Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Jednym z pierwszych kroków, jakie należy wykonać, planując zakup mieszkania, jest odpowiedź na pytanie, czy poszukiwać nieruchomości na rynku pierwotnym, czy wtórnym.

W ramach sondy przeprowadzonej przez portal KRN.pl, zadano czytelnikom pytanie, czy ich zdaniem korzystniejszy jest zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Według opinii respondentów lepiej wypadły nieruchomości z rynku wtórnego – ponad połowa odpowiadających (50,94 proc.) stwierdziła, że taki zakup jest bardziej korzystny. Mieszkanie z rynku pierwotnego woli 39,62 proc. badanych, natomiast 9,43 proc. osób nie ma zdania w tej sprawie. Przeprowadzona sonda pokazuje, że w kwestii wyboru między rynkiem pierwotnym a wtórnym zdania są podzielone. Właściwie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie mieszkania są obiektywnie lepsze. Zarówno te z rynku pierwotnego, jak i wtórnego, mają wady i zalety. Ważne, by poznać cechy obu typów nieruchomości i wybrać opcję najlepiej dopasowaną do własnych potrzeb i oczekiwań.

Cena mieszkania

Oferty mieszkań z rynku wtórnego są atrakcyjne przede wszystkim ze względu na korzystną cenę. Według raportu NBP w II kwartale 2017 r. średnia cena ofertowa 1 mkw. mieszkania na rynku pierwotnym w Krakowie była nieco niższa niż w przypadku rynku wtórnego. Warto jednak pamiętać, że wśród ofert z rynku wtórnego pojawiają się także mieszkania, których wartość jest mocno przeszacowana. Niektórzy właściciele latami próbują sprzedać nieruchomość, oczekując zbyt wysokiej kwoty w odniesieniu do jej wartości, czym zawyżają średnią. Jednocześnie sprzedający mieszkania z drugiej ręki są skłonni do większej obniżki ceny niż deweloperzy. Jak pokazują statystyki NBP, na rynku pierwotnym negocjacje przeciętnie przynoszą oszczędność 2,5 proc. Na rynku wtórnym zaś średnie różnice między ceną ofertową a transakcyjną wynoszą prawie 1 tys. zł za 1 mkw., czyli ponad 15 proc.

W przypadku mieszkania istotne są nie tylko koszty zakupu, ale i użytkowania. Choć starsze obiekty mogą być tańsze w momencie finalizacji transakcji, ich utrzymanie zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami. Nowe mieszkania są budowane według nowoczesnych standardów, często z wykorzystaniem energooszczędnych rozwiązań. Solidne okna czy odpowiednia izolacja cieplna, a coraz częściej i rozwiązania smart, przemawiają na korzyść danej nieruchomości. Poza tym w nowych mieszkaniach często nie ma konieczności opłacania składek na fundusz remontowy lub są one niższe niż w przypadku starszych nieruchomości, w których ryzyko wystąpienia ewentualnych usterek jest większe.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, którego wysokość wynosi 2 proc. wartości nieruchomości. W przypadku rynku pierwotnego, PCC zastępuje podatek VAT, wliczony w cenę mieszkania. Sprzedaż wielu lokali z „drugiej ręki” odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości. Coraz więcej firm pobiera prowizję tylko od strony zamawiającej usługę. Możemy jednak trafić na pośrednika, na którego wynagrodzenie składa się opłata zarówno od sprzedającego, jak i kupującego. W takiej sytuacji koszty zakupu mieszkania odpowiednio wzrosną.

Stan mieszkania

Wiele osób kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym, podpisuje umowę jeszcze przed zakończeniem inwestycji. Wówczas muszą podjąć decyzję na podstawie wizualizacji i projektów. Mieszkanie używane zaś można zobaczyć na własne oczy. Przed sfinalizowaniem transakcji warto jednak dokładnie zbadać jego stan techniczny, nawet jeśli niedawno był w nim przeprowadzany remont. Pod świeżą farbą mogą kryć się grzyb i pleśń. Warto zatem skorzystać z pomocy ekspertów, którzy wykonają ekspertyzę techniczną i mykologiczną. Ich koszt podniesie wartość transakcji, jednak może uchronić kupującego przed nietrafioną decyzją. Warto również oszacować wysokość opłat wynikających z koniecznych prac remontowych i obliczyć, czy zakup będzie opłacalny.

Mieszkania z rynku pierwotnego również mogą posiadać wady, dlatego istotne jest wykonanie odbioru technicznego w należyty sposób. Tworzy się wówczas protokół zdawczo-odbiorczy. Deweloper i generalny wykonawca mają obowiązek usunąć ujęte w nim usterki. Dodatkowo, kupującemu przysługują roszczenia z tytułu rękojmi.

Istotne jest również sprawdzenie stanu prawnego mieszkania. W tym przypadku na rynku wtórnym występuje większe ryzyko ewentualnych problemów. Dlatego przed podpisaniem umowy koniecznie należy zapoznać się z Księgą Wieczystą nieruchomości i sprawdzić m.in., komu przysługuje prawo własności mieszkania oraz czy nie ciążą na nim różnego rodzaju obciążenia, w tym hipoteka.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 20/2017 | 2017-10-30

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Osiedle Klonowe 14
Villa sento
Oaza Bronowice
Sand Hotel ****

Osiedle Klonowe 14

Wieliczka 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna