Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Gdzie w Krakowie szukać mieszkań z dopłatą

Gdzie w Krakowie szukać mieszkań z dopłatą

Niespełna 3 miesiące od wejścia w życie programu „MdM” potwierdzają się przewidywania ekspertów – lokali kwalifikujących się do dopłaty jest „jak na lekarstwo”.

Niespełna trzy miesiące od wejścia w życie programu „Mieszkanie dla Młodych” potwierdzają się przewidywania ekspertów – lokali kwalifikujących się do rządowej dopłaty w Krakowie jest „jak na lekarstwo”. Szukanie odpowiedniego mieszkania nie jest więc zadaniem łatwym – to jednak nie odstrasza potencjalnych zainteresowanych. Od momentu uruchomienia programu chętnych na dopłatę bowiem nie brakuje. Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w województwie małopolskim złożono 164 wnioski na łączną kwotę dofinansowania ponad 2 mln zł (stan z 28 lutego br.). Biorąc pod uwagę programowe limity cenowe, wynik ten należy uznać za dobry. Jednak już w porównaniu z innymi województwami nie wygląda on już tak dobrze. Przykładowo, w województwie pomorskim liczba złożonych w tym czasie wniosków wyniosła 436, mazowieckim – 422.

Wątpliwości

Program „Mieszkanie dla Młodych”, którego zasady określone zostały w ustawie z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, wszedł w życie 1 stycznia br. i zastąpił, po roku przerwy, „Rodzinę na swoim”. Jeszcze przed wejściem w życie okrzyknięty został gorszym jej następcą. Dlaczego? Głównym zarzutem skierowanym w stronę ustawodawcy było bowiem wyłączenie z rządowej pomocy mieszkań z rynku wtórnego. A więc odcięcie od niej wsi i mniejszych miast, w których rynek pierwotny albo w ogóle nie istnieje, albo istnieje w niewielkiej skali. Ostatecznie lokale z tzw. drugiej ręki do „Mieszkania dla Młodych” nie zostały włączone. „Ukłonem” w stronę mniejszych miejscowości miało być uwzględnienie w założeniach ustawy dopłat do zakupu domu jednorodzinnego, a także możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT za materiały budowlane. Wątpliwości przedstawicieli branży budziły również limity cenowe określone w programie, które – ich zdaniem – degradują miasta, gdzie rynek mieszkań pierwotnych jest najbardziej rozwinięty, a średnie ceny metra kwadratowego zdecydowanie wyższe niż programowe limity. Do tej grupy zaliczyć należy na przykład Kraków, Warszawę czy Wrocław.

Zasady udzielania pomocy

Najprościej mówiąc, pomoc państwa w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” polega na sfinansowaniu części wkładu własnego i w związku z tym spłacie części kredytu ze środków budżetu państwa za pośrednictwem BGK i banków udzielających kredytów hipotecznych. Rządowy program skierowany jest, jak wskazuje sama nazwa, do ludzi młodych (małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci, singli), do 35. roku życia. Co istotne, o wspólny kredyt z dopłatą nie mogą ubiegać się osoby pozostające w nieformalnych związkach, z kolei w przypadku małżeństw z wnioskiem o kredyt nie może wystąpić tylko jeden z małżonków. Ustawodawca dopuścił także, aby osoby samotne lub pozostające w związkach nieformalnych, nieposiadające zdolności kredytowej mogły do umowy kredytu dołączyć zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków rodzeństwa, ojczyma, macochę lub teściów. W takich przypadkach jednak osoby te nie mogą stać się współwłaścicielami mieszkania, na zakup którego zaciągnięty został kredyt w ramach rządowego programu.

Program dotyczy osób, które zdecydowały się na zakup swojego pierwszego domu bądź mieszkania, a w tym celu zaciągają kredyt minimum na 15 lat i co najmniej w wysokości 50 proc. wartości nieruchomości.

Do dopłaty kwalifikują się mieszkania, których wielkość nie przekracza 75 mkw. (85 mkw. dla rodzin z minimum trójką dzieci), a których cena za metr kwadratowy mieści się w określonym dla danej gminy limicie. Z kolei dom jednorodzinny, którego zakupu będziemy chcieli dokonać w ramach programu, nie może być większy niż 100 mkw. (110 mkw. dla rodzin z minimum trójką dzieci). Warto jednak podkreślić, że we wszystkich tych przypadkach kwota dofinansowania będzie liczona maksymalnie do 50 mkw.

