Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]


Właściciel lokalu może zaskarżyć uchwałę do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo gdy narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy (art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 24.06.1994 roku o własności lokali).

Z brzmienia tego przepisu wynika, że uprawnienie takie przysługuje tylko właścicielowi lokalu, jednak art. 4 ust. 1 ustawy o własności lokali stanowi, że dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości przysługują, co do niewyodrębnionych lokali oraz co do nieruchomości wspólnej, takie same uprawnienia, jakie przysługują właścicielom lokali wyodrębnionych. Sąd Najwyższy stwierdził więc, że ze względu na art. 4 ust. 1 ustawy nie ulega wątpliwości, iż takie same uprawnienia, jakie przysługują właścicielom lokali wyodrębnionych, przysługuje właścicielowi samodzielnych lokali niewyodrębnionych. Zatem także współwłaściciel samodzielnych lokali niewyodrębnionych jest, zdaniem Sądu Najwyższeg, uprawniony do wytoczenia powództwa przewidzianego w art. 25 ust. 1 ustawy o własności lokali.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14.07.2005 r. o sygn. III CZP 43/05.[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźinne nieruchomości do kupieniahale i magazyny do kupieniadziałki na sprzedażmieszkania na sprzedaż powiat Kolbuszowskimieszkania na wynajem powiat Strzyżowskimieszkania na sprzedaż gmina Iławalokale użytkowe na wynajem gmina Przeworskdomy na sprzedaż w Lubiszynek Drugimieszkania na sprzedaż w Ciebłowicach Małychmieszkania na sprzedaż w Waliszewie Dworskim

Deweloperzy

);