Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Kraków – tu warto inwestować

Kraków – tu warto inwestować
Kraków, Rynek Główny

Kraków jest jednym z największych rynków nieruchomości w Polsce. Buduje się tutaj rekordowo dużo mieszkań i równie dużo sprzedaje. Coraz popularniejsze staje się nabywanie mieszkań w ramach inwestycji, która ma przynosić stały dochód.

Kraków należy do jednego z najatrakcyjniejszych regionów Polski. Co roku przyciąga rzesze studentów, największe korporacje, a także turystów. Jedni przyjeżdżają tutaj ze względu na atrakcyjną ofertę edukacyjną i dobrze rozwinięty rynek pracy o międzynarodowym zasięgu, inni dla ciekawych zabytków i historycznej architektury. Część z nich spędza w Krakowie zaledwie kilka dni, a niektórzy zadomowiają się na kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Bez względu na czas, jaki zamierzają spędzić w królewskim mieście, będzie wiązało się to z koniecznością zapewnienia sobie noclegu. O ile goście odwiedzający miasto mogą skorzystać z oferty hotelowej itp., o tyle studenci oraz pracownicy potrzebują lokum na znacznie dłużej.

Aktualnie lokowanie kapitału w nieruchomości jest alternatywą dla lokat i formą zabezpieczenia swojej sytuacji materialnej na tzw. stare lata. Oprócz inwestorów traktujących zakup mieszkania jako pomysł na biznes, grono klientów deweloperów stanowią osoby upatrujące w transakcji sposobu na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Kluczowa lokalizacja

Przy zakupie mieszkania decydujący będzie wybór lokalizacji. Jak w tym zakresie wypadają krakowskie dzielnice? Gdzie kupimy najtańsze mieszkania? Który rejon Krakowa cieszy się największą popularnością i w jaki typ mieszkania najlepiej zainwestować?

Jeśli chodzi o Kraków i sprzedaż mieszkań, to próba wskazania dzielnicy, cieszącej się największym zainteresowaniem wśród kupujących, jest skomplikowana. Klimat każdego z tych rejonów tworzą tak różne czynniki, że trudno o jednoznaczne wytypowanie. Tym bardziej, że specyfika poszczególnych obszarów miasta przyciąga określoną grupę mieszkańców. Na inne aspekty zwróci bowiem uwagę rodzina z dziećmi, a innymi wytycznymi będzie kierował się student czy singiel i pracownik korporacji. Do tego inwestycje budowane w danej lokalizacji będzie cechował swoisty „styl”. Nie bez znaczenia w tym przypadku pozostają także ceny nieruchomości, ponieważ w głównej mierze wynikają one właśnie z przysłowiowego adresu.

O ile dzielnice typu Prądnik Biały, Prądnik Czerwony czy Dębniki mają mniej więcej porównywalne ceny, tak Stare Miasto czy Zwierzyniec zdecydowanie wyróżnią się stawkami, ale też charakterem powstających tam inwestycji, a tym samym standardem. Każda z dzielnic jest doceniana przez mieszkańców za inne walory.

Luksus w ciszy i spokoju

Za najbardziej prestiżowe lokalizacje uchodzą Zwierzyniec oraz Stare Miasto, choć z różnych względów. Jak wiadomo centrum miasta to raj dla turystów i bywalców wydarzeń kulturalnych. Zabytkowe kamienice, malownicze uliczki, klimatyczne kawiarenki i niepowtarzalna aura, jaka panuje w rejonie Wawelu, Sukiennic czy uwielbiane przez spacerowiczów Planty, to czynniki przyciągające miłośników miejskiego stylu życia i tych wszystkich, którzy chcą się wsłuchać w tętno krakowskiego serca.

Z kolei obszar należący do Zwierzyńca to poniekąd przeciwny biegun tego, czego można zasmakować na krakowskim Rynku. Rejon słynie z atrakcyjnych terenów zielonych, które zajmują stosunkowo duży obszar. Mieszkańcy w pobliżu mają Las Wolski, Błonia czy Park Decjusza. Jak się okazuje dzielnica ta uchodzi za najczystszą. Atutem docenianym przez wielu jest także panujący tam klimat. Sielska atmosfera i otoczenie przyrody sprawiają, że zaledwie kilka kilometrów od ścisłego centrum można poczuć się jak na wsi i odpocząć od zgiełku miasta. Wola Justowska słynie z luksusowych willi i przyjaznej zabudowy jednorodzinnej. Nie bez powodu Zwierzyniec postrzegany jest jako najbardziej prestiżowa dzielnica, co znajduje również odzwierciedlenie również w cenach nieruchomości. Ceny 1 metra kwadratowego rozpoczynają się od ponad 9 tys. zł.

