Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dom na wsi – gdzie i jak kupić wymarzoną nieruchomość?

dom-na-wsi-gdzie-i-jak-kupic-wymarzona-nieruchomosc
Dom na wsi – gdzie i jak kupić wymarzoną nieruchomość?

Marzysz o własnym domku na wsi? Chcesz poranną kawę pić w ciszy, w otoczeniu zieleni? Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie i jak można kupić upragniony dom w atrakcyjnej cenie.

Własny dom z ogródkiem, w którym będziesz uprawiać marchew i zasadzisz kwiaty – to marzenie może się spełnić. Jednak istnieje kilka detali, o których warto pamiętać, kupując dom na wsi. Czy wiesz, gdzie szukać wymarzonej nieruchomości i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią Ci realizację Twojego marzenia.

Dom na wsi – jakiej działki szukać?

Domy na wsi różnią się między sobą zarówno metrażem, jak i otaczającą je zabudową. Budynek może być usytuowany np. na działce siedliskowej o zabudowie zagrodowej, działce rolnej bądź działce budowlanej. W przypadku dwóch pierwszych spośród wymienionych, możesz napotkać pewne ograniczenia swobody zakupu takiego gruntu. Wśród wymagań jest m.in. konieczność bycia rolnikiem oraz zamieszkiwania terenów danej gminy.
 
Zupełnie inaczej – i dużo łatwiej – jest w przypadku zakupu działki budowlanej. Wystarczy, że spełnia ona wymagania przypisane do gruntów przygotowanych pod budowę domu i ma dostęp do drogi publicznej. Wówczas dowolny inwestor, dysponujący oczywiście odpowiednim kapitałem, może zakupić taką działkę. Jednak warto pamiętać, że budowa domu to długi i skomplikowany proces. Znacznie prościej jest zakupić już wzniesioną nieruchomość, nawet, gdy wymaga ona znacznych nakładów czasowych i finansowych na remont.

O tym warto pamiętać, kupując dom z rynku wtórnego

Pierwszą kwestią, o której musisz pamiętać, kupując dom z rynku wtórnego, jest dokładne ustalenie wad budynku. To istotne, ponieważ jeśli nie będą to wady ukryte, nie ma później możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu wszelkich nieścisłości w kwestii stanu budynku.
Warto zawrzeć też ze sprzedającym umowę przedwstępną, która precyzyjnie określi wszystkie detale kontraktu, jak przedmiot transakcji, cenę, termin oddania nieruchomości sprzedającemu, a także formę zapłaty.
Taki dokument jest zresztą niezbędny, jeśli planujesz zakupić dom z pomocą banku – już na samym początku ubiegania się o przyznanie kredytu hipotecznego instytucja finansowa zapyta o umowę przedwstępną. Kontrakt chroni też zarówno Ciebie, jak i sprzedającego.

Księga wieczysta – co sprawdzić podczas zakupu domu?

Nie mniej ważny będzie tu stan prawny nieruchomości. Zweryfikuj zapisy w księdze wieczystej, szczególną uwagę zwracając na ewentualne obciążenia oraz przejrzyj dział III, zawierający prawa, roszczenia i ograniczenia ciążące na nieruchomości. Dowiesz się z niej m.in., czy możesz spodziewać się jakichś służebności przypisanych do tego domu.
 

Zakup domu na wsi – jak oszacować wartość?

Formalności są bardzo ważne. Jednak równie istotne jest, by nie przepłacić za kupowany dom. Samodzielne oszacowanie wartości nieruchomości nie jest proste. Na szczęście są jednak dostępne takie narzędzia, jak Raport Ofert Nieruchomości i Notowań, czyli Ronin24.
Przy jego pomocy możesz precyzyjnie ocenić, w jakich cenach sprzedawane były w ciągu ostatnich 24 miesięcy domy podobne do tego, którego zakup rozważasz. Ponadto, raport analizuje sytuację rynkową do ośmiu lat wstecz.
 
Co ważne, możesz precyzyjnie określić parametry wycenianej nieruchomości – szczegółową lokalizację, metraż domu, a nawet liczbę pokoi. Ronin24 poinformuje Cię też, ile w przeszłości kosztowała najtańsza oraz najdroższa nieruchomość tego typu oraz ile ofert sprzedaży domów podobnych do wybranego przez Ciebie pojawiało się w poprzednich latach.
Dzięki temu możesz nie tylko oszacować prawdopodobną wartość oglądanej nieruchomości, ale i zgłębić dokładną sytuację rynkową na danym terenie. Szacując wartość nieruchomości, warto uwzględnić też stan budynku i nakłady finansowe, które poniesiesz, wykonując niezbędne prace remontowe.

