Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)

Artykuły Artykuły

Mieszkaniowa hossa bez wzrostu cen

Mieszkaniowa hossa bez wzrostu cen

Rekordowe lub bliskie najwyższym w historii są liczby oddawanych mieszkań, wydanych zezwoleń i rozpoczętych budów. A wszystko to bez wzrostu cen.

Nasz rynek nieruchomości od kilku lat znajduje się w fazie doskonałej koniunktury. Rekordowe lub bliskie najwyższym w historii są liczby oddawanych mieszkań, wydanych zezwoleń i rozpoczętych budów. By określić ten stan mianem hossy brakuje tylko jednego elementu – wzrostu cen. Ale i bez niego mieszkaniowe inwestycje są wystarczająco atrakcyjne.


Eksperci Narodowego Banku Polskiego, w swym najnowszym raporcie za IV kw. 2016 r., sytuację na polskim rynku nieruchomości określają jako stan bardzo wysokiej aktywności. Prawie 51 tys. mieszkań oddanych w IV kw. 2016 r. do użytku to wynik najlepszy od dziewięciu lat. Więcej, bo 57,7 tys., oddano ich tylko w IV kw. 2008 r., czyli w szczycie poprzedniego boomu mieszkaniowego. W budowie znajdowało się prawie 732 tys. mieszkań, a więc niewiele mniej niż w II i III kw. ubiegłego roku. Wcześniej nigdy tak dużo nie budowaliśmy. A najwyższa od 2007 r. liczba wydanych zezwoleń przekraczająca 57 tys. oraz wysoka liczba rozpoczętych budów, wskazują, że to jeszcze nie koniec wzrostowej tendencji. Jest ona tak silna, że zaczynają się pojawiać obawy, czy nie zaczyna nam grozić powtórka scenariusza z lat 2007-2008, gdy po okresie boomu sytuacja uległa gwałtownemu pogorszeniu.


Eksperci z NBP uspakajają, że jak dotąd wysoka aktywność nie powoduje napięć ani na rynku nieruchomości, ani w sektorze finansowym. Podkreślają też fakt, że ceny mieszkań zachowują się bardzo stabilnie i wykazywały jedynie niewielką tendencję zwyżkową. Stabilizacja cen to najbardziej charakterystyczna cecha naszego rynku nie tylko w ostatnich kwartałach, ale i na przestrzeni kilkunastu lat. I najbardziej zastanawiająca, jeśli popatrzeć na to, co dzieje się na rynkach nieruchomości wielu krajów europejskich. Już w połowie ubiegłego roku zanotowano najwyższy na kontynencie kwartalny skok cen nieruchomości na Łotwie, sięgający niemal 7 proc. oraz nieco mniejszy, przekraczający 3 proc., na Litwie i w Estonii. Silne i trwające od kilku lat zwyżki cen notowane są między innymi w Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Austrii, a OECD pod koniec ubiegłego roku ostrzegała przed możliwością powstania w tych krajach bańki spekulacyjnej. To zresztą problem nie tylko Europy, ale także na przykład Kanady, Stanów Zjednoczonych, czy Australii. W każdym z tych przypadków powody mogą się nieco różnić, ale powszechny charakter tej tendencji każe się doszukiwać wspólnej przyczyny. Wszystko jednoznacznie wskazuje na niskie stopy procentowe, które z jednej strony zachęcają do zakupów na kredyt, z drugiej zaś skłaniają do lokowania w nieruchomości wolnego kapitału, dla którego brakuje atrakcyjnych i bezpiecznych możliwości inwestycyjnych.

strona: [ 1 ] 2

Źródło: Gerda Broker | 2017-03-20

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Prestige City
Panorama Grabówki
Marine Hotel *****
Oaza Bronowice
Cystersów 26
Osiedle Krakowskie
Osiedle Piltza - Etap III
Sand Hotel ****
Lokale usługowe
Inwestycja Osiedle Klonowe 11
Villa sento

Prestige City

Kraków, Podgórze 

Panorama Grabówki

Grabówki 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Osiedle Krakowskie

Kraków, Łagiewniki, skrzyżowaniu ulic... 

Osiedle Piltza - Etap III

Kraków, Dębniki, ul. dr. J. Piltza 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Lokale usługowe

Kraków, Prądnik Biały, ul. Bociana 

Inwestycja Osiedle Klonowe 11

Wieliczka, ul. Zbożowa 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 
Super oferta: / poprzednia następna

Strony regionalne - województwa

dolnośląskielubelskiełódzkiemazowieckiepodkarpackiepomorskieświetokrzyskiewielkopolskiekujawsko-pomorskielubuskiemałopolskieopolskiepodlaskieśląskiewarminsko-mazurskiezachodniopomorskie

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat M. Sopotlokale użytkowe na sprzedaż powiat Bieszczadzkidomy na sprzedaż gmina Lubawkadomy na wynajem gmina Grutamieszkania na wynajem w Szczytnikach nad Kaczawąmieszkania na sprzedaż w Rozłąkidomy na sprzedaż w Łazisce

Deweloperzy