Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Nabywcy mieszkań zapłacą za elektromobilność

Czy elektromobilność na osiedlach jest konieczna?
Czy elektromobilność na osiedlach jest konieczna?

Rozwój elektromobilności w Polsce nabiera rozpędu, jednak zbyt szybkie tempo zmian spowoduje destabilizację branży deweloperskiej. Dlaczego? Deweloperzy mogą zostać zobowiązani do zapewnienia ładowarek do samochodów elektrycznych przy każdym miejscu postojowym.

Takie rozwiązanie obciąży inwestorów dodatkowymi kosztami, które de facto pokryją nabywcy, płacąc wyższe ceny za stanowiska parkingowe. Ministerstwo Energii przygotowuje rozporządzenie, które ma wprowadzić zasady zapewniania w inwestycjach mieszkaniowych mocy przyłączeniowej dla aut elektrycznych. Pomysł popiera Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, według której wzrost sprzedaży takich pojazdów w oczywisty sposób przekłada się na zwiększenie zapotrzebowania na infrastrukturę. Co więcej, zmiany należy wprowadzać już na etapie projektowania inwestycji, ponieważ adaptacja istniejących parkingów do nowych potrzeb wygeneruje dodatkowe koszty.

Deweloperzy mówią „nie”

Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, że wykonanie przyłącza do jednego miejsca parkingowego kosztowałoby budujących od ok. 35 do 40 tys. zł. Kwotę tę należy doliczyć do średniego kosztu przygotowania standardowego stanowiska postojowego, który wynosi ok. 80 tys. zł. Już teraz parkingi są na wagę złota, mimo że deweloperzy zapewniają, iż sprzedają je po zaniżonych stawkach w stosunku do nakładów na budowę. Zmiany prawne mogą pociągnąć za sobą konieczność podniesienia cen mieszkań – przy założeniu, że całkowity koszt budowy inwestycji znacząco wzrośnie. Deweloperzy obawiają się wielomilionowych nakładów na ten cel.

Miasta wyprzedzą prywatnych inwestorów?

Z drugiej strony elektromobilność jest jednym z priorytetów w zakresie transportu, zarówno na gruncie europejskim, jak i w Polsce. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie punktów ładowania samochodów elektrycznych w Miejscach Obsługi Podróżnych przy autostradach A1, A2 i A4.

Równolegle nad zapewnieniem infrastruktury sprzyjającej elektromobilności pracują miasta. W Krakowie działa 6 ogólnodostępnych punktów ładowania elektryków (3 stacje). Doładować samochód można na parkingach typu park&ride na osiedlach Kurdwanów i Nowy Bieżanów. Jedna stacja ma zostać uruchomiona na parkingu realizowanym w Małym Płaszowie. Oprócz miejskich punktów działają również prywatne. Według danych udostępnionych przez Urząd Miasta Krakowa (stan na czerwiec 2019 r.), jest ich 40, ale z większości z nich mogą korzystać tylko pracownicy i klienci danej firmy. Do tej pory gmina podpisała jedno porozumienie z prywatnym właścicielem, który udostępnił do ogólnego użytku stację przy Placu na Groblach.

Jednocześnie Kraków promuje transport środkami komunikacji miejskiej. Warto zwrócić uwagę, że autobusy hybrydowe stanowią 10 proc. taboru. Pozostałe spełniają normy Euro 5 i Euro 6. Jak informuje Urząd Miasta Krakowa, od września 2018 r. tabor autobusowy spełnia ekologiczne standardy. W łącznej liczbie 567 autobusów miejskich, elektrycznych jest 26, a hybrydowych 56.

Miasto nie planuje dodatkowych udogodnień dla właścicieli ekologicznych środków transportu, m.in. nie zgadza się na propozycję umożliwienia takim autom przejazdów buspasami.

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 20/2019 | 2019-10-28

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

5

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

szymon ⋅ 09-11-2019 | 13:32

Stacja ładowania na swoim osiedlowym parkingu to bez wątpienia spory luksus, wiec nie ma sie co dziwic ze jest to koszt dla deweloperow. Dla mnie w tej chwili mimo ze mam elektryka juz 2 lata to kasa wyrzucona w błoto, bo wiekszosc dni w tygodniu spedzam w drodze. Ładowanie wylacznie na greenway'u - i szybciej i finansowo tez nie jest najgorzej w abonamencie

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemhale i magazyny do kupieniamieszkania poszukiwane do wynajęciadomy na wynajem powiat M. Biała Podlaskadomy na wynajem powiat Brzeskilokale użytkowe na wynajem gmina Chodzieżdomy na wynajem gmina Wohyńdomy na sprzedaż w Lipnicy Górnejmieszkania na sprzedaż w Ostrowcudomy na sprzedaż w Stefanowie

Deweloperzy

);