Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dom szkieletowy do samodzielnego montażu? Poznaj szczegóły

Dom szkieletowy do samodzielnego montażu? Poznaj szczegóły
Dom szkieletowy do samodzielnego montażu? Poznaj szczegóły

Własny dom to poczucie bezpieczeństwa, komfortu, satysfakcji, ale dla wielu również spełnienie największego marzenia. Coraz więcej osób poszukuje nowoczesnych rozwiązań, aby szybko wznieść budynek przyjazny dla środowiska, a jednocześnie portfela inwestora. Dzięki rozwojowi technologii i branży budowlanej powstają w Polsce domy szkieletowe do samodzielnego montażu – budowane na miarę potrzeb i spełniające oczekiwania. Warto poznać konstrukcje szkieletowe, gdy planujemy już wkrótce zamieszkać w nowych czterech kątach.

Czym są domy szkieletowe? Definicja i zalety

Domy szkieletowe HomeInBox to konstrukcje, które opierają swoją stabilność i wytrzymałość na szkielecie, będącym elementem nośnym całej struktury. W tej koncepcji głównym materiałem budulcowym jest wysokiej jakości drewno konstrukcyjne. Szkielety uzupełniane o materiały izolacyjne, zapewniają wysoką efektywność energetyczną i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Ściany, dach, czy też podłogi mocowane są do drewna, tworząc zaprojektowany dom szkieletowy.

 Nowoczesne budownictwo, bazujące na trwałym i niezawodnym drewnie, posiada wiele zalet:

 • Szybkość budowy – domy szkieletowe można wznosić znacznie szybciej niż tradycyjne budynki murowane, głównie ze względu na wstępne przygotowanie elementów konstrukcyjnych i możliwość samodzielnego montażu o każdej porze roku.
 • Elastyczność projektowa – szkieletowa konstrukcja umożliwia łatwe dostosowywanie układów pomieszczeń do planów inwestorów, a także pozwala rozszerzać dom o dodatkowe moduły.
 • Efektywność energetyczna – nowoczesne materiały izolacyjne w konstrukcjach szkieletowych, charakteryzują domy wyróżniające się wysoką efektywnością energetyczną, co znacznie obniża koszty eksploatacji.
 • Lekkość konstrukcji – nowoczesne, drewniane domy są znacznie lżejsze od tradycyjnych budynków. To kwestia, która ma kluczowe znaczenie na terenach o słabym gruncie.
 • Ekologiczność projektu – drewno, z którego powstaje konstrukcja szkieletowa to materiał całkowicie naturalny i przyjazny dla środowiska. Dodatkowo wpływa pozytywnie na zdrowie, a także samopoczucie mieszkańców.
 • Koszty – budowa domu szkieletowego może wiązać się z porównywalnymi kosztami do kwot związanych ze wzniesieniem domu murowanego, lecz nie musi. Wszystko zależy – jak zawsze – od projektu.

 

domy-z-paczki

Budowa domu szkieletowego w 8 krokach

Budowa domu szkieletowego z pozoru może wydawać się skomplikowanym procesem, zwłaszcza dla osób początkujących. Jednak większość sprawdzonych producentów wraz z elementami konstrukcyjnymi dostarcza dokładną instrukcję obsługi i fachowe porady na każdym etapie realizacji projektu. Dzięki temu budownictwo szkieletowe jest proste, szybkie i przyjemne! 

Poznaj 8 głównych kroków, które pozwolą lepiej zrozumieć proces budowy własnego domu szkieletowego.

 1. Planowanie i projektowanie

Pierwszym krokiem jest odnalezienie odpowiedniej działki, która spełnia wszystkie lokalne wymogi budowlane i oczekiwania związane z planowanym projektem domu. Następnie należy wybrać (np. ze strony www.HomeInBox.pl) lub stworzyć projekt mieszkania, uwzględniając potrzeby i preferencje dotyczące przestrzeni.

 1. Pozwolenia i formalności

Przed rozpoczęciem prac konieczne jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń budowlanych od odpowiednich organów lokalnych.

 1. Przygotowanie terenu

Wybrana działka budowlana musi być odpowiednio przygotowana pod budowę, co często obejmuje wyrównanie terenu i usunięcie wszelkich przeszkód. Następnie należy wykonać fundamenty, które zapewnią stabilność całej konstrukcji. W domach szkieletowych często stosuje się płytę fundamentową lub ławy fundamentowe.

 1. Budowa szkieletu

Kolejnym krokiem jest stworzenie konstrukcji szkieletu domu, zgodnie ze wszystkimi wytycznymi. To zadanie producenta, dostarczającego dom szkieletowy z paczki – gotowy do samodzielnego montażu.

 1. Instalacje

Gdy wzniesiemy szkielet, warto przystąpić do instalacji elektrycznych, hydraulicznych i wentylacyjnych. Wszystkie kroki należy wykonywać zgodnie z normami oraz przepisami bezpieczeństwa.

 1. Izolacja i ściany

Kluczowym aspektem domów szkieletowych jest izolacyjność termiczna i akustyczna. Po zainstalowaniu izolacji, montuje się ściany zewnętrzne, a także wewnętrzne – nadając charakter pomieszczeniom.

 1. Wykończenie

Następnie czas na prace wykończeniowe np. malowanie, układanie podłóg, montaż stolarki drzwiowej i okiennej oraz instalacja armatury łazienkowej, kuchennej.

 1. Odbiory i przekazanie

Przed wprowadzeniem się do nowego domu, konieczne jest przeprowadzenie inspekcji technicznych i uzyskanie odbioru budynku, co potwierdza jego zgodność z przepisami oraz gwarantuje bezpieczeństwo przyszłym mieszkańcom.

domy-szkieletowe-homeinbox

Domy szkieletowe z paczki: jak to działa i dlaczego warto?

To prawda, że samodzielnie możesz złożyć swój przyszły dom i nie jest w tym już nic nadzwyczajnego, bo w całej Polsce zrobiło tak już tysiące osób i setki wraz ze współpracą z HomeInBox. To szansa na znaczne obniżenie kosztów, a ponadto ogromną satysfakcję związaną z realizacją projektu. 

Domy szkieletowe z paczki, często nazywane również zestawami do samodzielnego montażu, stanowią innowacyjne i cieszące się uznaniem rozwiązanie na rynku budowlanym. To kompleksowe pakiety, które zawierają wszystkie niezbędne materiały i instrukcję pozwalającą na samodzielne zbudowanie domu szkieletowego.

Wystarczy wybrać swój wymarzony projekt z bogatego katalogu dostępnego na stronie HomeInBox. Następnie należy złożyć zamówienie u producenta, a później czekać na dostawę, czyli kompletny zestaw gotowy do samodzielnego „poskładania”! Dlaczego warto zamówić dom szkieletowy z paczki?

 • Domy z paczki pozwalają na precyzyjne zaplanowanie budżetu. Koszty są z góry określone, a ryzyko nieprzewidzianych wydatków jest znacznie mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowy.
 • Mimo wyboru gotowego projektu z katalogu, istnieje duża swoboda w dopasowaniu domu do indywidualnych potrzeb, co pozwala na stworzenie naprawdę „swojego i wymarzonego” miejsca.
 • Ze względu na prefabrykację elementów i szczegółowe instrukcje, proces budowy jest przyśpieszony.
 • Domy szkieletowe są często bardziej energooszczędne niż tradycyjne konstrukcje murowane. Ponadto precyzyjne wycięcie elementów w fabryce, redukuje odpady budowlane.
 • Nowoczesne domy z drewna można rozszerzać lub modyfikować, co zapewnia możliwość zmian dostosowanych do potrzeb w przyszłości.
 • Budowa własnego domu z paczki dostarcza ogromną dawkę satysfakcji. Jest to również okazja do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy z zakresu budownictwa.

dom-szkieletowy-homeinbox

Ekologiczne aspekty domów szkieletowych: zrównoważone materiały i efektywność energetyczna

Domy szkieletowe coraz częściej postrzegane są nie tylko jako ekonomiczna propozycja w budownictwie, ale także jako najlepszy wybór – przyjazny dla środowiska. Zastosowanie zrównoważonych materiałów wysokiej efektywności energetycznej to sposób na ochronę otoczenia. Ponadto:  

