Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Gmina nie ma obowiązku budowy urządzeń infrastruktury technicznej na każdym terenie przeznaczonym w miejscowym planie na inwestycje mieszkaniowe – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W przedmiotowej sprawie inwestor wygrał przetarg na użytkowanie wieczyste nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe. Zobowiązał się do budowy osiedla domów wielorodzinnych, mając na rozpoczęcie prac 2 lata, a na zakończenie inwestycji w okresie 4 lat. Po jakimś czasie deweloper poprosił gminę o przedłużenie terminu rozpoczęcia robót, a ona wyraziła zgodę, jednakże ustaliła, że naliczy opłaty dodatkowe w wysokości 10 proc. wartości użytkowanych działek, czyli ok. 122 tys. zł rocznie. Inwestor odwołał się od tej opłaty, twierdząc, że nie był w stanie rozpocząć budowy, gdyż nie może uzyskać decyzji o warunkach przyłączenia osiedla do sieci, a co za tym idzie, pozwolenia na budowę. Właściwy miejscowo plan, który wszedł w życie pół roku po zawarciu umowy użytkowania, przewidywał bowiem obowiązek podłączenia budynków na przedmiotowym terenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Użytkownik argumentował, że opłata nie powinna być naliczana z uwagi na treść art. 65 ust 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który stanowi, że nie pobiera się dodatkowych opłat rocznych w razie niewybudowania urządzeń infrastruktury technicznej, jeżeli do ich wybudowania był zobowiązany właściwy organ. Sędziowie NSA, doszli jednak do wniosku, że fakt, iż w miejscowym planie dany teren przeznaczony jest na budownictwo mieszkalne, nie determinuje obowiązku budowy urządzeń infrastruktury dla całego terenu, a ponadto inwestor przystępując do przetargu miał świadomość, że teren nie posiada stosownej infrastruktury.

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, sygn. akt. I OSK 3077/12[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże na wynajemdomy na sprzedażmieszkania na zamianęmieszkania na wynajem powiat Szamotulskimieszkania na sprzedaż powiat Myśliborskimieszkania na wynajem gmina Bytnicamieszkania na sprzedaż gmina Rybnodomy na wynajem w Pęzachdomy na sprzedaż w Luboradzadomy na sprzedaż w Wymysłowie

Deweloperzy

);