Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

Artystyczne Nadodrze

Artystyczne Nadodrze

Wrocław powoli odzyskuje swój przedwojenny blask. W życie wdrażane są intratne programy rewitalizacyjne.

Wrocław powoli odzyskuje swój przedwojenny blask. W życie wdrażane są intratne programy rewitalizacyjne, mające na celu przywrócenie miastu jego dawnego wigoru. Dotyczy to także Nadodrza, które wkrótce przekształci się w artystyczną bohemę.
 
Nadodrze, leżące na terenach nazywanych Przedmieściem Odrzańskim, zostało włączone w granice miasta po zburzeniu miejskich fortyfikacji w 1808 r. Po czym w 1991 r. zaczęło funkcjonować jako odrębne osiedle wydzielone z większego Ołbina. Nadodrze to dzielnica kryjąca w sobie ogromny potencjał, który niestety ginie w cieniu szarych, zniszczonych dziewiętnastowiecznych kamienic. Dlatego też władze Wrocławia poczyniły pewne kroki w stronę rewaloryzacji Śródmieścia. – Zdając sobie sprawę z problemów, ale i możliwości Nadodrza, gmina Wrocław rozpoczęła szeroko zakrojone działania mające na celu odnowienie infrastruktury dzielnicy, a także ożywienie społeczno-gospodarcze – informuje Małgorzata Golak z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
 
Fot. 1. Ul.Łokietka
Już podczas wakacji nadodrzańskie uliczki, położone zaledwie o kilka kroków od Rynku, stały się polem artystycznych działań. Stowarzyszenie Aktywnych Społecznie „Trampolina” we współpracy z Grupą Kolektyf i Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze zorganizowało kilkutygodniowe warsztaty z rzeźby i graffiti dla młodzieży oraz studentów w wieku od 13 do 25 lat. Uczestnicy zdobyli elementarną wiedzę dotyczącą pracy nad tak zwanym „żywym materiałem”, skupionym wokół przestrzeni miejskiej. Warsztaty zostały uwieńczone wyborem tematyki oraz stylistyki dzieł, które w najbliższym czasie staną się trwałym komponentem krajobrazu dzielnicy.
 
Kilka lat temu wcielono w życie Lokalny Program Rewitalizacji Wrocławia na lata 2005-2006 i lata 2007-2013, który działaniami rewitalizacyjnymi objął tak zwany Obszar Wsparcia, charakteryzujący się wysokim poziomem przestępczości i wykroczeń, niskim wskaźnikiem prowadzenia działalności gospodarczej oraz niskim poziomem wartości zasobu mieszkaniowego. Wszystkie te wytyczne skupiają się głównie na Przedmieściu Odrzańskim. Kierownikiem programu rewitalizacji jest Sebastian Wolszczak z Zespołu Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Wrocławia. W ramach tego programu realizowanych jest kilka projektów: 100 kamienic (2006-2012), za który odpowiada Zarząd Zasobu Komunalnego; modernizacji budynków komunalnych urzeczywistniony przez Zarząd Inwestycji Miejskich; dofinansowania remontów zabytków (2006-2012) – udzielanie dotacji celowych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach (kamienicach mieszkalnych) wpisanych do rejestru zabytków; zagospodarowania wnętrz międzyblokowych przy ulicy Chrobrego; wyremontowania ze środków unijnych placu Powstańców Wielkopolskich; rewitalizacji placu św. Macieja oraz utworzenia świetlicy środowiskowej przy ulicy Niemcewicza. – Remonty budynków użyteczności publicznej i kamienic będą współfinansowane ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego, Priorytetu IX. Lista priorytetowych projektów została zatwierdzona uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia nr 1037/09. W programie rewitalizacji szczególną rolę przyznano przestrzeniom publicznym, w tym parkom i terenom zielonym, wnętrzom międzyblokowym oraz szkołom – oznajmia Małgorzata Golak z Biura Rozwoju Gospodarczego. Termin realizacji programu przypada na okres między trzecim kwartałem 2010 r. a czwartym kwartałem 2012 r. oraz drugim kwartałem 2013 r.
 
Fot. 2. Ul. Chrobrego
W maju 2009 r. Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia zakończyło realizację projektu URBACT II, w ramach którego powstał plan "Rewitalizacji społeczno-gospodarczej dawnych traktów handlowych". Koordynatorem projektu jest Małgorzata Golak z Biura Rozwoju Gospodarczego. – Oprócz działań zmierzających do odnowy budynków, prowadzone są stale działania o charakterze społeczno-gospodarczym i kulturalnym. Ich celem jest ożywienie i podniesienie atrakcyjności dzielnicy, stworzenie oferty dla mieszkańców i przedsiębiorców, a tym samym inspirowanie ich i angażowanie w życie Nadodrza. Kultura i rynek pracy na Obszarze Wsparcia powinny się wzajemnie wspierać, a rewitalizacja stymulować kreatywne sektory gospodarki – dodaje Małgorzata Golak.
 
