Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Akty prawne

[ powrót ]

Jak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 16.06.2009 r., wspólnota mieszkaniowa może zlicytować w trybie art. 16 ustawy o własności lokali tylko wyodrębnione lokale mieszkalne.

W przedmiotowej sprawie wspólnota starała się pozbyć uciążliwych lokatorów niewyodrębnionych lokali należących do gminy. Wspólnota postanowiła wystąpić do sądu o wyrażenie zgody na sprzedaż tych lokali w drodze licytacji w trybie art. 16 ustawy o własności lokali. Jednak przegrała zarówno w sądzie okręgowym, jak i apelacyjnym, a nawet w Sądzie Najwyższym. Problemem okazał się fakt, że lokale te nie są lokalami wyodrębnionymi. Skoro nie zostały wyodrębnione prawnie, nie mogą być przedmiotem sprzedaży w trybie art. 16.

Jak uznały bowiem sądy, art. 16 ustawy o własności lokali zezwala jedynie na sprzedaż lokalu już wyodrębnionego i nie daje uprawnienia do ustanowienia odrębnej własności lokalu. Zdaniem Sądu Najwyższego najwyraźniej ustawodawcy zależało na tym, by tylko właścicieli posiadających wyodrębnione nieruchomości można było zlicytować. Art. 16 ustawy o własności lokali może być sprzeczny z Konstytucją, bo różnicuje właścicieli na te dwie kategorie, tworząc grupę uprzywilejowaną. W praktyce gminy nie wyodrębniają swoich lokali, jeżeli nie chcą ich sprzedać. Podobnie jest u innych właścicieli, którzy sukcesywnie sprzedają lokale w budynkach (spółdzielni, deweloperów). W praktyce więc art. 16 powoduje, że gminy, deweloperzy i spółdzielnie należą do kategorii „lepszych” właścicieli.

Wyrok Sądu Najwyższego z 16.06.2009 r. sygn. akt V CSK 442/08[ powrót ]

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźgaraże do kupieniainne nieruchomości do kupieniamieszkania na zamianędomy na wynajem powiat Bytowskidomy na sprzedaż powiat Żyrardowskimieszkania na wynajem gmina Ciechanowieclokale użytkowe na wynajem gmina Legnickie Poledomy na sprzedaż w Kalskumieszkania na wynajem w Kobylanachdomy na wynajem w Łątczynie Włościańskim

Deweloperzy

);