Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Ceny domów w IV kwartale 2023

Ceny domów w IV kwartale 2023
Ceny domów w IV kwartale 2023

W ostatnich miesiącach 2023 roku ceny w segmencie domów z rynku wtórnego wciąż są wysokie. Z danych zebranych przez nasz portal Nieruchomosci-online.pl wynika, że IV kwartał był stabilny w tej części rynku. Wyraźniejszy wzrost średnich cen ofertowych domów zauważono tylko w Toruniu i Białymstoku.

Ceny domów w IV kwartale 2023

W ostatnich miesiącach 2023 roku ceny w segmencie domów z rynku wtórnego wciąż są wysokie. Z danych zebranych przez nasz portal Nieruchomosci-online.pl wynika, że IV kwartał był stabilny w tej części rynku. Wyraźniejszy wzrost średnich cen ofertowych domów zauważono tylko w Toruniu i Białymstoku.

Drogo, ale rzadko dużo drożej

W okresie od lipca do września w blisko połowie miast wojewódzkich nie zanotowano wzrostu stawek ofertowych domów. W IV kwartale 2023 korekt w górę nie było w 8 z 18 miast objętych analizą. W skali kwartał do kwartału najbardziej wyraźne wzrosty obserwowano w Białymstoku i Toruniu. W tym pierwszym korekta w górę sięgnęła 7,5%, w drugim 8,1%. W pozostałych dużych miastach różnice w cenie nie były tak duże. O 4% skoczyły ceny domów na rynku wtórnym w Szczecinie i Olsztynie. W Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Opolu i Zielonej Górze podwyżki wyniosły zaledwie 1-2%.

Co ważne w omawianym okresie zdarzały się też spadki cen ofertowych domów. Rekordzistą były Kielce, gdzie tego rodzaju nieruchomości były tańsze o 4%, porównując kwartał do kwartału. Wysokość korekt w innych miastach wskazuje wyraźnie na stabilizację w tym segmencie branży. W IV kwartale 2023 roku domy były tańsze o 1,5% w Bydgoszczy i 1% w Rzeszowie. Obie wartości to różnice w skali kwartał do kwartału. Natomiast we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i Gorzowie Wielkopolskim różnice cen w porównaniu z III kwartałem 2023 nie przekroczyły 1%.

Na całym rynku nieruchomości panuje drożyzna i sytuacja ta nie omija sektora domów. Jednak tego typu nieruchomości drożeją rzadziej i w innym tempie niż mieszkania. Zaledwie w kilku miastach oferty domów wolnostojących na sprzedaż są wyższe od kilku kwartałów z rzędu. Sytuacja taka panuje obecnie tylko w Warszawie, Krakowie, Toruniu i Opolu. Tam ceny ofertowe domów rosną niezmiennie od II kwartału 2023 roku. Przy tym wyraźnie widać, że z tych rynków lokalnych zniknęły już oferty w najlepszej cenie.

Choć segment domów wydaje się bardziej stabilny cenowo niż ten dotyczący mieszkań, sytuacja mocno różni się w zależności od regionu i specyfiki lokalnego rynku. Mniejsze domy sprzedawały się szybciej, szczególnie gdy ich cena mieściła się w limitach określonych w zamkniętym już programie Bezpieczny Kredyt 2%.

Mniej domów w sprzedaży

Wstrzymanie naboru wniosków do BK 2% odbiło się na podaży domów. Według cytowanego już portalu Nieruchomosci-online.pl w IV kwartale potencjalni kupujący nawiązali o 19% mniej kontaktów ze sprzedającymi w segmencie domów kwartał do kwartału. Koniec roku to zwykle moment mniejszej aktywności w tej części branży, jednak w tym roku to nie wszystko. Zamknięcie rządowego programu preferencyjnych kredytów zredukowało podaż zarówno mieszkań, jak i domów wolnostojących. W tym kontekście nie dziwi fakt, że zainteresowanie domami w IV kwartale zeszłego roku było mniejsze niż przez pierwsze 6 miesięcy 2023 roku.

Indeks nastrojów rynkowych INPON opracowany przez Nieruchomosci-online.pl jasno pokazuje, że nadal bardzo trudno sprzedać drogie domy o wartości powyżej 1 miliona złotych. O kupca jeszcze trudniej, jeśli zabudowa tego rodzaju ma więcej niż 20 lat. Inwestorzy szukający dla siebie domu stawiają dziś raczej na mniejsze, nowoczesne domy o wysokiej jakości energetycznej. Ekobudownictwo to obecnie nie tylko moda, ale i realne oszczędności dla osób utrzymujących dom.

Mimo że w ciągu ostatnich trzech miesięcy zeszłego roku zainteresowanie domami spadło, podaż w tym sektorze utrzymuje się na stabilnym poziomie. W IV kwartale liczba aktywnych ofert sprzedaży na cytowanym wcześniej portalu była o niecałe 2% mniejsza niż trzy miesiące wcześniej.

W obecnej sytuacji popyt w sektorze domów może odbudować rządowy program, którego celem będzie między innymi wspieranie rozwoju małych rynków lokalnych. Domy to dominująca zabudowa na terenach wiejskich i w sąsiedztwie małych miast. Jak mówiliśmy, dzisiejszy inwestor szuka niewielkiej nowoczesnej nieruchomości, która jest przy okazji niedroga w utrzymaniu. Segment domów nie jest obecnie tak rozgrzany jak mieszkaniówka, jednak coraz częściej dom w spokojnej okolicy staje się kuszącą alternatywą dla mieszkania w centrum i trend ten zdaje się wzmacniać.

Źródło: Artykuł sponsorowany | 2024-02-12

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice na zamianędomy na zamianędziałki na sprzedażlokale użytkowe na sprzedaż powiat Stargardzkilokale użytkowe na sprzedaż powiat Koneckilokale użytkowe na wynajem gmina Wola Krzysztoporskamieszkania na sprzedaż gmina Prabutydomy na wynajem w Dębowcudomy na sprzedaż w Kazimierówcedomy na sprzedaż w Jasieniu

Deweloperzy

);