Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - jest możliwy do uzyskania?

Czy możliwy jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
Czy możliwy jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny jest dzisiaj jednym z najchętniej zaciąganych zobowiązań bankowych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to wsparcie finansowe, które ułatwia nabycie własnej nieruchomości. Pamiętajmy, że tylko połowa Polaków posiada oszczędności, a te w większości nie wynoszą więcej niż dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia.

To zbyt mało, by można było kupić mieszkanie czy wybudować dom. Jak zaciągnąć kredyt hipoteczny? Czy możliwy jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Jakie warunki stawiają instytucje bankowe swoim potencjalnym klientom? Więcej dowiesz się na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne oraz poniższego artykułu !

 

Kredyt hipoteczny – warunki, jakie stawia bank?

Kredyt hipoteczny jest jednym z tych, który wiąże się z wysokim ryzykiem kredytowym. Wszystko dlatego, że udzielany jest na wysoką wartość oraz długi okres współpracy z instytucją bankową. To właśnie z tego powodu banki wytyczają specjalne warunki, jakie musi spełnić potencjalny kredytobiorca, by móc z tej formy finansowego wsparcia skorzystać.

Konieczne jest oszacowanie wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę, liczy się także zdolność i historia kredytowa samego klienta. Priorytetem są również dodatkowe zabezpieczenia, w tym wpis do hipoteki danej nieruchomości oraz jej ubezpieczenie.

Obowiązkiem jest także wpłata wkładu własnego. Ten obniża wartość całego kredytu, co może mieć pozytywny wpływ na zarządzanie budżetem przez kredytobiorcę. Nie ma jednak wątpliwości, że bardzo często stanowi spory problem, który niełatwo rozwiązać. Nie każdy kredytobiorca posiada przecież pokaźne oszczędności. Każdego roku wzrasta jednak liczba udzielanych kredytów hipotecznych, co świadczy o coraz lepszej wypłacalności polskich kredytobiorców. Należy też nadmienić, że same banki starają się o pozyskiwanie każdego klienta, muszą więc oferować coraz atrakcyjniejsze warunki udzielanych zobowiązań.

 

Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście można było uzyskać kredyt hipoteczny na 100 proc. wartości nieruchomości. Co więcej, kredytobiorca mógł nawet wnioskować o dodatkowe środki, na przykład w celu wykonania remontu nieruchomości bądź jej wykończenia.

Od momentu wejścia w życie tzw. Rekomendacji S, wydanej przez Unię Europejską, niestety takie warunki odeszły już do lamusa. Potencjalni klienci banku, którzy liczą na finansowe wsparcie w zakresie nabycia mieszkania czy domu bądź jego budowy, muszą wnieść wkład własny. Na początku obowiązkowy wkład własny wynosił 10 proc., dzisiaj banki dyktują warunki, zgodnie z którymi wartość wkładu własnego to 20 proc.

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, jak uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, niestety nie mamy dobrych informacji. Nie jest to po prostu możliwe, jeśli kredytobiorca chce skorzystać z oferty instytucji bankowej działającej komercyjnie na terenie naszego kraju. Wkład własny jest obowiązkowy, minimalizuje przede wszystkim ryzyko kredytowe, stanowi też dodatkowe zabezpieczenie dla banku i świadczy o odpowiedniej zdolności kredytowej samego klienta banku.

 

Kredyt hipoteczny – możliwe formy wkładu własnego

Chociaż nie jest możliwe, by kredyt hipoteczny mógł zostać udzielony bez wkładu własnego ze strony kredytobiorcy, co jednak mamy dobrą informację. Okazuje się, że instytucje bankowe dopuszczają różne formy takiego wkładu, dzięki czemu klient nie musi uiszczać wkładu własnego w formie gotówki. Jak wspomnieliśmy na początku, tylko połowa Polaków posiada oszczędności finansowe, ale z reguły nie są one duże. Średnia wartość kredytu hipotecznego to 350 tysięcy złotych, łatwo więc wyliczyć, ile pieniędzy potrzebnych jest na 20 proc. wkład własny. Tylko niewielu na to stać.

Banki w tym zakresie są mocno elastyczne. Proponują ułatwienia, dzięki czemu mogą zwiększać liczbę chętnych do współpracy klientów.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że o ile rzeczywiście rekomendowany jest 20 proc. wkład własny, to większość banków oferuje w tym zakresie ulgi. Możliwy jest kredyt hipoteczny ze zmniejszonym wkładem własnym do wartości 10 proc. albo 15 proc., natomiast niezbędne są wtedy inne zabezpieczenia, na przykład lepsza zdolność kredytowa. Obniżenie wartości kredytu hipotecznego zwykle ponosi jednocześnie wysokość koniecznego ubezpieczenia na życie kredytobiorcy oraz polisy na samą nieruchomość. Zdarza się, że zmniejszenie wkładu własnego przyczynia się do pogorszenia warunków kredytowym, na przykład zwiększonego oprocentowania czy skróconego okresu współpracy z bankiem.

Istotną informacją jest natomiast to, że wkład własny w ramach kredytu hipotecznego nie musi być wpłacany w formie gotówki. Banki honorują także inny rodzaj zabezpieczenia tego rodzaju. Może to być zabezpieczenie lokat, innych instrumentów inwestycyjnych, środków zgromadzonych na IKE czy IKZE. Zabezpieczeniem może być też inna nieruchomość, jeśli jest własnością kredytobiorcy. Wkładem może być działka budowlana albo środki już wniesione w ramach rozpoczęcia budowy nieruchomości. Na wkład własny można także dobrać kredyt gotówkowy, jeśli oczywiście pozwala na to zdolność kredytowa. 

Źródło: KRN.pl | 2020-11-17

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

2.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na sprzedażinne nieruchomości na zamianęmieszkania na zamianęmieszkania na sprzedaż powiat Wołowskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Gliwickimieszkania na sprzedaż gmina Świeszynolokale użytkowe na sprzedaż gmina Nowe Piekutymieszkania na sprzedaż w Chojeńcudomy na wynajem w Prusakumieszkania na wynajem w Kurkach

Deweloperzy

);