Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Gdzie mieszka się najlepiej? Sprawdzamy, które miasta przyciągają nowych mieszkańców i co je wyróżnia

gdzie-mieszka-sie-najlepiej-sprawdzamy-ktore-miasta-przyciagaja-nowych-mieszkancow-i-co-je-wyroznia
Gdzie mieszka się najlepiej? Sprawdzamy, które miasta przyciągają nowych mieszkańców i co je wyróżnia

Jak się okazuje, najlepiej żyje się w Warszawie, Toruniu oraz w Zielonej Górze. Zobacz też, które miasta uważane są za najpiękniejsze i gdzie najlepiej się pracuje.

Z danych GUS wynika, że w 2018 r. najbardziej zadowolonymi ze swojej miejscowości zamieszkania byli mieszkańcy woj. małopolskiego, podlaskiego oraz wielkopolskiego. Pod względem poczucia bezpieczeństwa najlepsze wyniki odnotowano natomiast nie tylko w woj. podlaskim, małopolskim i wielkopolskim, ale także w mazowieckim i pomorskim. W woj. małopolskim, podlaskim i wielkopolskim, ale też w woj. opolskim napotkano też największą liczbę respondentów ufających swoim sąsiadom. 
 

Gdzie zarabia się najlepiej?

Satysfakcjonujący poziom dochodów deklarują mieszkańcy woj. pomorskiego oraz dolnośląskiego. Z kolei z materialnych warunków życia poza dochodami byli natomiast zadowoleni mieszkańcy woj. podlaskiego. W woj. mazowieckim odnotowano z kolei największy odsetek gospodarstw domowych o relatywnie wysokich dochodach. 
 
Mieszkańcy Polski w 2018 r. na ogół deklarowali zadowolenie z terenów zielonych usytuowanych wokół swojego terenu zamieszkania. Najbardziej zadowoleni byli ankietowani z woj. podkarpackiego i lubuskiego, a także warmińsko-mazurskiego. Na jakość powietrza zimą najmniej narzekali wówczas mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubuskiego, a latem – także osoby zamieszkujące woj. kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego. Z badania GUS wynika także, że w roku 2018 za najbardziej zadowolonych z życia uważali się respondenci zamieszkujący woj. wielkopolskie, pomorskie, małopolskie i zachodniopomorskie.
 

W którym mieście warto kupić mieszkanie?

Dane przedstawione w 2019 r. przez GUS zestawiliśmy z raportem przygotowanym przez serwis Morizon. W zestawieniu ujęto polskie miasta wskazywane jako najlepsze do zamieszkania. Palmę pierwszeństwa dzierżyła Warszawa, Toruń oraz Zielona Góra. Z kolei wśród najpiękniejszych miast Polski wyróżniono Olsztyn, Bydgoszcz i Lublin. 
 
Przedstawione dane podzielono też na kilka kategorii: miasta najlepsze dla osób, dla których ważne są możliwości rozwoju społecznego i kulturalnego, miasta idealne dla tych, którym zależy na dobrej jakości powietrza i dużej ilości zieleni, a także miasta charakteryzujące się najwyższym wskaźnikiem rozwoju gospodarczego.
 

W stolicy można żyć w pełni

Pod względem rozwoju społecznego i kulturalnego pierwsze miejsce przypadło stolicy. Nie ma w tym nic dziwnego – w Warszawie najwyższe średnie zarobki spotykają się z dynamicznym rynkiem pracy oraz równie dynamicznym rynkiem nieruchomosci. Bogata oferta dydaktyczna i kulturalna sprawiają, że stolica to miasto dla niemal każdego.
 