Limit cenowy w programie nie jest kwotą przypadkową. Liczony jest na podstawie konkretnego wzoru (średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia pomnożony przez współczynnik 1,1). Ta pierwsza wartość dla Krakowa wynosi w I kw. 2014 r. 4449,5 zł. Nie trudno więc obliczyć, że limit cenowy mieszkań kwalifikujących się do programu w stolicy Małopolski wynosi 4894,45 zł/mkw. Dla pozostałych gmin w województwie będzie to z kolei 4241,6 zł/ mkw. W gminach ościennych, w których wskaźnik przeliczeniowy liczony jest jako średnia wartości wskaźników dla Krakowa i pozostałych gmin w województwie, to ok. 4568 zł/mkw.

Jeżeli potencjalnemu beneficjentowi programu uda się znaleźć mieszkanie spełniające te wymagania, będzie mógł uzyskać dofinansowanie w wysokości minimum 10 proc. wartości nieruchomości (małżeństwa bez dzieci, single). Jeżeli natomiast wnioskodawca w momencie ubiegania się o kredyt z dopłatą będzie posiadał przynajmniej jedno dziecko, kwota ta wzrośnie do 15 proc. Nie oznacza to jednak, że za każde posiadane dziecko beneficjent otrzyma dodatkowe 5 proc., wręcz przeciwnie – 15 proc. jako kwota wyjściowa przysługuje wszystkim, którzy posiadają dziecko/dzieci, niezależnie od ich liczby. Wniosek z tego, że jako podstawowe wsparcie przy zakupie pierwszego mieszkania tyle samo otrzymają rodziny z jednym oraz np. trójką dzieci.

Dodatkowo w ciągu 5 lat od zaciągania kredytu będzie można uzyskać kolejne 5 proc. wsparcia. Będzie ono jednak przysługiwać tylko osobom, którym w tym czasie urodzi się trzecie lub kolejne dziecko. Takie wsparcie będzie można uzyskać tylko raz.

Krakowskie realia

Sposób kwalifikacji mieszkań do programu „Mieszkanie dla Młodych”, a przede wszystkim określone w nim limity cenowe, sprawiają, że w największych miastach wojewódzkich osoby zainteresowane udziałem w programie mają bardzo ograniczone możliwości wyboru odpowiedniego lokalu. Problem ten w dużym stopniu dotyczy Krakowa. Programowy limit cenowy wynosi tu 4894,45 zł/mkw., a średnia cena metra kwadratowego w roku 2013 wyniosła 6356 zł/mkw. Różnica między tymi wartościami pokazuje, jak bardzo odległe są założenia programu od realiów rynkowych. Dodatkowo, analizując średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego w 2013 roku w poszczególnych dzielnicach można zauważyć, że tak naprawdę tylko w jednej dzielnicy (Wzgórza Krzesławickie) średnia ta jest niższa niż limit cenowy w programie.

Warto podkreślić jednak, że choć obecnie dostępność mieszkań w programie jest niewielka, to w następnych latach należy spodziewać się poprawy tej sytuacji. Trudno bowiem teraz wymagać od deweloperów, aby tak znacząco obniżali ceny sprzedawanych mieszkań. Należy się jednak spodziewać, że do wymagań programowych będą w większym stopniu dostosowane inwestycje, których realizacje deweloperzy rozpoczynają lub w niedalekiej przyszłości rozpoczną.

 Średnia cena metra kwadratowego mieszkań z rynku pierwotnego w roku 2013 [zł/mkw.]

 

Dzielnica

Cena mkw.

Stare Miasto

11 308

Zwierzyniec

8290

Krowodrza

7648

Grzegórzki

7526

Bronowice

6571

Prądnik Biały

6413

Dębniki

6412

Prądnik Czerwony

6372

Łagiewniki

6187

Podgórze

5864

Mistrzejowice

5661

Nowa Huta

5658

Czyżyny

5650

Podgórze Duchackie

5601

Bieńczyce

5557

Swoszowice

5496

Bieżanów-Prokocim

5075

Wzgórza Krzesławickie

4480

Źródło: dane portalu KRN.pl

Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 03/2014 | 2014-03-10

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe poszukiwane do wynajęciadomy do kupienialokale użytkowe na wynajemdomy na wynajem powiat M. Ostrołękalokale użytkowe na wynajem powiat M. Kaliszmieszkania na wynajem gmina Michałowicedomy na sprzedaż gmina Czernichówmieszkania na sprzedaż w Wójtowiźniedomy na sprzedaż w Golancedomy na sprzedaż w Duraj

Deweloperzy

);