 • Drewno z certyfikatem: domy szkieletowe głównie wykorzystują drewno jako materiał konstrukcyjny, który jest zasobem odnawialnym, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.
 • Izolacyjne materiały ekologiczne: w drewnianych budynkach można wykorzystać ekologiczne materiały izolacyjne np. celulozę, wełnę drzewną, wełnę owczą, panele z włókien drewnianych. To materiały o niskim śladzie węglowym, które często pochodzą z recyklingu lub są w pełni biodegradowalne.
 • Minimalizacja odpadów: precyzyjne wycinanie elementów konstrukcyjnych w fabryce, wpływa na generowanie znacznie mniejszej ilości odpadów budowlanych w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowy. Co więcej, odpady te są łatwiejsze do przetworzenia lub ponownego wykorzystania.
 • Doskonała izolacja: domy szkieletowe projektowane są z myślą o wysokiej efektywności energetycznej. Struktura ścian pozwala na zastosowanie grubszych warstw izolacji, a to znacznie redukuje potrzebę ogrzewania zimą i chłodzenia latem.
 • Hermetyczność: nowoczesne technologie stosowane w szkieletowym budownictwie, zapewniają bardzo dobrą hermetyczność mieszkania. Jest to fakt istotny o tyle, że ogranicza niekontrolowane przepływy powietrza. Hermetyczność w połączeniu z odpowiednimi systemami wentylacyjnymi zapewnia wysoką jakość powietrza wewnętrznego przy jednoczesnym minimalizowaniu strat ciepła.
 • Energia odnawialna: lekka konstrukcja domów szkieletowych ułatwia integrację z systemami wykorzystującymi energię odnawialną, takimi jak panele słoneczne czy pompy ciepła.

dom-szkieletowy-do-wlasnego-montazu

Inspiracje i trendy w projektowaniu domów szkieletowych: nowoczesne rozwiązania architektoniczne

Projektowanie domów szkieletowych ewoluuje, oferując coraz więcej nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań architektonicznych. Projekty zachwycają nie tylko funkcjonalnością i komfortem mieszkania, ale również ponadprzeciętną estetyką.

Otwarte przestrzenie i przeszklone elewacje

Nowoczesne domy szkieletowe coraz częściej charakteryzują się otwartymi przestrzeniami mieszkalnymi, które sprzyjają interakcji między mieszkańcami oraz łączą środek mieszkania z otoczeniem. Duże przeszklenia nie tylko wprowadzają do wnętrza naturalne światło, ale także rozmywają granice między przestrzenią wewnętrzną a zewnętrzną, co jest szczególnie wartościowe w domach zlokalizowanych w malowniczych, naturalnych otoczeniach.

Modułowość i elastyczność

Projekty domów szkieletowych często opierają się na koncepcji modułowości, co pozwala na łatwe dostosowanie rozkładu pomieszczeń do zmieniających się potrzeb mieszkańców. Takie podejście umożliwia również bezproblemową rozbudowę budynku w przyszłości, bez konieczności ingerencji w całą strukturę budynku.

Minimalizm i funkcjonalność

W projektach nowoczesnych domów szkieletowych dominuje również trend minimalizmu. To proste, ale funkcjonalne przestrzenie, wyróżniające się precyzją wykonania. Takie projekty nie tylko wpisują się w aktualne trendy architektoniczne, ale także sprzyjają tworzeniu koncepcji mieszkalnych łatwych do utrzymania i przyjaznych dla użytkowników.

Inteligentne domy

Integracja systemów inteligentnego domu z projektami domów szkieletowych to kolejny trend, który zyskuje na popularności. Automatyzacja oświetlenia, ogrzewania, wentylacji, czy też systemów bezpieczeństwa nie tylko podnosi komfort życia, ale także przyczynia się do lepszego zarządzania energią i zwiększenia efektywności energetycznej budynku.

 

HomeInBox.pl
info@homeinbox.pl
+48 796 744 974

Źródło: | 2024-02-27

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice do kupieniadomy poszukiwane do wynajęciagaraże na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Włoszczowskidomy na wynajem powiat Zamojskidomy na wynajem gmina Jabłonkalokale użytkowe na wynajem gmina Andrzejewomieszkania na sprzedaż w Jugowejdomy na sprzedaż w Łojewiemieszkania na sprzedaż w Szymonowie

Deweloperzy

);