Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Czy inwestowanie w nieruchomości jest nadal opłacalne?

Czy inwestowanie w nieruchomości jest nadal opłacalne?

Obserwując oprocentowanie lokat bankowych, wykresy giełdowe coraz większa liczba osób zaczyna inwestować w nieruchomości jako pewną przystań w niepewnych czasach.

Inwestycja w mieszkania na wynajem staje się obecnie bardzo popularną formą lokowania kapitału. Obserwując oprocentowanie lokat bankowych, wykresy giełdowe coraz większa liczba osób zaczyna inwestować w nieruchomości jako pewną przystań w niepewnych czasach. Powszechnie tak właśnie odbierane jest inwestowanie w nieruchomości – coś pewnego, stałego, przewidywalnego. Jak jednak jest w rzeczywistości? Choć ceny mieszkań w ostatnim czasie spadły, a w mediach słyszymy o problemach frankowiczów, inwestycja w mieszkanie na wynajem nadal jest atrakcyjną alternatywą dla innych form lokowania kapitału. Mieszkania na wynajem wydają się doskonałą alternatywą dla oszczędzania m.in. dlatego, że:

  1. coraz mniejsza liczba osób będzie mogła pozwolić sobie na zakup własnego mieszkania;
  2. zwiększa się mobilność ludzi ze względu na częste zmiany miejsca pracy, a także modny w ostatnich latach styl życia;
  3. na rynek pracy wchodzą ludzie, którzy nie przywiązują już tak dużej wagi do posiadania domu czy mieszkania jak pokolenie ich rodziców.

Nie tylko dla klientów gotówkowych
Mieszkania na wynajem można realizować na wiele sposobów. Najbardziej popularną formą jest zakup mieszkania za pomocą kredytu bankowego. W tej kwestii warto pamiętać o niezbędnym wkładzie własnym, który od tego roku wynosi 10 proc. wartości inwestycji. Inne koszty to często prowizja bankowa za udzielenie kredytu, wahająca się od 1do 5 proc. wysokości pożyczonych środków. W przypadku kredytów warto też pamiętać o zmiennej stopie procentowej, a co za tym idzie – wzroście wartości raty w przyszłości. Obecnie za każde pożyczone 100 000 zł rata wyniesie ok. 550 zł. Jeżeli zdecydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, nie będzie od nas pobierany podatek PCC w wysokości 2 proc., występuje on bowiem tylko na rynku wtórnym. Koszt notariusza to ok. 1 proc. wartości nieruchomości.

Alternatywą dla zakupów mieszkań finansowanych przez banki jest zakup mieszkania za gotówkę. Ta forma lokowania staje się coraz bardziej popularna w miarę pojawiania się kolejnych trudności w procesie ubiegania się o kredyt. Zakup gotówkowy ma wiele zalet, jednak przy większych mieszkaniach i wynajmie lokalu na pokoje może się okazać, że kredytowanie zakupu stanie się doskonałą dźwigną finansową. Zależy to w dużej mierze od tego, czy kupiona przez nas nieruchomość jest tylko zakupem jednorazowym, czy też elementem szerszej strategii wybudowania przychodu pozwalającego na godną emeryturę niezależną od ZUS.

Trzecią formą zarabiania na wynajmie mieszkań jest podnajem, czyli wynajęcie mieszkania od właściciela po to, aby podnajmować je innym. Z prawnego punktu widzenia podnajem jest działalnością gospodarczą, należy więc rozpatrywać go w kategoriach pomysłu na biznes i tak właśnie traktować.

Centrum, czy coś jeszcze?
Decydując się na mieszkanie, warto się zastanowić, czy chcemy inwestować w centrum miasta, czy też w innych, potencjalnie gorszych lokalizacjach. Jak w każdym przypadku zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje zalety– wszystko jest zależne od naszych preferencji i zasobów finansowych, strategii inwestycyjnej, zdolności kredytowej. Plusem mieszkania w centrum jest korzystna lokalizacja i szybsza możliwość znalezienia najemców, minusem zaś duża konkurencja, wysokie ceny nieruchomości oraz brak dodatkowych udogodnień, takich jak winda, garaż, miejsce postojowe w garażu podziemnym. Rozpatrując kwestię lokalizacji pod względem najmu, kluczowym wydaje się komunikacja tramwajowa, połączenie z centrum oraz odległość od biurowców czy całych centrów biznesowych, gdzie pracują nasi potencjalni najemcy.

Krakowski rynek najmu cechuje sezonowość wynikająca ze zmiany semestrów na uczelniach, co potwierdza, że głównym napędem dla najmu są studenci i osoby młode, startujące do pierwszej pracy tuż po studiach. Z naszych obserwacji wynika, że największa część najemców to osoby w wieku 23-30 lat, kolejną grupę stanowią firmy szukające mieszkań na okres kontraktów realizowanych w Krakowie. Najmniej zapytań o mieszkania składają rodziny oraz osoby pomiędzy 35 a 50 rokiem życia.

Pokoje, kawalerki czy wielopokojowe?
Rodzaj mieszkania, jaki zechcemy kupić, możemy uzależnić od tego, gdzie i jak planujemy inwestować, oraz od posiadanego budżetu na ten cel. Inwestując w centrum, w kwocie 200 000 zł możemy kupić ok. 20-25-metrowe mieszkanie, czyli de facto pokój z aneksem kuchennym. Jednak inwestując w okolicach np. Ruczaju, za te pieniądze możemy mieć 30 mkw., co spokojnie pozwoli ulokować 2 niezależne pokoje, czym znacznie poszerzymy ofertę i zakres najemców. Przy 300 000 zł możliwości są jeszcze większe, a podział mieszkania na pokoje dodatkowo zwiększa przepływy finansowe.

Jak zacząć?
Aby samodzielnie rozpocząć przygodę z nieruchomościami, powinniśmy przede wszystkim rozpocząć od opracowania strategii inwestycyjnej i określenia swoich preferencji inwestycyjnych – czy inwestujemy w jedno mieszkanie czy kilka? Czy chcemy się tym zajmować samodzielnie, czy zlecić zarządzanie najmem? Przychód mniejszy, ale stabilny, czy większy z pustostanem? Kto jest naszym klientem docelowym? Po co inwestujemy – na wynajem czy sprzedaż?

To tylko najważniejsze pytania na początek, gdyż inwestycja 200 czy 300 000 zł to coś więcej, niż tylko podpis w akcie notarialnym.
 

Źródło: MistrzWynajmu.pl | 2015-03-18

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźlokale użytkowe do kupieniadomy na zamianędomy do kupienialokale użytkowe na wynajem powiat Opolskimieszkania na wynajem powiat M. Toruńmieszkania na sprzedaż gmina Szerzynymieszkania na wynajem gmina Siennicadomy na sprzedaż w Cielętnikudomy na sprzedaż w Kłodzkumieszkania na wynajem w Jeleniej Górze

Deweloperzy

);