Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Joia Meridia – francuskie miasto jutra

Joia Meridia – francuskie miasto jutra
Joia Méridia, fot. materiały prasowe

Futurystyczny projekt ma odmienić zurbanizowany krajobraz Lazurowego Wybrzeża. Wielofunkcyjna przestrzeń odpowie na wszystkie potrzeby użytkowników.

Nicea jest jednym z największych miast Francji. Wyjątkowe położenie sprawia, że uznaje się ja za potężny ośrodek turystyczny. Leżąca w granicach Lazurowego Wybrzeża co roku przyciąga rzesze zagranicznych gości, którzy odwiedzają Alpy Nadmorskie. To właśnie tam, na obszarze 73 500 mkw. wkrótce powstanie nowa dzielnica – Joia Méridia. Projekt, który ma odpowiedzieć na wszystkie potrzeby współczesnych mieszkańców nowoczesnej tkanki miejskiej, został wyłoniony przez międzynarodowych planistów i architektów w konkursie Destination Méridia. Zwycięską okazała się idea konsorcjum firm Eiffage Immobilier i Pitch Promotion, stanowiąca innowacyjną propozycję na francuskie miasto jutra. Joia Méridia będzie łączyć w sobie wszystkie funkcje, jakich potrzeba współczesnemu miastu. Opracowywana z uwzględnieniem zarówno dzisiejszych, jak i przyszłych oczekiwań mieszkańców, wykorzystuje innowacyjne rozwiązania nie tylko architektoniczne, ale przede wszystkim te, ukierunkowane na nowatorską aranżację miejsc. Dzięki połączeniu wielu funkcji, miejsce ma zaspokoić zróżnicowane potrzeby ich użytkowników. Oprócz tego realizacja pozostaje w zgodzie z najnowszymi trendami i wyzwaniami, jakie stawiają przed architektami problemy XXI w. Stąd konieczność dostosowania projektu do wytycznych ekologów, które z jednej strony mają za zadanie chronić środowisko, a z drugiej w jak najlepszy sposób zwiększać komfort społeczeństwa.

 

Joia Méridia, fot. materiały prasowe 

 

Modernistyczny wizerunek miasta

W założeniu Joia Méridia ma oddawać tożsamość Riwiery. Dla architektów inspiracją była lokalna architektura oraz śródziemnomorski klimat Lazurowego Wybrzeża. Koncepcja architektoniczna skupiona skupia się wokół „minerału przejrzystego” przejawiającego się w śródziemnomorskiej sztuce budowania, sposobie na życie w harmonii z tamtejszym klimatem, a także lekkości wysokich budynków. Projekt Joia Méridia opracowywali międzynarodowi architekci: Lambert Lénack, Sou Fujimoto, Chartier Dalix, Laisné-Roussel, Cino Zucchi, Anouk Matecki, Carta Associés oraz Alain Faragou, a każdy z nich był odpowiedzialny za inną część. Architektura zabudowy bez wątpienia zwraca uwagę. Patrząc na tworzące ją budynki, odnosi się wrażenie, że są otoczone falującymi, wyprofilowanymi tarasami, które jednocześnie pełnią funkcję baldachimów dla znajdujących się pod nimi balkonówi. Wycięcia, jakie w nich stworzono, pozwalają na swobodną grę światła i cienia, dzięki czemu mieszają się one w sposób zapewniający widok oraz dający ochronę przed zbyt dużym natężeniem promieni słonecznych.

 

Joia Méridia, fot. materiały prasowe  

Miejskie technopolis

Eko-wytyczne są integralną częścią zrównoważonego rozwoju. Znajdują one odzwierciedlenie również w budownictwie. Budynki wchodzące w zabudowę osiedla wykorzystują nowoczesne technologie. To swoistego rodzaju hybrydy, w których rozwiązania ekologiczne mieszają się z najbardziej wyspecjalizowanymi technologiami IT, a całość powstała z nastawieniem na energooszczędność. Jednym z rozwiązań, które mają temu służyć, jest elektrownia bazująca na energii geotermalnej i to ona zapewni pokłady energetyczne.
Joia Méridia ma współdziałać z parkiem technologicznym Sophia Antipolis, dlatego też powstaną tutaj centra biznesowe wspierające start-upy, wchodzące na rynek firmy i uruchomione zostaną różnego rodzaju inkubatory. Całość będzie opierała się na współpracy naukowców ze światem przedsiębiorczości.

 

 Joia Méridia, fot. materiały prasowe 

 

Połączenie tak wielu udogodnień w jednym miejscu sprawia, że Joia Méridia to miejska wyspa, gdzie przestrzeń mieszkalna, pracy i odpoczynku przenikają się, tworząc spójną całość. Harmonia, z jaką projekt wkomponowuje się w krajobraz, którego stanie się częścią, pokazuje, że projekt został opracowany jako modernistyczna koncepcja. Walory estetyczne dzielnicy Joia Méridia są ściśle powiązane z funkcjonalnością powstałych w niej obszarów i stref.

 

Joia Méridia jako idealna przestrzeń do życia

Na terenie Joia Méridia powstanie 800 mieszkań, zajmujących łącznie 51 300 mkw. Zaprojektowano je tak, by na przestrzeni lat w łatwy sposób można było je dopasowywać do wciąż zmieniających się oczekiwań ich mieszkańców. Komfort życia i wynikające z tego samopoczucie to nie tylko dobrze zaprojektowana przestrzeń mieszkalna. To także przyjazne miejsca rekreacyjne oraz stanowiska pracy dostosowane do potrzeb korzystających z nich osób. Z tego właśnie powodu na 5 tys. mkw. wygospodarowano miejskie centrum rozrywkowo-rekreacyjne. Ponadto obszar Joia Méridia będzie pokryty zielenią, rozmieszczoną na 4 tys. mkw., z czego połowę obejmą uprawy ogrodowe, prowadzone w 3 sektorach: warzywnym, roślinnym i eksperymentalnym. Ukierunkowanie na aspekty ekologiczne przyczyniło się do tego, że działające w Joia Méridia ośrodki naukowe zajmą się programami ochrony środowiska, które będą miały za zadanie integrować bioróżnorodność regionu.

 

Joia Méridia, fot. materiały prasowe  

 

Futurystyczny projekt Joia Méridia już swoją nazwą zapowiada, że będzie to przyjazna przestrzeń. Oznacza ona bowiem przyjemność i wywodzi się z prowansalskiego dialektu. Jednostka ma stanowić nowoczesne miasto jutra, aktywne przez 7 dni tygodnia. Dodatkowo Joia Méridia wpisuje się w szersze działania w ramach Nice Eco-Vallée, czyli Ekologicznej Doliny Nicei. Realizacja projektu ma się zakończyć za 7-8 lat.

 

 

 Joia Méridia, fot. materiały prasowe 

 

 

Źródło: KRN.pl | 2018-03-05

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.7

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianęinne nieruchomości na wynajemkamienice na wynajemlokale użytkowe na wynajem powiat Lipnowskidomy na sprzedaż powiat Braniewskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Książ Wielkilokale użytkowe na wynajem gmina Nałęczówmieszkania na wynajem w Kosinach Bartosowychdomy na wynajem w Miłosnejmieszkania na wynajem w Jerutkach

Deweloperzy

);