Zatem kamienice nie tylko powrócą do swego monumentalnego wyglądu, ale także zostaną odpowiednio zagospodarowane. Nadodrze, po uprzedniej metamorfozie, przeobrazi się w kolebkę sztuki, rzemiosła, kultury i biznesu. Ożywione wąskie uliczki stworzą klimat sprzyjający spacerom. Odnowione budynki będą posiadały odpowiednie warunki mieszkalne, na które obecnie skarżą się mieszkańcy osiedla. Staną się również natchnieniem dla wielu artystów. Obecnie na terenie dzielnicy funkcjonują różne organizacje kulturalne, między innymi: Galeria U, Centrum Reanimacji Kultury, Galeria Sztuki Współczesnej EMES oraz utworzony z inicjatywy Miasta Infopunkt Łokietka 5.W obrębie ulic Łokietka, Chrobrego i placu św. Macieja powstanie strefa zakupów niecodziennych, galerie otwarte oraz pracownie projektantów sztuki użytkowej. – Centrum artystyczne, teatr zlokalizowany na Nadodrzu lub niecodzienna oferta handlowa może być lokomotywą Nadodrza. Aby uatrakcyjnić Nadodrze, potrzebna jest tu również urozmaicona oferta gastronomiczna – mówi Małgorzata Golak, koordynator projektu "Rewitalizacji społeczno-gospodarczej dawnych traktów handlowych".
 
Miasto Wrocław wyszło z inicjatywą w stronę artystów i działaczy kulturalnych, składając propozycję najmu lokali użytkowych usytuowanych na ulicach: Chrobrego 24 o powierzchni 31,45 m kw.; Rydygiera 23 o powierzchni 52,54 m kw.; Rydygiera 23 – 18,33 m kw. oraz Łokietka 12 – 137,61 m kw. Część jawna przetargu odbędzie się 23 września 2010 r. w siedzibie Zarządu Zasobu Komunalnego o godzinie 9.00 w sali nr 101 na I piętrze. – Zachęcamy artystów, rzemieślników, organizacje pozarządowe i wszystkich, którzy mają ciekawe pomysły na działalność artystyczną, do wzięcia udziału w przetargach na najem lokali użytkowych na Nadodrzu.Jeśli chodzi o działalność artystyczną, aranżowanie przestrzeni na Nadodrzu może przynieść wiele satysfakcji, poza tym obszar ten jest preferowany w przypadku starań o środki unijne – dodaje Małgorzata Golak. Kolejny przetarg obejmie lokale użytkowe przy ulicach: Jagiellończyka 29 – 28,62 m kw.; Łokietka 9 – 66,29 m kw. oraz przy placu św. Macieja 1 przyziemie o powierzchni 75,90 m kw. i piwnica – 63,32 m kw. – Ogłoszenie o przetargu na wyżej wymienione lokale użytkowe zostanie opublikowane na przełomie września i października 2010 r. Natomiast planowana część jawna przetargu to przełom października i listopada bieżącego r. – informuje Małgorzata Rusyniak, Dział Lokali Użytkowych, Zarząd Zasobu Komunalnego. Wszystkie lokale wymagają przeprowadzenia gruntownych remontów, jednak są oddawane w najem po preferencyjnych stawkach czynszu, na przykład wywoławczy czynsz miesięczny netto za lokal o powierzchni 52 m kw. to 210 zł, podczas gdy przy stawkach komercyjnych byłoby to ponad 1200 zł.
 
Ponadto przy ulicy Dubois zostanie utworzone ze środków Unii Europejskiej Lokalne Centrum Rozwoju Zawodowego, które będzie mieć charakter edukacyjno-szkoleniowy i konferencyjno-wystawienniczy. Centrum stanie się: ośrodkiem międzynarodowej wymiany i spotkań z uznanymi ekspertami w dziedzinie mody, sztuki, wzornictwa przemysłowego; miejscem promocji marki wrocławskiej; miejscem doskonalenia zawodowego o charakterze rzemieślniczo-artystycznym oraz siedzibą Akceleratora Designu.
 
Przedmieście Odrzańskie pochwalić się może także pilotażowym programem „Witryny Nadodrza – Okna na Świat”, który powstał dzięki współpracy z Akademią Sztuk Pięknych. – Program me być inspiracją dla właścicieli lokali. Witryny powinnyprzyciągać klientów, a jednocześnie stanowić odzwierciedlenie swojej niepowtarzalności oraz podkreślać koloryt i atrakcyjność dzielnicy. Jeśli marzymy o „wrocławskim Montmartrze” na Nadodrzu, warto aby pracownie, zakłady i sklepy w tej okolicy były wyjątkowe. Jak pokazują doświadczenia miast europejskich, które z sukcesem przeprowadziły proces rewitalizacji, bardzo ważne jest podejmowanie działań przez samych przedsiębiorców. Dzięki upiększeniu własnych witryn podniosą oni jakość nie tylko lokali, co przełoży się bezpośrednio na wzrost obrotów, ale równocześnie będą mieli wpływ na przyspieszenie rewitalizacji – tłumaczy Małgorzata Golak, z Biura Rozwoju Gospodarczego. W ramach projektu rozpoczną się praktyki studenckie, podczas którychstudenci Akademii Sztuk Pięknych przygotują indywidualne projekty aranżacji witryn.

 

Źródło: KRN.pl | 2010-09-21

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

0

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęciadziałki na sprzedażdomy na wynajemdomy na sprzedaż powiat Chojnickidomy na wynajem powiat M. Toruńlokale użytkowe na wynajem gmina M. Lesznolokale użytkowe na sprzedaż gmina Augustówdomy na wynajem w Rudzie Kozielskiejmieszkania na sprzedaż w Gaworzycachmieszkania na sprzedaż w Psurów

Deweloperzy

);