Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kto ma rację: czy banki są nieuczciwe wobec frankowiczów?

Kto ma rację: czy banki są nieuczciwe wobec frankowiczów?

Mało kto wie – nawet wśród sądów orzekających w sprawach frankowiczów – na czym naprawdę polega zagadnienie kredytu frankowego i konsekwencji z nim związanych.

Temat kredytów frankowych jest już tak powszechnie znany, że nawet ludzie niezainteresowani i nieposiadający takiego instrumentu finansowego wiedzą coś o nim. Dla klientów bardzo ważna jest również informacja o tym, czy kredyt jest nieuczciwy, a jeśli tak, to co można z tym zrobić. Problem polega na tym, że mało kto wie – nawet wśród sądów orzekających w sprawach frankowiczów – na czym naprawdę polega zagadnienie kredytu frankowego i konsekwencji z nim związanych.

Na początku należy wyjaśnić, że mówiąc o potocznie zwanych kredytach frankowych, mamy najczęściej na myśli specyficzny rodzaj kredytu hipotecznego, czyli konstrukcji udzielenia klientowi przez bank określonej sumy pieniędzy zabezpieczonej wpisem hipotecznym do księgi wieczystej. Jednak to nie wszystko. O ile z uwagi na ilość zawieranych umów oraz wysokości kwot, kredyt hipoteczny wiedzie prym wśród frankowiczów, de facto każdy kredyt czy pożyczka spełniająca kryterium indeksacji lub denominacji będzie tzw. kredytem frankowym (przykładowo pożyczka na zakup samochodu indeksowana do CHF).

Po drugie, waluta helwecka zrobiła największą karierę z uwagi na to, że była bardzo stabilna, a dodatkowo tania w stosunku do złotego, dlatego kredyty waloryzowane zwykło się nazywać frankowymi. Jednakże każdy kredyt indeksowany lub denominowany do waluty obcej – euro, dolar, funt itp. – mieści się w tej kategorii.

W tym miejscu należy wyjaśnić, czym jest kredyt waloryzowany (indeksacją lub denominacją), znany w obiegu jako kredyt frankowy. Wielu ludziom intuicyjnie kojarzy się on z kredytem udzielonym przez bank w walucie franka szwajcarskiego (CHF), czyli klasycznym kredytem walutowym. Jednakże te kilkaset tysięcy kredytów, które zostały udzielone w ostatnich kilkunastu latach przez banki, nie było kredytami walutowymi, a kredytami waloryzowanymi. Podstawowe różnice pomiędzy nimi są następujące:

Kredyt walutowy został zaciągnięty w walucie obcej. W związku z tym pieniądze od banku wypłacono w takiej walucie. Jego spłata również odbywa się w walucie obcej. W skrócie, w żadnym momencie istnienia tego kredytu i jego spłaty nie odbywa się przeliczanie na żadną inną walutę. Takie rozwiązanie w praktyce jest rzadko spotykane, bowiem jest przeznaczone prawie wyłącznie dla zarabiających w obcej walucie, biorących kredyt hipoteczny w Polsce i stanowi mniej niż 1 proc. kredytów na polskim rynku. Ten produkt bankowy nie jest zaliczany do kredytów „frankowych”.

Kredyt indeksowany to rodzaj kredytu, w którym bank wypłaca pieniądze w złotówkach, ale wysokość zadłużenia przelicza się na walutę obcą i oblicza według kursu kupna waluty w momencie wypłaty środków. Przeliczenie to (np. na CHF) jest nazywane indeksacją. Dla takiego kredytu zadłużenie całościowe, jak i konkretnej raty, będzie wyrażone w walucie obcej i przeliczane dla każdej z osobna dopiero w dniu wymagalności. Oznacza to, że wysokość każdej raty zależy od przeliczenia jej na złotówki po kursie sprzedaży obowiązującym w danym dniu w tabeli kursowej banku.

Z kredytem denominowanym mamy do czynienia, gdy kwota zaciąganego kredytu w złotówkach jest przeliczana na obcą walutę kredytową po kursie w dniu przygotowania umowy kredytowej i wtedy ustala się jego wysokość (w walucie obcej). Przeliczenie następuje po kursie kupna waluty kredytowej obowiązującej w tym dniu w tabeli kursowej banku. Każda spłacana rata (w złotych) jest wyliczana natomiast po kursie sprzedaży w dniu jej wymagalności.

Podsumowując, kredyt walutowy jest od początku do końca wyrażany i spłacany w walucie obcej. Kredyt waloryzowany (zarówno indeksowany, jak i denominowany) to kredyt udzielony w złotówkach i spłacany również w złotówkach, ale wartość długu wyraża się w walucie obcej. O kredycie frankowym mówimy w przypadku posiadania kredytu waloryzowanego (niezależnie od waluty). Prosta wskazówka w kontekście rozróżnienia, z jakim rodzajem kredytu waloryzowanego mamy do czynienia: jeśli kwota kredytu jest na umowie wyrażona w złotówkach, będzie to najprawdopodobniej kredyt indeksowany, jeśli w walucie obcej – denominowany.

strona: [ 1 ] 2 3
Źródło: KRN.pl | 2017-03-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (3)

Robi ⋅ 09-05-2017 | 20:53

Dziwne, że jak znajdzie się wada w samochodzie to Koncern motoryzacyjny przeprowadza darmową akcję napraw sprzedanych samochodów. W wypadku banków tak to nie działa? Sprzedali wadliwe produkty i nikt nie może ich zmusić do naprawy umów??

antyfrank ⋅ 30-03-2017 | 01:40

Bardzo dobry artykuł. Czekam na kolejny. Sam dociekam jak wygrać ze złodziejskim bankiem. Obawiam się, że koszty prawników będą bardzo wysokie, a wynik niepewny - bo jak przyjdzie od przekupnych polityków PiS nakaz, by w sądach przedłużać sprawy oszukanych na franka to nic się nie da zrobić.

Madera ⋅ 28-03-2017 | 19:29

Ha,ha,ha,ha,ha,ha.........jak MY Polacy możemy Żyda posądzać o zachłanność, oszustwo, kradzież....PRAWDA ?! To taki uczciwy "Naród", sami uczciwi BANKSTERZY!!! HA,HA,HA,HA......

Pokaż wszystkie komentarze (3)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

CHE162PI47
Apartamenty Lema
Przetarg nieruchomości...
Oaza Bronowice
Budynek mieszkalny przy ul....
Sand Hotel ****

CHE162PI47

Kraków, ul. J. Chełmońskiego 

Apartamenty Lema

Kraków, Grzegórzki/Dąbie, ul. S. Lema 

Przetarg nieruchomości...

Staniątki 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Budynek mieszkalny przy ul....

Kraków, Krowodrza, ul. Kazimierza... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna