straci swe właściwości. Dlatego też zaleca się unikania siadania na kołdrze i poduszkach, ściskania ich oraz obciążania znacznym ciężarem. Powinniśmy również pilnować, aby nie kładły się na nich zwierzęta domowe.


Poduszki i kołdry antyalergiczne dla alergików

Puch jest zalecanym wypełnieniem pościeli, po jakie powinni sięgać wszyscy, którzy nie mają ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Co jednak z alergikami, dla których spanie pod puchową pościelą może wiązać się z dolegliwościami alergicznymi?
Alternatywą dla poduszek i kołder z puchu lub pierza, są modele z włókna poliestrowego. Są to wyroby syntetyczne, które co prawda gorzej wchłaniają wilgoć, jednak są w pełni antyalergiczne. Poduszki i kołdry z włókien poliestrowych można częściej prać, nawet w wysokich temperaturach.

Decydując się na modele syntetyczne, należy zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanego włókna. Im więcej ma on kanalików powietrza, tym zapewnia lepszą oddychalność i sprężystość. Poduszki i kołdry z włókna są tańsze od modeli puchowych.


Poduszki i kołdry puchowe – czy są warte swojej ceny?

Najlepsze poduszki i kołdry puchowe z oczywistych względów są droższe niż ich syntetyczne odpowiedniki. Duże promocje oraz zbyt niskie ceny powinny wzbudzić naszą podejrzliwość.

Produkcja puchu związana jest z hodowlą gęsi oraz kaczek. Aby pozyskać wartościowy surowiec, konieczne jest przejście materiału przez wszystkie istotne etapy produkcji, w tym odtłuszczanie, mycie, dezynfekcja i selekcja. Przejście całej procedury jest gwarancją uzyskania puchu najwyższej jakości.
Wystrzegajmy się tanich pościeli puchowych – chociażby ze względu na to, że mogą zawierać niskiej jakości wypełnienie. Ponadto znane są praktyki, kiedy to najtańsze modele były produkowane z używanych kołder i poduszek bez odpowiedniej dezynfekcji.

Tylko wybór sprawdzonych modeli polskich producentów jest gwarancją satysfakcji. Modele o odpowiednich parametrach są inwestycją na lata – wystarczy tylko zatroszczyć się o odpowiednią konserwację. Najlepsze poduszki i kołdry puchowe z polskiej produkcji znajdziemy w ofercie marki Piórex.

 

 

Źródło: KRN.pl | 2020-01-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianędziałki do kupieniakamienice na wynajemdomy na sprzedaż powiat Słupeckimieszkania na sprzedaż powiat Kłodzkimieszkania na wynajem gmina Radzanowodomy na wynajem gmina Masłówmieszkania na sprzedaż w Tworkowiemieszkania na wynajem w Gumowszczyznadomy na wynajem w Łukaszowicach

Deweloperzy

);