Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Garaż i miejsce postojowe – warto o tym pomyśleć jeszcze przed zakupem mieszkania

garaz-i-miejsce-postojowe-warto-o-tym-pomyslec-jeszcze-przed-zakupem-mieszkania
Garaż i miejsce postojowe – warto o tym pomyśleć jeszcze przed zakupem mieszkania

Z danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) wynika, że w Polsce na każdy tysiąc mieszkańców przypada ok. 750 aut. Oznacza to, że osoby, które szukają nowego mieszkania, z pewnością powinny pomyśleć o kwestii wykupienia miejsca w garażu. Wówczas nie będą musiały zamartwiać się, gdzie zostawić samochód. Co warto wiedzieć przed zakupem miejsca postojowego? Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Co to jest miejsce parkingowe? 

Zakup nowego mieszkania nie jest jednoznaczny z zakupem miejsca postojowego. Deweloperzy na ogół oferują swoim klientom trzy rozwiązania, z których ci w razie zainteresowania mogą skorzystać.
Są to:  
 
  • Garaż podziemny jako wyodrębniony osobny lokal niemieszkalny, który jest całkowicie niezależny od budynku. Tym sposobem uzyska on odrębną księgę wieczystą. Mieszkańcy, którzy będą chcieli z niego korzystać, będą musieli wykupić w nim udziały. Dzięki temu staną się jego współwłaścicielami. 
  • Miejsca parkingowe mogą być dostępne w formie służebności parkowania pojazdu. Wówczas deweloper określa zasady, na jakich lokatorzy mogą z niego korzystać. W takim przypadku garaż nie otrzymuje osobnej księgi wieczystej. Warto jednak pamiętać, że miejsce parkingowe jest przypisane do konkretnego mieszkania. Nie ma więc możliwości zakupu mieszkania bez niego. Konieczne jest zniesienie służebności, aby było to możliwe. 
  • Deweloper może także wynajmować miejsca parkingowe. Nie sprzedaje ich, a pobiera stałą, comiesięczną opłatę od osób zainteresowanych miejscem postojowym. 
Pamiętajmy o tym, że w większości przypadków zakup miejsca parkingowego ze wsparciem kredytu hipotecznego jest możliwy, gdy jest ono kupowane wraz z mieszkaniem. Musi zostać to uwzględnione w umowie deweloperskiej lub też innej osobnej umowie realizacyjnej. Podobna zasada dotyczy komórek lokatorskich. Należy także mieć na uwadze fakt, że późniejszy zakup jedynie miejsca postojowego może być nieco utrudniony z uwagi na jego dostępność. Najwięcej osób decyduje się na miejsce garażu w momencie zakupu mieszkania.  
 

Jakie wymiary powinno mieć miejsce postojowe? 

Zbyt wąskie miejsca parkingowe to zmora wielu osiedli. Wysiadanie z zaparkowanego auta jest znaczenie utrudnione, nietrudno o to, aby uderzyć drzwiami w inny pojazd obok. Minimalne wymiary miejsca parkingowego określone są w wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 roku. 
 
Dopuszczalne normy wynoszą odpowiednio: 
 
  • 5 m długości i 2,5 m szerokości dla aut osobowych, 
  • 5 m długości i 3,6 m szerokości dla samochodów osobowych wykorzystywanych przez osoby niepełnosprawne. 
W Rozporządzeniu znalazły się również informacje dotyczące parkingów znajdujących się na zewnątrz, przy budynku. Miejsce postojowe musi dzielić co najmniej 30 cm od ściany budynku. Jeżeli w jego strefie znajduje się słup, konieczne jest zachowanie odległości pomiędzy nim a miejscem postojowym – co najmniej 10 cm lub więcej. 
 

Czy za garaż trzeba płacić podatek? 

Osoby, które zdecydują się na zakup miejsca postojowego, muszą liczyć się z tym, że będą zobowiązane zapłacić za nie podatek. Wysokość opłaty uzależniona jest od stanu prawnego garażu. 
 
W przypadku garażu, który nie posiada księgi wieczystej i jest częścią wspólną budynku, przy zakupie należy liczyć się z koniecznością uiszczenia podatku VAT w wysokości 8 proc. ceny netto nabycia. Co roku natomiast należy płacić podatek od nieruchomości. 
 
Przy zakupie garażu, który posiada odrębną księgę wieczystą, należy liczyć się z podatkiem VAT w wysokości 23 proc. W następnych latach także należy płacić podatek od nieruchomości. Tutaj trzeba jednak pamiętać, że mamy możliwość zakupu i sprzedaży miejsca parkingowego niezależnie od mieszkania. 
 

Jakie są dodatkowe koszty zakupu i utrzymania garażu podziemnego?

Ile trzeba zapłacić za garaż – to jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród osób, które planują nabycie własnego „M” z miejscem postojowym. Ostateczna cena uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji samego budynku. 
 
Warto pamiętać o tym, że niektórzy deweloperzy podają koszt zakupu miejsca parkingowego w kwocie netto, a inni brutto. Należy zatem dopytać o szczegóły, rozglądając się za garażem. Czasami zdarza się, że atrakcyjna cena wynika z tego, że w ofercie podana jest kwota netto, którą należy zwiększyć o 8 proc. lub 23. proc. podatku VAT. 
 
Istotny jest także sam późniejszy czynsz za garaż. Z reguły obejmuje on wszystkie opłaty eksploatacyjne, w tym te za zużytą energię elektryczną, utrzymanie czystości czy też wydatki związane z ewentualnymi naprawami. W sytuacji, gdy garaż podziemny to odrębna własność, koszt jego utrzymania rozkłada się nie na wszystkich mieszkańców, a jedynie na osoby, które są jego współwłaścicielami. 
 
 
Jak można zauważyć, zakup mieszkania z miejscem parkingowym to dodatkowy koszt. Należy jednak pamiętać o tym, że większość osób jest obecnie zmotoryzowanych, a problem z parkowaniem aut na niektórych osiedlach wielu z nas jest doskonale znany. Przed podjęciem decyzji o zakupie miejsca postojowego warto dokładnie przeanalizować oferty. Pewną alternatywą dla garażu podziemnego jest strzeżony parking na terenie zamkniętego osiedla.  
 

 

Źródło: KRN.pl | 2022-11-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);