Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Najem kawalerki w Krakowie – gdzie i za ile?

Ile można zarobić na najmie?
Najem to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą jeszcze zaciągać kredytu

Czy z perspektywy najemców kawalerki są osiągalne finansowo? Gdzie zapłacimy najwięcej?

Mieszkania o niewielkim metrażu to szansa na niezależność dla osób, które przez wiele lat wynajmowały pokoje w lokalach studenckich. Kawalerki to również dobre rozwiązanie dla par, które chcą zaoszczędzić na wspólnym wynajmie. 

Na rynku nowych mieszkań, zarówno w ubiegłym roku, jak i obecnie, największą popularnością cieszą się mieszkania 2-pokojowe. Coraz większy odsetek nabywców decyduje się też na zakup 3-pokojowego lokalu. Popularność kawalerek jest umiarkowana. W atrakcyjnych lokalizacjach taka inwestycja może się szybko zwrócić, jeśli planujemy przeznaczyć ją na wynajem. Mimo wyższej średniej ceny metra kwadratowego, 1-pokojowe mieszkania to dobra opcja dla osób kupujących w pojedynkę (z mniejszą zdolnością kredytową). Z kolei biorąc pod uwagę wyłącznie rynek najmu, kawalerka okazuje się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Obok mieszkań studenckich, w których im więcej niezależnych pokoi, tym lepiej, oferty mieszkań 1-pokojowych są najczęściej poszukiwane w Krakowie. Takich mieszkań szukają zarówno single, jak i pary.

Największym atutem kawalerek jest niezależność, przy nieco niższej cenie niż w przypadku np. lokalu 2-pokojowego. Z analizy ronin24.pl wynika, że różnica między średnimi stawkami najmu w najdroższej i najtańszej dzielnicy Krakowa wynosi 490 zł. W badaniu uwzględniono oferty wynajmu mieszkań o powierzchni ok. 30 mkw., opublikowane na portalu ogłoszeniowym KRN.pl.

Gdzie najdrożej i najtaniej?

Najwięcej za najem kawalerki musimy zapłacić w dzielnicach: Grzegórzki (1500 zł), Podgórze (1466 zł), Stare Miasto (1395 zł) i Prądnik Biały (1343 zł), który wyróżnia się wieloma ofertami najmu w nowo wybudowanych inwestycjach. Przyczyną niższej ceny mieszkań (w porównaniu do Grzegórzek i Podgórza) w Starym Mieście często jest niższy standard wykończenia i wyposażenia. Wielu właścicieli nie inwestuje w remont, ponieważ nadal uważa, że lokalizacja w ścisłym centrum rekompensuje najemcom gorszy stan techniczny lokalu czy ewentualne braki w wyposażeniu.

Najtańszymi dzielnicami pod względem czynszów najmu niewielkich mieszkań są: Nowa Huta (1010 zł), Łagiewniki-Borek Fałęcki (1073 zł), Bieżanów-Prokocim (1080 zł), Swoszowice (1100 zł) i Czyżyny (1143 zł).

Wynajem w popularnych lokalizacjach

Jak czytamy w raporcie ronin24.pl, wynajem 30-metrowego mieszkania w równie często wybieranych przez najemców Bronowicach i Krowodrzy, wiąże się z podobnym wydatkiem – odpowiednio 1292 i 1269 zł.

Szeroką ofertą kawalerek na wynajem charakteryzują się również Dębniki. Tutaj za wynajem mieszkania o powierzchni ok. 30 mkw. należy zapłacić średnio 1280 zł. Niewiele powyżej 1200 zł oczekują od najemców właściciele 1-pokojowych lokali oferowanych w Prądniku Czerwonym.

Tańszym rozwiązaniem jest wynajem kawalerki w Podgórzu Duchackim, Bieżanowie, Mistrzejowicach, Wzgórzach Krzesławickich i co ciekawe – Zwierzyńcu. W wymienionych lokalizacjach stawki najmu mieszczą się w przedziale 1125-1196 zł.

Nie tylko czynsz dla właściciela

W każdym przypadku do czynszu wpłacanego na konto właściciela należy doliczyć opłaty administracyjne i eksploatacyjne. Zaletą niewielkich mieszkań często okazuje się niski czynsz administracyjny (dla 1 lub 2 lokatorów). Ze względu na metraż można zaoszczędzić również na kosztach ogrzewania.

 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 17/2018 | 2018-09-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.6

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniagaraże na sprzedażinne nieruchomości do kupieniadomy na sprzedaż powiat Pyrzyckimieszkania na wynajem powiat M. Mysłowicemieszkania na wynajem gmina Golub-Dobrzyńlokale użytkowe na wynajem gmina Wróblewmieszkania na wynajem w Alfonsowiedomy na wynajem w Wąsoszdomy na sprzedaż w Gołuskach

Deweloperzy

);