Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Fundamenty rynku nieruchomości

Fundamenty rynku nieruchomości

Uczelnie wyższe w ostatnich latach starają się coraz lepiej odpowiadać na zapotrzebowanie rynku. Kierunki związane z branżą nieruchomości zyskują na popularności.

Dobrze wykształceni specjaliści stanowią podstawę funkcjonowania rynku nieruchomości. Warto więc zwrócić uwagę na kierunki studiów bezpośrednio związane z tą branżą: budownictwo, architekturę i urbanistykę oraz gospodarkę przestrzenną.

Budownictwo

Kierunkiem studiów, mającym istotne znaczenie dla branży nieruchomości, jest przede wszystkim budownictwo. W Krakowie kształcenie w tej dziedzinie można podjąć na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechnice Krakowskiej. Obydwie uczelnie dają możliwość nauki w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym na studiach I oraz II stopnia.

Instytut badawczy TNS OBOP prognozuje, że w 2013 r. na rynku pracy będzie brakowało ok. 4,5 tys. inżynierów budowlanych. W związku z tym Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH uruchomił drugą edycję studiów stacjonarnych w ramach rządowego programu „Kierunki zamawiane”. Łączna wartość projektu to ponad 2,7 mln zł. W ubiegłym roku dał on możliwość przyjęcia na kierunek budownictwo 140 osób. Podobnie sytuacja przedstawiła się w roku akademickim 2011/2012. Projekt rządowy pozwala na udzielanie studentom stypendiów w wysokości 800 zł miesięcznie. Dotyczy to od 18 do 25 proc. najlepszych studentów, w zależności od roku studiów.

Politechnika Krakowska oferuje kierunek budownictwo na dwóch wydziałach. Wydział Inżynierii Środowiska oferuje co roku 180 miejsc dla studentów stacjonarnych oraz 36 dla kandydatów na studia niestacjonarne w ramach studiów I stopnia. Z kolei na Wydziale Inżynierii Lądowej uczelnia udostępnia studia I i II stopnia z szeroką ofertą specjalizacji, obecnie jest ich dziesięć. W tegorocznej rekrutacji liczba chętnych na jedno miejsce w porównaniu z rokiem poprzednim wzrosła z 3,97 do 5,51.

Nowość od roku akademickiego 2010/2011 stanowi bezpłatna edukacja w języku angielskim na studiach stacjonarnych I stopnia w ramach projektu „Rozwój potencjału dydaktycznego Politechniki Krakowskiej w zakresie nowoczesnego budownictwa”. Politechnika Krakowska przewiduje otwarcie w tym języku także studiów II stopnia od roku akademickiego 2012/2013.

Architektura i urbanistyka

Ściśle powiązana z budownictwem jest także architektura. Renomowanym kierunkiem jest architektura i urbanistyka na Politechnice Krakowskiej. Politechnika Krakowska w swej ofercie posiada studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Na studia I stopnia od kandydatów wymagane jest zdanie egzaminu wstępnego z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień plastycznych. W ubiegłym roku liczba kandydatów na jedno miejsce wyniosła 6,63 dla studiów stacjonarnych oraz 0,5 dla studiów niestacjonarnych. Od października naukę rozpocznie tutaj 277 nowych studentów.

Także na Krakowskiej Akademii (dawnej Krakowskiej Szkole Wyższej) od 2003 r. został uruchomiony Wydział Architektury i Sztuk Pięknych. Jednostka prowadzi studia inżynierskie oraz uzupełniające studia magisterskie.

Gospodarka przestrzenna

Gospodarka przestrzenna jest kierunkiem łączącym nauki ekonomiczne z urbanistyką i architekturą. Studia te są dostępne na Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Pedagogicznym, Krakowskiej Akademii oraz na Uniwersytecie Rolniczym.

Kierunek ten prowadzony od 1996 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym cieszy się dużą popularnością. Uczelnia daje możliwość ukończenia gospodarki przestrzennej na Wydziale Finansów z tytułem inżyniera w ramach specjalności planowanie i inżynieria przestrzenna. Studia można zakończyć także z tytułem licencjata na specjalnościach strategie rozwoju regionalnego i zarządzanie miastem.

Studia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Świadczy o tym fakt, że w ubiegłym roku na studia stacjonarne I stopnia liczba kandydatów na jedno miejsce wyniosła ok. 3,34, natomiast w roku 2011/2012 było to ok. 6,7.

Odpowiadając na zainteresowanie studentów, kierunek ten uruchomiły kolejne uczelnie. Na Uniwersytecie Rolniczym studia te są jednak oferowane tylko w trybie stacjonarnym. Gospodarka przestrzenna jest dostępna także na Krakowskiej Akademii oraz na Uniwersytecie Pedagogicznym.

Więcej informacji dotyczących kształcenia studentów w dziedzinach związanych w rynkiem nieruchomości można znaleźć w raporcie opracowanym przez KRN.

Źródło: KRN.pl | 2011-10-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania na zamianękamienice na wynajemdziałki na wynajemlokale użytkowe na sprzedaż powiat M. Bielsko-Białalokale użytkowe na sprzedaż powiat Kętrzyńskilokale użytkowe na wynajem gmina Werbkowicedomy na sprzedaż gmina Kuźnia Raciborskamieszkania na wynajem w Błędowiemieszkania na wynajem w Nowym Trzepowiemieszkania na sprzedaż w Chałupkach

Deweloperzy

);