Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Dlaczego warto inwestować w kawalerki?

Inwestowanie w kawalerki
Zalety mieszkania w kawalerce

Obecnie powiedzenie „ciasne, ale własne” nabiera nowego znaczenia, a kawalerki, szczególnie w większych miastach, cieszą się dużym powodzeniem.

Słysząc określenie „kawalerka”, wyobrażamy sobie ciasne, nieustawne mieszkanie, gdzie nie ma miejsca na więcej niż jedną osobę? Nic bardziej mylnego. Oto kilka zalet inwestowania w tego typu nieruchomości.


Niska zdolność kredytowa


Kawalerka to mieszkanie przede wszystkim dla osób młodych, singli, bezdzietnej pary. Powodem wyboru mniejszego lokum jest m.in. niska zdolność kredytowa, która nie pozwala na inwestowanie w duże mieszkania. W 2018 r. ceny mieszkań poszły znacznie w górę. Najbardziej podrożały lokale w Gdańsku, Warszawie i Krakowie.

Pomimo wzrostu cen deweloperzy wciąż obserwują popyt na mniejsze lokale, szczególnie kawalerki, a także małe mieszkania dwupokojowe. Jak twierdzi Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo:

Kawalerki to dobry zakup dla osób dysponujących mniejszym budżetem. W przypadku wspomagania się kredytem hipotecznym zadłużamy się na niższą kwotę, łatwiej nam odłożyć pieniądze na wymagany wkład własny, tańsze jest także wykończenie wnętrza mieszkania oraz jego umeblowanie.

W związku z tym kawalerki często wybierane są jako pierwsze mieszkanie dla młodych, usamodzielniających się osób, chcących mieszkać „na swoim” bez zaciągania kredytu na wiele lat. Ten typ mieszkania sprawdzi się również jako lokum dla seniora, osoby starszej, o niskiej zdolności kredytowej, która potrzebuje przytulnego, a przy tym niedużego miejsca dla siebie.  


Niewielkie koszty utrzymania kawalerki


Mniejszy metraż to również niższe koszty utrzymania. Klasyczna kawalerka, o powierzchni do 35 mkw., składa się z pokoju, łazienki oraz kuchni, często zastępowanej przez aneks kuchenny. Liczba przedmiotów zużywających elektryczność jest mała, bo nie ma tu miejsca na kino domowe czy komputer stacjonarny. W związku z tym wydatki na ogrzewanie, prąd, a nawet środki czystości są dużo mniejsze. Poza tym portfel nie jest tak nadwyrężony jak podczas comiesięcznych opłat w dużym mieszkaniu, gdzie jest większa powierzchnia do ogrzania, a także więcej sprzętów podłączonych do prądu. Również koszty związane z wyposażeniem kawalerki nie są duże, ze względu na ograniczoną przestrzeń. Dzięki niskim kosztom utrzymania tego typu lokali, są one przeznaczone pod wynajem dla studentów ceniących prywatność bądź chcących mieszkać z maksymalnie jedną osobą.

Możliwość szybszej sprzedaży mieszkania


Jak twierdzą analitycy, osoba która zainwestowała w kawalerkę w 2015 r., może sprzedać ją z zyskiem do 45 tys. zł, a różnica waha się w zależności od wielkości miasta. Warto zwrócić uwagę na fakt, że małe mieszkania zdrożały w ostatnich latach o 20 proc., wyprzedzając mniej popularne 5-pokojowe apartamenty. Decydując się na sprzedaż kawalerki w dobrej lokalizacji, możemy liczyć nie tylko na wysoki zysk, lecz również na szybkość jej sprzedaży. Wynika to z faktu odkupywania małych mieszkań przez inwestorów, którzy później przeznaczają je pod wynajem bądź traktują jako lokal pod działalność gospodarczą. Prowadząc biznes, który nie wymaga dużej przestrzeni biurowej, można generować spore dochody przy niskim koszcie utrzymania takiej powierzchni.


Funkcjonalność nie do przecenienia


Obecny trend na minimalizm w aranżacji wnętrz doskonale sprawdzi się w przypadku właścicieli kawalerek. Mała przestrzeń to mniej mebli, ale i większa możliwość wykazania się, ponieważ dostępny metraż należy zagospodarować w sposób funkcjonalny, bez „zagracania” mieszkania zbędnymi rzeczami. Urządzanie takiego lokalu pozwala obudzić w sobie kreatywność podczas szukania optymalnej przestrzeni dla każdej rzeczy, a także nawyk odkładania przedmiotów na swoje miejsce. W wykończeniu kawalerki prym wiodą jasne wnętrza, z lekkimi, składanymi meblami i wiszącymi półkami. Dużą zaletą kawalerek jest fakt, że w trakcie zimy mniejsze pomieszczenie jest przytulniejsze oraz łatwiejsze do ogrzania. Anna Gumowska, CEO w Prime Time PR, zwraca uwagę, że:

małe mieszkania są ekologiczne i mniej energochłonne, szybciej się nagrzewają oraz pozwalają na oszczędność w trakcie meblowania. Uwadze nie powinien umknąć fakt, że gdy nadchodzi tradycyjne sobotnie sprzątanie lub pojawiają się niespodziewani goście, mały metraż porządkuje się bardzo szybko, a wolny czas można przeznaczyć na przyjemności.

Jak urządzić kawalerkę
Jak urządzić kawalerkę?

Mocniejsze więzi między współlokatorami


Decydując się na współdzielenie kawalerki z partnerem/partnerką, należy liczyć się z faktem, że czas spędzany w mieszkaniu będzie czasem wspólnym. Na małym metrażu trudno znaleźć oddzielne miejsce, gdzie można być samemu. Bywa to kłopotliwe, gdy pojawiają się problemy w związku, jednak w większości przypadków sytuacja ta pozwala na lepsze poznanie się, zrozumienie drugiej osoby, zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Mieszkanie w kawalerce to okazja do skonfrontowania swoich nawyków, stylu życia z oczekiwaniami partnera, a porozumieniu, które zostało osiągnięte podczas współdzielenia kawalerki, nie dorówna żadne doświadczenie w przyszłości. Dla prawdziwych domatorów dodatkowym plusem będzie fakt posiadania wszystkiego w zasięgu ręki.

 

Źródło: KRN.pl | 2018-12-03

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.8

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (1)

Max ⋅ 06-12-2018 | 09:33

Osobiscie kupno kawalerki do celow innych niz wynajem wydaje mi sie dosc krokowzroczne. wolalbym nawet male mieszkanie ale dwupokojowe. wiem ze sa take trendy zeby kupowac kawalerki ale to nie jest wygodne rozwiazanie do mieszkania w wiecej niz jednaosobe a niewielu postanawia byc na stale sam. zainwestowalem niedawno w mieszkanie na green mokotowie - tez nie jest specjalnie duze ale na szczescie ma dwa pokoje.

Pokaż wszystkie komentarze (1)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości poszukiwane do wynajęciadomy do kupienialokale użytkowe do kupienialokale użytkowe na sprzedaż powiat Wągrowieckimieszkania na sprzedaż powiat Leżajskilokale użytkowe na sprzedaż gmina Mirczemieszkania na sprzedaż gmina Smętowo Granicznemieszkania na sprzedaż w Zygmuntowiemieszkania na wynajem w Osowiedomy na sprzedaż w Sadykierzu

Deweloperzy

);