Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ile kosztuje najem w najpopularniejszych dzielnicach Krakowa

Ile kosztuje najem w najpopularniejszych dzielnicach Krakowa

Polacy znani są z przywiązania do własności prywatnej, dlatego większość osób w naszym kraju dąży do posiadania własnego domu lub mieszkania. Ze względu na sytuację finansową, potrzebę mobilności albo zmianę miejsca pracy czy edukacji, nie brakuje również tych, którzy mieszkają w wynajętych lokalach. Taka tendencja widoczna jest zwłaszcza w dużych miastach.

W Krakowie wysokość czynszu najmu w mieszkaniu o powierzchni 50 mkw. wynosi średnio 1672 zł (dane dotyczące cen: ronin24.pl). Za 1 mkw. wynajętej powierzchni trzeba zatem zapłacić ok. 33 zł. Do tej sumy należy oczywiście doliczyć czynsz administracyjny, opłaty za media i kaucję, której wysokość z reguły wynosi równowartość miesięcznego czynszu najmu.

Wśród właścicieli mieszkań kierujących swoją ofertę do studentów, można zauważyć tendencję do dzielenia przestrzeni na niewielkie, samodzielne pokoje, co pozwala na osiągnięcie wyższych stóp zwrotu. Przykładowo, w 50-metrowym mieszkaniu można wydzielić 3 pokoje. Wówczas najem jednego z nich kosztowałby średnio 557 zł. Nawet po delikatnym podniesieniu czynszu, jego wysokość byłaby jeszcze przystępna dla potencjalnego najemcy. W przypadku podziału takiego samego mieszkania na dwa pokoje, średnia opłata dla jednej osoby wynosiłaby już 836 zł. Najemcy mogliby ją obniżyć, szukając współlokatora do pokoju, jednak perspektywa dzielenia przestrzeni z drugą osobą nie wygląda już tak zachęcająco, jak własny kąt.

 

Śródmieście najdroższe

Wysokość czynszu w stolicy Małopolski jest mocno zróżnicowana, w zależności od lokalizacji. Najdroższe lokale zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta. Za mieszkanie o powierzchni 50 mkw. trzeba zapłacić średnio 1976 zł, ale zdarzają się i droższe oferty, np. 2500 zł miesięcznie. Wynika to m.in. z wysokich cen nieruchomości. Aby inwestycja zwróciła się w rozsądnym czasie, konieczne jest narzucenie wyższego czynszu. Inny czynnik kształtujący taki rozkład cen to wysoki popyt wśród najemców, wynikający z atrakcyjnej lokalizacji. Bliskość uczelni wyższych, zabytków i miejsc, w których organizowane są różnego rodzaju festiwale i wydarzenia kulturalne, przyciągają zarówno studentów, jak i turystów, zainteresowanych najmem krótkoterminowym. Kolejny walor centrum miasta to rozwinięta infrastruktura transportowa, umożliwiająca łatwy dojazd do innych części miasta.
 

Im dalej od centrum, tym taniej

O wiele taniej jest w dzielnicach położonych dalej od ścisłego centrum miasta, np. w Nowej Hucie. Przykładowo, na os. Krakowiaków 50-metrowe mieszkanie można wynająć już nawet za 900 zł miesięcznie, choć średnia cena najmu wynosi ok. 1200 zł. Wprawdzie w tej części Krakowa znacznie trudniej znaleźć najemców wśród studentów, jednak miejsce to jest atrakcyjne z punktu widzenia rodzin z dziećmi, choćby ze względu na dużą ilość zieleni i nie tak gęstą zabudowę jak w pozostałych dzielnicach. Problem może stanowić za to odległość od centrum miasta, rekompensowana jednak dzięki dobrym połączeniom komunikacji miejskiej. Oprócz lokalizacji, na wysokość czynszu najmu wpływa również standard mieszkania, którego nie obejmuje powyższa analiza. Najtańsze oferty mogą zatem świadczyć o niżej jakości wykończenia.
 

Większa prywatność, wyższe koszty

O ile wśród rodzin z dziećmi największą popularnością cieszą się mieszkania zawierające kilka pokoi, studenci i osoby będące na początku kariery zawodowej coraz częściej wybierają kawalerki. Można to tłumaczyć zarówno wzrostem ekonomicznym, jak i większą potrzebą prywatności, jaką można zaobserwować wśród przedstawicieli pokolenia, które właśnie wchodzi na rynek pracy. Koszt wynajęcia 25-metrowej kawalerki w Krakowie wynosi średnio 1150 zł. Niższa cena za wynajem małego mieszkania wiąże się z wyższą ceną metra kwadratowego. Za 1 mkw. trzeba zatem zapłacić średnio ok. 46 zł, czyli 13 zł więcej niż w przypadku mieszkania o dwukrotnie większej powierzchni.

Źródło: KRN.pl | 2018-06-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

4.4

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Przepiękny dom jednorodzinny
Inwestycja Cieślewskiego 7A
Sand Hotel ****

Przepiękny dom jednorodzinny

Płaza 

Inwestycja Cieślewskiego 7A

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. E.... 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 
Super oferta: / poprzednia następna

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedażhale i magazyny na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Lidzbarskimieszkania na wynajem powiat Pińczowskidomy na wynajem gmina Pelplindomy na sprzedaż gmina Książkimieszkania na sprzedaż w Łęgadomy na wynajem w Ptaszkowiemieszkania na wynajem w Rembielinie

Deweloperzy

);