Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Jakie elementy musi zawierać umowa deweloperska?

Elementy umowy deweloperskiej
Umowa deweloperska sporządzona u notariusza ma przede wszystkim chronić interesy nabywcy nieruchomości.

Umowa deweloperska jest aktem notarialnym, która reguluje prawa i obowiązki każdej ze stron – wykonawcy i odbiorcy inwestycji. Na jej podstawie deweloper zobowiązuje się wykonać inwestycję zgodnie z tym, co przedstawił w umowie.

Jeśli zamierzasz w najbliższym czasie nabyć dom lub mieszkanie, a podpisanie umowy deweloperskiej jest dopiero przed Tobą, poniższy artykuł na pewno Ci się przyda.

Elementy wchodzące w skład umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska sporządzona u notariusza ma na celu przede wszystkim ochronę interesów nabywcy lokalu mieszkalnego. Przepisy polskiego prawa regulują elementy, które musi zawierać każda umowa deweloperska. Są to między innymi:

 

 • termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji;
 • opis nieruchomości, na której zostanie wybudowany lokal lub dom – informacje dotyczące hipoteki lub służebności;
 • szczegółowy opis lokali – m.in. ich metraże, liczba pokoi;
 • termin przeniesienia własności;
 • strony umowy – kto sprzedaje i kto kupuje;
 • cena;
 • termin płatności za zakup nieruchomości;
 • termin przekazania lokalu.
   


Więcej informacji dotyczących formalności związanych z umową deweloperską można znaleźć na stronie www.umowadeweloperska.pl

 

Umowa deweloperska jest zbędna, gdy...

Istnieją sytuacje, które nie wymagają dokumentowania sprzedaży obiektu umową deweloperską. Do takich sytuacji zaliczyć można kupno garażu, komórki lokatorskiej. Dzieje się tak również wtedy, gdy kupującym nie jest osoba indywidualna, lecz firma.

 

Umowa przedwstępna

Wśród rodzajów umów, jakie mogą podpisać kupujący i sprzedający nieruchomość, znajduje się także umowa przedwstępna, która pozwala klientowi zarezerwować wybrany lokal mieszkalny do czasu podpisania umowy deweloperskiej. Stanowi też zobowiązanie obu stron do podpisania umowy deweloperskiej w późniejszym terminie.

W tego rodzaju dokumencie muszą znaleźć się informacje takie jak:

 

 • cena – może zostać określona ryczałtem;
 • metraż – klient w czasie odbioru technicznego mieszkania powinien zweryfikować stan faktyczny z danymi, które znajdowały się w umowie przedwstępnej;
 • płatność końcowa – warto uwzględnić formę oraz termin płatności za zakup inwestycjiKto wybiera notariusza?

 

Praktyka w tym zakresie bywa różna. Najczęściej jednak kancelarię notarialną wybiera deweloper. Koszty związane z udokumentowaniem momentu sprzedaży nieruchomości są dość niewielkie i zamykają się w okolicy kilkuset złotych.

Wiarygodność dewelopera

Jeszcze przed powierzeniem deweloperowi pieniędzy, warto sprawdzić, czy dany podmiot jest zrzeszony w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Ważny jest również odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, a także opinie klientów, którzy w przeszłości kupili już mieszkanie od danego dewelopera. Klient ma również prawo do obejrzenia prospektu informacyjnego dotyczącego danej inwestycji, którą podmiot wykonawczy realizujący budowę ma obowiązek sporządzić i okazać nabywcy.

Źródło: KRN.pl | 2020-01-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.7

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy na sprzedażlokale użytkowe na sprzedażhale i magazyny na wynajemdomy na wynajem powiat Średzkidomy na sprzedaż powiat Choszczeńskidomy na sprzedaż gmina Lubawamieszkania na wynajem gmina Siemieńmieszkania na wynajem w Nowym Belęciniemieszkania na wynajem w Wędrzyniedomy na sprzedaż w Wysoce

Deweloperzy

);