Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Lotne miasta

Lotne miasta

Obecnie wraz z prężnym rozwojem, władze portów lotniczych na całym świecie zaczynają wykorzystywać grunty wcześniej uznawane za mało atrakcyjne.

Kto kilka lat temu chciałby lokować siedzibę firmy zaraz przy lotnisku? Albo centrum handlowe z daleka od ruchu? Obecnie wraz z prężnym rozwojem, władze portów lotniczych na całym świecie zaczynają wykorzystywać grunty wcześniej uznawane za mało atrakcyjne. Coraz bardziej zauważalne jest też przenikanie usług lotniczych i pozalotniczych, w związku z tym zyskownym trendem stało się lokowanie hoteli na terenie lub w pobliżu portów lotniczych. W ślad za tym zaczęto budować galerie handlowe, a nawet biurowce, gdyż dla wielu przedstawicieli firm tereny te stają się atrakcyjne.

Problemy z nadmiernymi wydatkami wielu lotnisk spowodowały, że w celu obniżenia kosztów własnych idealnym rozwiązaniem wydaje się stworzenie lotniska-miasta, a przy okazji zagospodarowanie nieużywanych gruntów. W związku z tym, że porty lotnicze stanowią skrzyżowanie międzynarodowych pieniędzy i handlu, a także dużej liczby osób podróżujących w interesach, pozwala to prognozować możliwość zwiększenia stawek czynszu na terenach lotniska-miasta.

Koncepcja tzw. lotniska-miasta (Airport City) opiera się na założeniu, iż przez to, że budynki komercyjne, takie jak hotele, obiekty logistyczne, biura, a czasem także obiekty handlowe i rozrywkowe, znajdują się na terenie lub w pobliżu portu lotniczego, podróżni nie muszą jechać do centrum, by załatwić najważniejsze sprawy. Tak jak Tom Hanks w filmie „The Terminal”, podróżni mogą niemal zamieszkać na lotnisku. Poza tym, model lotniska-miasta stanowi przestrzeń wzmacniającą relacje między ludźmi a firmami, ponadto pozwala na rozszerzanie funkcji informacyjnej i rozrywkowej. Jednym z prekursorów koncepcji lotniska-miasta jest Schiphol Group, właściciel i operator Portu Lotniczego w Amsterdamie. Znajduje się tam sprawnie działający węzeł, który w miejscu lotniska stanowi styk transportu multimodalnego: lotniczego, kolejowego i drogowego. Przebywając na terenie tamtejszego portu lotniczego, można wybrać się do galerii, muzeum, biblioteki, czy znajdujących się przy terminalu hoteli, sieci restauracji i barów. Koncepcja minimiasta przy lotnisku rozprzestrzeniła się po całym świecie, a przykłady tego rodzaju obiektów można znaleźć m.in. w Manchesterze czy Hong Kongu.

Wybrane projekty w Europie Środkowo-Wschodniej

Typowym przykładem lotniska-miasta jest Airport City St. Petersburg. Pierwszy etap projektu został ukończony niedawno: otwarto hotel Crowne Plaza oraz trzy budynki biurowe. Zgodnie z planami Airport City St. Petersburg ma stanowić centrum biznesowe. Budynki połączone są na poziomie parteru, gdzie umiejscowione będą restauracja, centrum SPA i fitness, a nawet przedszkole. Wszystko po to, by zatrzymać najemców i klientów w jednym miejscu i stworzyć im takie udogodnienia, by mogli czuć się komfortowo. Obok portu lotniczego znajduje się centrum handlowe, w nim kino, lodowisko oraz dwa baseny.

Kolejnym projektem jest kijowski Kiev Airport City. Tyle że w tym wypadku budowa jeszcze nie ruszyła. Na pierwszym etapie założono powstanie obiektów biurowych, na drugim – dwóch hoteli.

Bratislava Greenfields chce zrealizować projekt w pobliżu portu lotniczego Letisko M. R. Stefanika – Airport Bratislava. Jednak rozpoczęcie prac jest opóźnione z powodu niezmienionego planu zagospodarowania. Z kolei w Serbii realizowany jest projekt Long Center w pobliżu Portu Lotniczego Konstantyna Wielkiego w Niszu. Będzie się tam znajdował duży magazyn, planowane są także biura, hotel i centrum handlowe. Oprócz tego w Serbii, w Belgradzie realizowany jest projekt lotniska-miasta, które będzie się składać z 12 budynków.

Polskie projekty

W planach jest realizacja koncepcji lotniska-miasta także w Polsce. Gdański Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy zlecił PM Group opracowanie planu rozwoju do 2035 r. W masterplanie ujęta została budowa lotniska-miasta, w którym znajdować się mają hotele, obiekty konferencyjne i usługowe. Są również ambitne plany realizacji podobnej koncepcji w Warszawie. Chopin Airport City to długofalowy projekt przekształcenia terenów zlokalizowanych przy dojeździe do lotniska w park biznesowo-handlowy. Plan urbanistyczny przygotowała pracownia JEMS Architekci. Zgodnie z wstępnymi założeniami, Park im. Fryderyka Chopina ma stanowić wyróżnik projektowanego kompleksu. Do kulminacyjnego punktu tego miejsca – publicznego placu z funkcjami usługowymi – prowadzić będzie aleja drzew. Park ma spełniać funkcję rekreacyjną służącą także użytkownikom otaczającej zabudowy. W skład Chopin Airport City będzie wchodziło nie tylko Lotnisko Chopina, ale też centrum konferencyjno-wystawowe, powierzchnie biurowo-handlowe, hotele oraz infrastruktura sportowa i rekreacyjna. W ramach projektu Lotnisko Chopina przewiduje zagospodarowanie około 10 ha terenu i udostępnienie ponad 150 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Ponadto władze lotniska podpisały kontrakt ze spółką Arup, która pracowała przy realizacjach koncepcji lotniska-miasta m.in. w Berlinie czy Manchesterze.

Fot. Wizualizcja Chopin Airport City – JEMS Architekci

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 25/2011 | 2012-01-19

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniakamienice na sprzedażlokale użytkowe na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Wrocławskimieszkania na sprzedaż powiat Giżyckidomy na wynajem gmina Wilczętamieszkania na wynajem gmina Rykidomy na wynajem w Szewcach Nadolnychmieszkania na sprzedaż w Cichawachmieszkania na sprzedaż w Pierstnicy

Deweloperzy

);