Kraków i Poznań w tym zestawieniu depczą jednak Warszawie po piętach. W Krakowie szczególnie cenione są zabytki, piękne i romantyczne ulice, a także szeroka i różnorodna oferta kulturalna. Stolica Małopolski jest także ważnym ośrodkiem szkolnictwa wyższego. Z kolei Poznań oferuje swoim mieszkańcom zarówno Międzynarodowe Targi i wiele centrów handlowych, jak i pełen wachlarz możliwości uprawiania różnorodnych rodzajów sportu, a także liczne, atrakcyjne szlaki rowerowe. 
 

Mieszkańcom Koszalina, Grudziądza i Gdyni z ekologią po drodze

Z kolei pod względem dostępności terenów zielonych, jakości powietrza, a także klimatu i wpływu na środowisko naturalne jednym z najlepszych miast ogłoszono Koszalin. Łączna powierzchnia tamtejszych terenów zielonych – wliczając m.in. słynny Park im. Książąt Królewskich, a także las Góry Chełmskiej z parkiem linowym i wieżą widokową – wynosi, jak czytamy w serwisie Morizon, aż 40 proc. Tuż za Koszalinem uplasował się Grudziądz, który może pochwalić się największą oszczędnością pod względem zużycia wody i energii elektrycznej, a także dobrym dostępem do oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnych. Obok Grudziądza wymienia się też Gdynię, która słynie oczywiście z bliskości morza i dużej ilości terenów zielonych. 
 

Rynek pracy najlepszy w Warszawie

Oceniono także aspekt gospodarczy. Tu na prowadzeniu ponownie znalazła się Warszawa, która może pochwalić się atrakcyjnym rynkiem pracy, a także dogodną infrastrukturą, sprawną komunikacją miejską oraz dostępność środków unijnych. Stolicę goni Gdańsk, w którym powstaje wiele firm, a samo miasto przyciąga różne wydarzenia biznesowe. Atrakcyjny rynek pracy oferuje też Wrocław, który oprócz tego zapewnia swoim mieszkańcom bogatą ofertę uczelni wyższych oraz komfortową infrastrukturę drogową. 
 

Które miasto jest najpiękniejsze?

Wśród najpiękniejszych miast, tuż za Krakowem, Gdańskiem i Poznaniem, wskazano Olsztyn. Aż 16 jezior, liczne tereny zielone, przepływająca przez miasto rzeka Łyna idealna do spływu kajakiem, ale też gotycka architektura – to główne atuty tego miejsca. Depcze mu po piętach Bydgoszcz, w którym mieści się jeden z najpiękniejszych gotyckich kościołów, a także inne elementy niebanalnej zabytkowej architektury. Mieszkańcy oraz turyści licznie odwiedzają też Wyspę Młyńską. Lublin, który również został wyróżniony w zestawieniu, kusi atrakcyjną zabudową Starego Miasta, licznymi zabytkami, ale też dostępnością zieleni. 
 

Gdzie mieszka się najlepiej?

Pierwsze miejsce bezapelacyjnie należy do stolicy. Główne atuty Warszawy to troska o środowisko naturalne (w tym m.in. przystąpienie do programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Zielone Miasta”), dogodna komunikacja miejska, bogata oferta kulturalna oraz intensywny rozwój społeczny, ale też wiele uczelni wyższych i dobry stan gospodarki. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób planuje przeprowadzkę właśnie tam – kuszą możliwości rozwoju zawodowego i wizja stabilności finansowej. 
 

Warszawa jako jedno z niewielu polskich miast odnotowuje dodatni przyrost naturalny, co dowodzi dobrego standardu życia mieszkańców, którzy chcą osiedlać się w różnorodnym mieście – podsumowuje serwis Morizon. 

Źródło: KRN.pl | 2022-05-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęciakamienice poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na wynajem powiat Pińczowskidomy na sprzedaż powiat Wyszkowskimieszkania na sprzedaż gmina Mosinalokale użytkowe na sprzedaż gmina Dusznikimieszkania na wynajem w Kodrąbkudomy na sprzedaż w Januszowejdomy na wynajem w Spalicach

Deweloperzy

);