Ile kosztuje dom na wsi?

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej cenom nieruchomości usytuowanych na terenach wiejskich. W tym celu posłużyliśmy się oczywiście narzędziem Ronin24. Poszukiwania wymarzonego, hipotetycznego domu rozpoczęliśmy w gminie Proszowice leżącej nieopodal Krakowa. Metraż nieruchomości określiliśmy na 60 mkw. Analiza wykazała, że prawdopodobna całkowita wartość takiej nieruchomości wynosi 460 338 zł, czyli średnio 7 672 zł za 1 mkw.
Pozostając w Małopolsce, przeanalizowaliśmy też sytuację rynkową w Iwkowej. Tam wartość 60-metrowego domu została przez Ronin24 oszacowana na 192 308 zł, czyli średnio zaledwie 3 205 zł za 1 mkw.
 
 

Domy na wsi – gdzie jest najtaniej?

Przenieśmy się teraz do województwa lubelskiego. Na tapet wzięliśmy Krasnystaw i okolice – tam przykładowo 100-metrowa nieruchomość może kosztować 259 454 zł (2 595 zł za 1 mkw).
Z kolei jeśli chcesz zakupić ok. 100-metrowy dom w Pszczynie w województwie śląskim, musisz liczyć się ze średnią ceną na poziomie 479 445 zł, czyli średnio 4 794 zł za 1 mkw. Znacznie taniej byłoby w Namysłowie nieopodal Wrocławia, gdzie za 100-metrowy dom trzeba zapłacić ok. 286 202 zł, czyli średnio 2 862 zł za 1 mkw. A może Jarocin w województwie wielkopolskim? Prawdopodobna całkowita wartość 100-metrowego domu usytuowanego w tamtej okolicy wynosi 340 957 zł, czyli średnio 3 410 zł za 1 mkw.
 
 

Dom nad wodą? Cena może Cię zaskoczyć

Jeśli jednak marzy Ci się 100-metrowy dom nieopodal morza, przykładowo w Braniewie, musisz liczyć się z kwotą ok. 300 094 zł, czyli 3 001 zł za 1 mkw. A może ciągnie Cię na Mazury? Polecamy Mikołajki, gdzie dom o powierzchni 80 metrów może kosztować ok. 499 500 zł, czyli średnio 6 244 zł za 1 mkw.
 
 

Podsumowując, zakup domu na wsi może przynieść wiele radości i satysfakcji, właściwych realizacji tak dużego marzenia. Jednak warto pamiętać, by podejść do tematu mądrze i nie ulegać emocjom. Jeśli jakaś nieruchomość szczególnie wpadnie Ci w oko, sprawdź dokładnie stan techniczny, prawny oraz zweryfikuj sytuację na lokalnym rynku nieruchomości, by uniknąć zakupu przeszacowanego domu. 

Źródło: KRN.pl | 2022-07-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Christy Walton ⋅ 15-07-2022 | 09:22

Witam wszystkich, Jestem prywatnym pożyczkodawcą, oferuję pożyczkę w wysokości 2% jest to legalna firma z honorem i różnicą jesteśmy gotowi pomóc w każdym problemie finansowym, jakim jesteś, oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek, więc jeśli jesteś zainteresowany tą ofertą pożyczki uprzejmie prosimy o kontakt na nasz e-mail: (christywalton355@gmail.com)Podaj również następujące dane, abyśmy mogli natychmiast przystąpić do pożyczki. Nazwa: Potrzebna kwota: Czas trwania: kraj: Cel pożyczki: Miesięczny przychód: Numer telefonu: Skontaktuj się z nami, podając powyższe dane na nasz e-mail: christywalton355@gmail.com Pozdrawiam was wszystkich.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźdomy poszukiwane do wynajęciamieszkania na zamianęlokale użytkowe do kupieniamieszkania na sprzedaż powiat M. Ruda Śląskalokale użytkowe na sprzedaż powiat Nowotomyskidomy na wynajem gmina Jasienicadomy na sprzedaż gmina Jasłodomy na sprzedaż w Mszalnicymieszkania na sprzedaż w Wilkowie Nowymmieszkania na sprzedaż w Zapceniu

Deweloperzy

);