Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ile trzeba teraz zapłacić za lokal pod działalność usługową?

ile-trzeba-teraz-zaplacic-za-lokal-pod-dzialalnosc-uslugowa
Ile trzeba teraz zapłacić za lokal pod działalność usługową?

Polacy chętnie kupują mieszkania na nowych osiedlach. Warto pamiętać, że takie inwestycje to nie tylko nieruchomości mieszkalne, ale także usługowe. Jak wygląda popyt na lokale usługowe od deweloperów i ile kosztują takie przestrzenie z drugiej ręki?

Pomimo przyhamowania popytu, deweloperzy nie obniżają cen nieruchomości. Niektórzy zdecydowali się wstrzymać budowę kolejnych osiedli, jednak zdecydowana większość inwestorów kontynuuje wznoszenie nowych obiektów. Na takie zabudowania składają się nie tylko mieszkania, ale i lokale o charakterze typowo usługowym. Ile kosztują i jak wygląda ich dostępność? Opowiedzieli o tym sami deweloperzy. 

Najchętniej wybierane są lokale z witrynami 

Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A., w rozmowie z Dompress zaznaczył, że tego typu przestrzenie cieszą się dużym zainteresowaniem. Z reguły stanowią one ok. 5-10 proc. oferty tej firmy. Podobne spostrzeżenia ma Angelika Kliś, członek zarządu Atal, która podkreśliła duże zainteresowanie takimi lokalami. Jak dodała, klienci zwykle stawiają na lokale z witrynami, usytuowane na parterze. Jeśli chodzi o cenę, jest ona zależna zarówno od miasta, jak i od samego projektu. Dla przykładu, we wrocławskiej inwestycji Nowe Miasto Różanka za 1 mkw lokalu trzeba zapłacić 7 000-10 000 zł netto.
 
Aktualnie w ofercie mamy lokale usługowe w czterech lokalizacjach: Essentiel Talarowa w Warszawie, Vilda Unique i Vilda Moderne w Poznaniu oraz Sienkiewicza Residence we Wrocławiu. Ceny lokali usługowych zaczynają się od 10 200 zł netto za 1 mkw. – wyjaśnił Cezary Grabowski, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Bouygues Immobilier Polska. 
 
Co ciekawe, Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaży Ronson Development wskazał na szczególne zainteresowanie lokalami usługowymi. Jak podkreślił, takie przestrzenie sprzedają się najszybciej.

Lokalizacja ma dla potencjalnych nabywców duże znaczenie

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest, zauważył natomiast, że zainteresowanie lokalami usługowymi zależy przede wszystkim od lokalizacji. Jeśli chodzi o koszt zakupu takiego lokalu, to przykładowo w warszawskiej inwestycji Apartamenty Oszmiańska 20 najtańszy lokal można kupić w cenie 424 tys. zł netto.
 
Mamy lokale usługowe na sprzedaż bądź wynajem, w oddanym w tym roku do użytku budynku Hanza Tower w Szczecinie. To apartamentowo-komercyjny wieżowiec, w którym zaprojektowaliśmy przestrzeń mieszkalną z 480 apartamentami i komfortowe, wyposażone w odpowiednią infrastrukturę miejsce dla biznesu. Największy lokal w tym obiekcie znajduje się na parterze, ma 2.169 mkw. powierzchni i przynależącą do niego strefę dostaw z rampą o powierzchni 143 mkw., wejścia z zewnątrz i widoczne od strony ulicy witryny wystawowe. Nadaje się na sklep wielkopowierzchniowy. Na parterze są również mniejsze lokale z wejściami z ulicy o metrażu 25 mkw., 116 mkw., 125 mkw., 186 mkw. i 224 mkw., nadające się na cukiernię, piekarnię, drogerię, aptekę, butik, czy galerię. Na pierwszym piętrze mieszczą się lokale, które mogą mieć charakter usługowy, ale także mogą służyć jako biura wielkości 219 mkw., 529 mkw. i 756 mkw. oraz nadający się na siłownię lokal o powierzchni 839 mkw. Ceny zaczynają się od 8.780 zł netto za mkw – wypunktowała Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Na osiedlu wszędzie powinno być blisko

Chętnie kupowane są lokale otoczone rozbudowaną infrastrukturą handlowo-usługową. Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Aurec Home, wśród pożądanych elementów takiej przestrzeni wymienia np. paczkomat, ale też przedszkole i kawiarnie.O podobnych potrzebach wspomina również Dariusz Nagórski, dyrektor ds. Inwestycji w Aria Development. Jak podkreślił, lokale usługowe na jednym z osiedli tej firmy zostały zaprojektowane w taki sposób, by służyły przede wszystkim mieszkańcom – są idealne pod sklep spożywczy oraz punkt przedszkolny.
 