Zbliżona aura panuje w Swoszowicach. Położone w południowej części miasta i znacznie oddalone od centrum charakteryzują się spokojnymi okolicami, umożliwiającymi odpoczynek od wielkomiejskiego hałasu. Widoczna jest tutaj także zależność stawki od lokalizacji – im dalej od centrum, tym taniej. Kupując nieruchomość w Swoszowicach, za 1 mkw. zapłacimy ok. 5400 zł. Ze względu na dominującą tutaj zabudowę jednorodzinną, są najchętniej wybierane przez rodziny z dziećmi.

Pro-rodzinne osiedla północnego Krakowa

Poszukujący inwestycji mieszkaniowej w wielorodzinnych kompleksach, doceniający wygodę oraz sąsiedztwo parków, a wszystko to przy stosunkowo niskich stawkach, przegląd ofert rozpoczynają od Nowej Huty. W potocznym rozumieniu jako Nową Hutę traktuje się również będące odrębnymi dzielnicami Mistrzejowice, Bieńczyce oraz Czyżyny. Cechą wyróżniającą jest plan urbanistyczny, według którego były one budowane. Przyglądając się układowi oraz obiektom znajdującym się w obrębie każdego z np. mistrzejowickich osiedli, widać, że mogłyby one funkcjonować jako samodzielnie jednostki miejskie. Liczne punkty szkolne i przedszkolne oraz bogate zaplecze handlowo-usługowe odpowiadają na codzienne potrzeby tutejszych mieszkańców. Odległość od centrum Krakowa rekompensuje sprawna komunikacja miejska – liczne linie tramwajowe i autobusowe, przystanki wewnątrz osiedli pozwalają na wygodne przemieszczanie się. Co ciekawe, zarówno Nowa Huta, jak i Czyżyny to najbezpieczniejsze dzielnice Krakowa – według policyjnych statystyk odnotowuje się tam najmniej przestępstw.

 fot. Centrum biurowe
 

Dom i praca w zasięgu kilku kroków

Różnorodność krakowskich dzielnic sprawia, że nie brakuje tutaj również miejsc poświęconych biznesowi. Centra korporacyjne i potężne biurowce skoncentrowały się w Dębnikach oraz Podgórzu, a dokładniej w niewielkiej ich części, czyli na Ruczaju i Zabłociu. Martwe kiedyś obszary w ostatnich spektakularnie się rozwinęły i stanowią dziś jedne z najlepiej prosperujących lokalizacji. Powstające tam inwestycje mieszkaniowe zaspokajają potrzeby pracowników międzynarodowych firm, a ceny niejednokrotnie przekraczają średnią stawkę.

Lokując swój kapitał w nieruchomości, trzeba dobrze przemyśleć zakup inwestycji. W pierwszej kolejności należy rozważyć, jaka opcja nas interesuje – czy miałby to być najem krótkoterminowy, tradycyjny, a może tzw. spekulacje, czyli nabycie mieszkania i późniejsza jego sprzedaż, ale po wyższej cenie. Od tego zależało będzie bowiem, do jakiego typu klienta skierujemy naszą ofertę, a to z kolei pokaże nam, które aspekty będą kluczowe przy wyborze inwestycji. Inne oczekiwania wobec lokalu będą mieli studenci, inne rodziny z dziećmi czy delegaci oraz turyści. Oczekiwania przyszłych nabywców czy najemców będą determinowały nie tylko standard, ale też lokalizację.  

Źródło: KRN.pl | 2018-06-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.3

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny na wynajemdomy na wynajemgaraże do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Kłodzkidomy na sprzedaż powiat Dzierżoniowskidomy na sprzedaż gmina Łabunielokale użytkowe na sprzedaż gmina Białadomy na wynajem w Liszkowiedomy na sprzedaż w Kolonia Potok Wielkidomy na sprzedaż w Samborsku

Deweloperzy

);