Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Artykuły Artykuły

ABC zakupu mieszkania

ABC zakupu mieszkania

Początek roku to czas życzeń i postanowień, czas podsumowań i planowania zmian. Nic dziwnego zatem, że u progu rozpoczynającego się roku wiele osób zaczyna poważnie myśleć o zakupie mieszkania. Aby jednak wykonać pierwszy krok, trzeba wiedzieć, od czego zacząć.

W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że realizacja przedsięwzięcia jest trudna, ryzykowna i właściwie nie wiadomo, od czego zacząć. Zakup mieszkania wiąże się przecież z decyzjami, których konsekwencje będziemy ponosić przez wiele lat, zatem trzeba się do tego odpowiednio przygotować. W takich sytuacjach dobrym pomysłem jest podzielenie dużego zadania na mniejsze etapy i realizowanie ich krok po kroku.

 

Na ile nas stać?

Pierwszym krokiem do realizacji marzenia o zakupie mieszkania jest określenie własnych możliwości finansowych. Jeżeli dysponujemy gotówką, zadanie jest proste. Jeśli jednak planujemy skorzystać z pomocy banku, musimy zbadać swoją zdolność kredytową, np. udając się do eksperta kredytowego. W ten sposób sprawdzimy, jakie są nasze szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego i na jaką kwotę możemy liczyć. Dzięki temu dowiemy się, jaka jest maksymalna cena mieszkania, na które możemy sobie pozwolić. Jeśli uzyskana odpowiedź nas nie usatysfakcjonuje, naszym celem odtąd powinno być poprawienie swojej sytuacji, np. poprzez zmianę miejsca pracy, uzyskanie podwyżki, przedłużenie umowy z pracodawcą albo spłatę wcześniejszych zobowiązań finansowych.

 

Czego szukamy?

Kiedy wiemy już, w jakim przedziale cenowym mieści się mieszkanie, na które możemy sobie pozwolić, zastanówmy się, czego właściwie szukamy. W tym celu warto odpowiedzieć na kilka pytań: W jakiej lokalizacji chcemy mieszkać? Jaki metraż nas interesuje? Ile pomieszczeń ma mieć mieszkanie i w jakim rozkładzie? Wolimy osobną kuchnię czy w aneksie? Będziemy szukać mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym? Jeśli kupimy mieszkanie od dewelopera, wolimy urządzić je samodzielnie czy wybrać standard „pod klucz”? Jeśli zdecydujemy się na lokal „z drugiej ręki”, chcemy opcję do zamieszkania czy dopuszczamy możliwość remontu?

 

Co oferuje rynek?

Kolejnym krokiem jest przeglądanie ofert nieruchomości. Znajdziemy je m.in. na portalach ogłoszeniowych, stronach internetowych biur nieruchomości czy w prasie branżowej. Jeśli szukamy mieszkania w okolicy, w której obecnie przebywamy, warto zwracać uwagę także na tablice ogłoszeniowe znajdujące się w pobliżu. Można rozważyć także skorzystanie z pomocy pośrednika nieruchomości, który pomoże nam w poszukiwaniach. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, ale będziemy musieli liczyć się z koniecznością zapłacenia prowizji wynoszącej od ok. 2 do ok. 6 proc. wartości nieruchomości, jaką zdecydujemy się kupić. Przeglądając oferty i umawiając się na wizyty w mieszkaniach wystawionych na sprzedaż, przy okazji poznamy rynek. Gdy zorientujemy się, jak wygląda, będzie to dobry moment, by zweryfikować nasze oczekiwania dotyczące wymarzonej nieruchomości.

 

Czego jeszcze musimy się dowiedzieć?

Gdy potencjalni kupujący spotykają się z właścicielami mieszkań wystawionych na sprzedaż, zaczynają zauważać szczegóły, których wcześniej nie dostrzegali. Jednocześnie w ich głowach pojawiają się dodatkowe pytania. Dlatego już same wizyty w nieruchomościach przeznaczonych do sprzedaży mogą być cennym źródłem informacji. Dzięki odpowiedziom na pytania dotyczące technologii budowy, kosztów utrzymania czy systemu zarządzania obiektem będziemy mogli porównać różne możliwości i zawęzić zakres poszukiwań. Równocześnie warto uzupełniać wiedzę związaną z obrotem nieruchomościami. Przed finalizacją transakcji sprawdźmy np., czym jest Księga Wieczysta nieruchomości i jakie informacje w niej zawarte powinniśmy zdobyć przed zakupem, jakie elementy musi zawierać umowa, o czym warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego i jak powinien wyglądać profesjonalny odbiór techniczny nieruchomości. W przypadku wątpliwości możemy skorzystać z pomocy specjalistów. Na tym etapie możemy warto także zorientować się, jak negocjować cenę mieszkania, a nawet potrenować tę umiejętność. Część ekspertów, którzy zawodowo zajmują się negocjacjami, radzi, by najpierw przećwiczyć techniki negocjacyjne z osobą sprzedającą mieszkanie, które nas nie interesuje. Dzięki temu nauczymy się działać bez emocji, które w pewien sposób mogą nas ograniczać. Po takim przygotowaniu, gdy znajdziemy już nasze wymarzone mieszkanie, będziemy gotowi, by kupić je i nie popełnić wielu błędów, których konsekwencje musielibyśmy ponosić przez następne lata.
 

Źródło: Dwutygodnik.KRN.pl | 2020-02-07

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący?

3.2

Zainteresował Cię artykuł? Podaj dalej!

powrót do listy artykułów

Komentarze (0)

Pokaż wszystkie komentarze (0)

 

 

Deweloperzy

);