Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Pośrednikowi nieruchomości należy się prowizja jedynie, gdy wykaże, że do transakcji doszło z jego zasługi – orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku.

W przedmiotowej sprawie pozwany samodzielnie sprzedał nieruchomość osobie trzeciej. Problem pojawił się, gdyż wcześniej zawarł z pośrednikiem nieruchomości umowę pośrednictwa w sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Umowa ta została zawarta na wyłączność. Pośrednik upierał się, że należy mu się prowizja, ponieważ po pierwsze umowa ta była zawarta na wyłączność, a po drugie umieścił w internecie ogłoszenie o sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Sądy obu instancji uznały, że roszczenie nie zasługuje na uwzględnienie. Po pierwsze kwestia zawarcia umowy na wyłączność nie powoduje, że pośrednikowi należy się prowizja, jeśli właściciel sam sprzeda nieruchomość. Po drugie, jak przytoczono wyrok Sądu Najwyższego z 2004 r.(sygn. akt I CK 270/04): pośrednik nabywa prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy stworzone przez niego warunki doprowadzą zainteresowanych do zawarcia głównej umowy, a zatem całe ryzyko gospodarcze spoczywa na pośredniku. W omawianej sprawie, sąd stwierdził, że powód powinien wykazać, że to dzięki niemu strony miały możność zawarcia transakcji, a tego nie zrobił. Samo bowiem umieszczenie na witrynie internetowej ogłoszenia nie wyczerpuje typowych czynności pośrednika, które dają podstawę do wynagrodzenia.

Wyrok Sądu Okręgowego w Słupsku z 31 marca 2015 r., sygn. akt IV Ca 178/15

[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości na wynajemhale i magazyny na wynajemgaraże do kupieniamieszkania na wynajem powiat Bydgoskimieszkania na sprzedaż powiat M. Krakówdomy na sprzedaż gmina Mogilanydomy na wynajem gmina Mławamieszkania na sprzedaż w Raciniewiemieszkania na wynajem w Janowiemieszkania na wynajem w Bądzyniu

Deweloperzy

);