Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Najem kawalerki w Krakowie – gdzie i za ile?

Ile można zarobić na najmie?
Najem to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą jeszcze zaciągać kredytu

Czy z perspektywy najemców kawalerki są osiągalne finansowo? Gdzie zapłacimy najwięcej?

Mieszkania o niewielkim metrażu to szansa na niezależność dla osób, które przez wiele lat wynajmowały pokoje w lokalach studenckich. Kawalerki to również dobre rozwiązanie dla par, które chcą zaoszczędzić na wspólnym wynajmie. 

Na rynku nowych mieszkań, zarówno w ubiegłym roku, jak i obecnie, największą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Coraz większy odsetek nabywców decyduje się też na zakup 3-pokojowego lokalu. Popularność kawalerek jest umiarkowana. W atrakcyjnych lokalizacjach taka inwestycja może się szybko zwrócić, jeśli planujemy przeznaczyć ją na wynajem. Mimo wyższej średniej ceny metra kwadratowego, 1-pokojowe mieszkania to dobra opcja dla osób kupujących w pojedynkę (z mniejszą zdolnością kredytową). Z kolei biorąc pod uwagę wyłącznie rynek najmu, kawalerka okazuje się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Obok mieszkań studenckich, w których im więcej niezależnych pokoi, tym lepiej, oferty mieszkań 1-pokojowych są najczęściej poszukiwane w Krakowie. Takich mieszkań szukają zarówno single, jak i pary.

Największym atutem kawalerek jest niezależność, przy nieco niższej cenie niż w przypadku np. lokalu 2-pokojowego. Z analizy ronin24.pl wynika, że różnica między średnimi stawkami najmu w najdroższej i najtańszej dzielnicy Krakowa wynosi 490 zł. W badaniu uwzględniono oferty wynajmu mieszkań o powierzchni ok. 30 mkw., opublikowane na portalu ogłoszeniowym KRN.pl.

Gdzie najdrożej i najtaniej?

Najwięcej za najem kawalerki musimy zapłacić w dzielnicach: Grzegórzki (1500 zł), Podgórze (1466 zł), Stare Miasto (1395 zł) i Prądnik Biały (1343 zł), który wyróżnia się wieloma ofertami najmu w nowo wybudowanych inwestycjach. Przyczyną niższej ceny mieszkań (w porównaniu do Grzegórzek i Podgórza) w Starym Mieście często jest niższy standard wykończenia i wyposażenia. Wielu właścicieli nie inwestuje w remont, ponieważ nadal uważa, że lokalizacja w ścisłym centrum rekompensuje najemcom gorszy stan techniczny lokalu czy ewentualne braki w wyposażeniu.

Najtańszymi dzielnicami pod względem czynszów najmu niewielkich mieszkań są: Nowa Huta (1010 zł), Łagiewniki-Borek Fałęcki (1073 zł), Bieżanów-Prokocim (1080 zł), Swoszowice (1100 zł) i Czyżyny (1143 zł).

Wynajem w popularnych lokalizacjach

Jak czytamy w raporcie ronin24.pl, wynajem 30-metrowego mieszkania w równie często wybieranych przez najemców Bronowicach i Krowodrzy, wiąże się z podobnym wydatkiem – odpowiednio 1292 i 1269 zł.

Szeroką ofertą kawalerek na wynajem charakteryzują się również Dębniki. Tutaj za wynajem mieszkania o powierzchni ok. 30 mkw. należy zapłacić średnio 1280 zł. Niewiele powyżej 1200 zł oczekują od najemców właściciele 1-pokojowych lokali oferowanych w Prądniku Czerwonym.

Tańszym rozwiązaniem jest wynajem kawalerki w Podgórzu Duchackim, Bieżanowie, Mistrzejowicach, Wzgórzach Krzesławickich i co ciekawe – Zwierzyńcu. W wymienionych lokalizacjach stawki najmu mieszczą się w przedziale 1125-1196 zł.

Nie tylko czynsz dla właściciela

W każdym przypadku do czynszu wpłacanego na konto właściciela należy doliczyć opłaty administracyjne i eksploatacyjne. Zaletą niewielkich mieszkań często okazuje się niski czynsz administracyjny (dla 1 lub 2 lokatorów). Ze względu na metraż można zaoszczędzić również na kosztach ogrzewania.

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 17/2018 | 2018-09-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.7

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Sand Hotel ****
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Osiedle Lawendowa 3
Przepiękny dom jednorodzinny
Oaza Bronowice
Enklawa Białowieska

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Enklawa Białowieska

Nieznany Bór 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na wynajemlokale użytkowe na sprzedażhale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe na wynajem powiat Mieleckidomy na sprzedaż powiat Giżyckimieszkania na wynajem gmina Postominodomy na sprzedaż gmina Żarydomy na wynajem w Moczadłejdomy na wynajem w Skidzińmieszkania na wynajem w Bakaniuku

Deweloperzy