Obserwujemy trend koncentrowania się sfery zakupowej i usługowej w obrębie osiedla. Pandemia spowodowała, że nasi klienci unikają dużych obiektów i zatłoczonych miejsc, a jak najwięcej spraw chcą załatwić w pobliżu miejsca zamieszkania. Dlatego spodziewamy się, że lokale usługowe na osiedlach będą coraz bardziej popularne, a Robyg ma taką ofertę w praktycznie każdej swojej inwestycji. Ponadto, projektując nasze inwestycje staramy się wykorzystywać ideę 15-minutowych miast. Miasto 15-minutowe oznacza miasto, w którym potrzeby człowieka stawia się na pierwszym miejscu, umożliwiając ich zaspokojenie w około kwadrans od opuszczenia domu - pieszo lub rowerem. W tej koncepcji upatruje się panaceum na problemy nowoczesnego świata, a zwłaszcza na globalizację, rozluźnienie więzi społecznych czy zmiany klimatyczne. Projektując nowe osiedla, uwzględniamy nie tylko potrzeby przyszłych mieszkańców, ale również osób, które już mieszkają w okolicy terenów przeznaczonych pod nową inwestycję. Weryfikujemy, jakie udogodnienia dostępne są na danym obszarze i projektujemy nasze inwestycje z myślą o uzupełnieniu brakujących funkcji. Zdarza się, że nie tylko inicjujemy powstanie odpowiedniej infrastruktury, ale budujemy ją sami lub z pomocą samorządów niemal od zera – wyjaśniła Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Grupie Robyg.

Ceny mieszkań pod działalność – rynek wtórny 

Wiemy już, jak kształtuje się sytuacja lokali usługowych dostępnych na rynku pierwotnym. Jednak przestrzenie pod działalność kupujemy nie tylko od deweloperów. Często idealne nieruchomości dostępne są bowiem na rynku wtórnym. Niewielkie mieszkania, np. 2-pokojowe lokale o powierzchni ok. 40 mkw, to doskonała propozycja dla osób planujących otworzyć kancelarię adwokacką, biuro księgowe, ale też szkołę językową, przedszkole, salon kosmetyczny czy studio tatuażu. Jak kształtują się ceny brutto takich nieruchomości? Postanowiliśmy to sprawdzić, oczywiście korzystając z Ronin24.
 
Weźmy na tapet Warszawę. W stolicy za takie mieszkanie trzeba zapłacić dziś średnio 506 788 zł, czyli 12 670 zł za 1 mkw. Najtańsza tego typu nieruchomość w ciągu ostatnich 24 miesięcy kosztowała 63 000 zł, a najdroższa – 792 000 zł.
 
 
W Krakowie prawdopodobna całkowita wartość takiej nieruchomości wynosi 471 646 zł, czyli 11 791 zł za 1 mkw. Przedział cenowy, w ciągu ostatnich 2 lat, był spory – od 70 000 zł do 70 000 zł.
 
 
Z kolei kupując taki lokal we Wrocławiu, trzeba liczyć się z kosztem na poziomie 369 484 zł (9 237 zł za 1 mkw). Ceny wahały się tam w granicach od 70 000 zł do 590 000 zł.
 
 
W Poznaniu tymczasem koszt 40-metrowego mieszkania wynosi średnio 373 224 zł, czyli 9 331 zł. 
 
 

Jak widzimy, rozpiętość cenowa na rynku wtórnym jest spora, a ceny bywają zbliżone do kosztów zakupu nieruchomości od dewelopera. Im większa różnorodność, tym oczywiście większa szansa na zakup mieszczący się w zakładanym budżecie. Warto więc obserwować i na bieżąco analizować sytuację na wybranym rynku nieruchomości. 

Źródło: KRN.pl | 2022-09-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedażlokale użytkowe na wynajemdomy na wynajem powiat Ełckidomy na sprzedaż powiat M. Tarnówlokale użytkowe na sprzedaż gmina Małogoszczlokale użytkowe na wynajem gmina Brańskmieszkania na sprzedaż w Woli Tłomakowejdomy na sprzedaż w Młynkudomy na wynajem w Stacze

Deweloperzy

);