Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Drzemka seniora - czy jest zdrowa?

drzemka-seniora-czy-jest-zdrowa
Drzemka seniora - czy jest zdrowa?

W wyniku procesu starzenia się organizmu człowieka, pojawiają się - obok typowych, geriatrycznych schorzeń - zaburzenia snu. Z upływem lat, jak udowadniają liczni naukowcy, poziom melatonin, czyli hormonu snu, znacząco spada. Systematyczne ubytki melatoniny powodują, iż człowiek z wiekiem staje się w większym stopniu wrażliwym na zmiany o podłożu hormonalnym, czynności fizjologiczne i czynniki zewnętrzne (np. na hałas, światło czy temperaturę). Dobre samopoczucie mogą zatem zapewnić seniorowi częstsze drzemki. Poniżej wyjaśniamy, czy są one wskazane dla osób w wieku podeszłym i jak wpływają na ich ogólny stan zdrowia.

Rola snu w wieku podeszłym 
 
Sen w życiu człowieka stanowi istotny element jego codziennego funkcjonowania. Jego rola nie zmienia się również z biegiem lat ani z wiekiem danej osoby. Co więcej, sen człowieka w wieku senioralnym cechuje krótszy czas jego trwania. Aczkolwiek, jak udowadniają naukowcy, fakt ten nie ma jednoznacznych konsekwencji i nie musi wcale oznaczać mniejszego na niego zapotrzebowania - w myśl powiedzenia: "im człowiek starszy, tym mniej snu potrzebuje". Nic bardziej mylnego! Seniorzy miewają często problemy z wieczornym zasypianiem, bezsennością czy przebudzeniami w nocy. Towarzyszy temu większa senność w ciągu dnia, co powoduje u nich chęć - a nawet konieczność częstych drzemekPopołudniowa drzemka jest wówczas dla seniora okazją do regeneracji, relaksu i odprężenia. 
 
 
Dlaczego senior powinien uciąć sobie drzemkę w ciągu dnia?
 
Drzemki mogą spełniać bardzo pożyteczną rolę w życiu codziennym osoby starszej. Zalety drzemki dotyczą m.in. tego, że dzięki nim seniorzy mogą znacząco zmniejszyć te zaburzenia funkcjonowania, które związane są z gorszą jakością snu nocnego (np. powodowaną ciągłymi przebudzeniami lub niemożnością zaśnięcia). Należy zdawać sobie sprawę z tego, że współcześnie drzemki stanowią stały i korzystny element zachowania, co umożliwia dobre funkcjonowanie organizmu - nie tylko w wieku podeszłym. Dzięki drzemkom możemy:
  • uzupełnić niedobory snu (spowodowane np. bezsennością),
  • zmniejszyć poziom odczuwanego stresu, 
  • zredukować napięcie emocjonalne, 
  • pobudzić kreatywność, 
  • zwiększyć wydajność,
  • poprawić pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się, 
  • dostarczyć sporą dawkę energii potrzebnej do podjęcia kolejnych aktywności w drugiej połowie dnia, 
  • wpłynąć na prawidłową pracę serca i pozostałych układów, 
  • poprawić ukrwienie mózgu i zadbać o własne zdrowie. 

 

Jak sprawić, by drzemka była skuteczna?
 
Aby drzemka w ciągu dnia była efektywna i pomogła osiągnąć wymienione powyżej cele, warto zadbać o okoliczności jej towarzyszące. Przykładowo lepiej (i zdrowiej!) drzemać na łóżku sypialnianym z wygodnym materacem (polecamy m.in. materace w Siedlcach renomowanej marki Hilding Anders) niż na mało komfortowej sofie czy niewygodnej, salonowej kanapie, z przyjemną w dotyku kołdrą i pościelą lub cienkim kocem oraz z wygodną, miękką poduszką zamiast niewielkiego jaśka czy innej niezbyt dobrze wyprofilowanej poduszki. Regeneracyjna drzemka popołudniowa powinna natomiast trwać co najmniej 10-15 minut, jednak nie więcej niż 60-90 minut. Co więcej najlepiej jest zorganizować ją w ciągu dnia, pomiędzy godziną 12:00 a 18:00 i nie później niż 3-4 godziny przed nocnym snem - a po jej zakończeniu i przebudzeniu zaleca się wykonać kilka prostych, nieskomplikowanych ćwiczeń służących skutecznej pobudce i efektywnemu powrotowi do zaplanowanych w drugiej połowie dnia czynności. 
 
Źródło: KRN.pl | 2022-05-11

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźhale i magazyny do kupieniainne nieruchomości na wynajemdomy poszukiwane do wynajęciadomy na sprzedaż powiat Oławskidomy na sprzedaż powiat Kluczborskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Świdnicalokale użytkowe na sprzedaż gmina Papowo Biskupiemieszkania na wynajem w Białobród-Folwarkmieszkania na wynajem w Zabostowie Małymdomy na sprzedaż w Marysinku

Deweloperzy

);