Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Inwestycja potrzebuje przemyślanej komunikacji

Strategie reklamowe deweloperów
Jakie są strategie komunikacji dewelopera z klientem?

Skutki trwającego od kilku lat ożywienia na rynku nieruchomości można zauważyć również w prowadzonych przez deweloperów działaniach reklamowych.

Ogromna konkurencja w branży wymaga od inwestorów wdrożenia przemyślanych i oryginalnych kampanii, a te z kolei powinny wynikać z kompleksowo przygotowanej strategii wizerunku inwestycji. Jak ją zbudować, by z sukcesem sprzedawać jedno- i wieloetapowe projekty?

Przeprowadź analizę lokalizacji

Najważniejszym czynnikiem w procesie zakupowym mieszkania jest jego lokalizacja. Klienci zazwyczaj najpierw wybierają rejon, w obrębie którego chcieliby zamieszkać, a następnie szukają ofert najbardziej dla nich atrakcyjnych. Według opublikowanego w styczniu tego roku raportu ING „Finansowy Barometr ING. Jak Polacy kupują mieszkania i domy”, kryterium miejsca wskazało 41 proc. ankietowanych, z kolei kryterium ceny – 36 proc. badanych. Budowanie strategii wizerunku inwestycji zaczyna się więc od dokładnej analizy jej lokalizacji.  

Co to oznacza? Inwestycja w centrum i ta położona na obrzeżach miasta to dwa różne produkty, które powinny być inaczej komunikowane. Bliskość terenów zielonych, park czy raczej rozwinięta infrastruktura i świetna komunikacja? Choć podkreślanie wszystkich tych atutów jest bardzo kuszące, lepiej zdecydować się tylko na kilka z nich, by zyskać unikatowy charakter przekazu.


Znajdź cechy charakterystyczne projektu


Współczesny klient wysoko stawia deweloperom poprzeczkę, pragnie mieszkania, które spełni wiele kryteriów. Ważny jest dla niego nie tylko funkcjonalny układ lokalu, ale również atrakcyjnie zaprojektowane części wspólne oraz ciekawe zagospodarowanie terenu wokół inwestycji. Coraz więcej klientów poszukuje lokalu w ładnym budynku, w którym wykorzystano nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, i te należy komunikować w procesie sprzedażowym.


Jeśli w inwestycji zaprojektowano np. wykorzystanie wody deszczowej, zielone dachy czy wspólny ogród sąsiedzki, to już mamy wskazówki do tworzenia strategii komunikacji. Warto szukać tego typu atutów projektu lub zastanowić się nad ich stworzeniem, by zyskać przewagę konkurencyjną – mówi Aleksandra Maśnica, PR Manager z Prime Time PR.

Poznaj rynek

Wiedza na temat aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości jest niezbędna do tego, by z sukcesem zaplanować nie tylko budowę inwestycji, ale również sposób, w jaki będziemy o niej mówić. Bieżący monitoring pozwala z większą precyzją określić preferencje zakupowe nabywców, a w konsekwencji przygotować odpowiednią dla danego projektu komunikację.

Czynniki makroekonomiczne, takie jak poziom bezrobocia, wysokość wynagrodzeń czy poziom stóp procentowych, mają wpływ na możliwości zakupowe klientów. Dodatkowo programy wsparcia rządowego: „Rodzina na Swoim”, „Mieszkanie dla Młodych”, w dużej mierze kreują popyt, a ich wykorzystanie w komunikacji może stanowić przewagę konkurencyjną.

Znajomość zasad działania rynku, a także prognozowanie tego, co się na nim wydarzy, pozwala przygotować odpowiedni produkt tak, aby był atrakcyjny dla jego nabywców.

Określ grupę docelową

Równie ważnym elementem tworzenia strategii wizerunku inwestycji jest przyjrzenie się osobom, które staną się właścicielami oferowanych przez nas mieszkań. Wiek, status społeczny, wysokość zarobków, sposób spędzenia wolnego czasu to tylko niektóre z kryteriów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, badając naszych potencjalnych klientów.
Lokalizacja i struktura mieszkań w projekcie determinują określenie grupy docelowej inwestycji. Apartamenty w centrum, tanie mieszkania na obrzeżach czy zróżnicowane metraże w nowej części miasta?

Zebrane w trakcie dogłębnej analizy materiały pozwalają na zaprojektowanie person, czyli typowych dla danego projektu obrazów potencjalnego nabywcy. To z kolei umożliwia rozpoczęcie prac nad tworzeniem komunikacji marketingowej o rzetelnej i oryginalnej treści – twierdzi Aleksandra Maśnica.

Zobacz, jak to robi konkurencja


Przeprowadzając kampanię marketingową dla nowej inwestycji, należy wziąć pod uwagę działania kolegów z branży. Warto wiedzieć, w jaki sposób, za pomocą jakich środków i z jakim produktem konkurencja dociera do naszych potencjalnych klientów. Jeśli w bliższym otoczeniu naszej inwestycji powstaje już osiedle dla podobnego typu odbiorców, tym bardziej należy przemyśleć strategię komunikacji. Powtarzanie tych samych atutów, podobnych haseł czy zbliżonej identyfikacji wizualnej sprawi, że u naszych klientów powstanie rozmyty obraz bliźniaczych inwestycji.


Dogłębna analiza konkurencji uchroni nas przed powieleniem pomysłów rywala i pozwoli na stworzenie wyjątkowego projektu, który wyróżni się w gąszczu innych i na długo zapadnie w pamięć, a stąd już prosta droga do sprzedaży.


 

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 18/2018 | 2018-09-24

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na sprzedażinne nieruchomości na zamianędziałki na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Złotowskimieszkania na wynajem powiat Puckidomy na wynajem gmina Dzierzążniamieszkania na sprzedaż gmina Kobylankadomy na sprzedaż w Borze Zapilskimmieszkania na sprzedaż w Miejskiej Wolidomy na wynajem w Ludwikowie

Deweloperzy

);