Porady prawne Porady prawne

Mieszkania spółdzielcze

W jaki sposób mieszkanie spółdzielczo-własnościowe przekształcić w odrębną własność. Jakie ma to znaczenie z prawnego punktu widzenia i z jakimi kosztami jest związane?

Członkowi spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, przysługuje też prawo do żądania przeniesienia na jego rzecz własności tego lokalu. Realizacja tego żądania następuje na wniosek członka, jednak aby była możliwa, działka pod budynkiem musi mieć uregulowaną sytuację prawną. Przeniesienie własności następuje w drodze umowy ze Spółdzielnią. Umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Koszty związane z przeniesieniem własności określone zostały w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych w art.38, ust.1, pkt 3: „ustala się opłatę w wysokości 1/3 najniższego wynagrodzenia ogłaszanego przez ministra właściwego do spraw pracy na podstawie kodeksu pracy jako koszt zawarcia umowy notarialnej oraz opłatę w wysokości 1/3 najniższego wynagrodzenia jako koszt założenia i wpisu do księgi wieczystej”. Do tych kwot należy jeszcze doliczyć koszty wypisów aktu notarialnego. Łączny koszt kształtuje się w granicach około 800 zł.

Obecnie w Polsce mamy do czynienia z różnymi formami posiadania mieszkania. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego to ograniczone prawo rzeczowe, które w praktyce oznacza, że tak naprawdę właścicielem mieszkania jest spółdzielnia mieszkaniowa. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest określane jako dziwoląg prawny stworzony w latach 60. po to, aby nie przyznawać ludziom pełnej własności. Tylko w przypadku odrębnej własności lokalu mieszkalnego jesteśmy pełnymi właścicielami, tzn. posiadamy pełne prawo własności do naszego mieszkania. Ponadto jesteśmy współwłaścicielami budynku, w którym mieszkamy, i gruntu, na którym posadowiony został budynek. Wszyscy właściciele lokali tworzą wspólnotę mieszkaniową i sami podejmują decyzje dotyczące całej nieruchomości. We wspólnocie, w której wykupiono wszystkie lokale, rola spółdzielni zmienia się z właściciela, czyli osoby, która stawiała warunki lokatorom, do „posłusznego pracownika”, któremu to wspólnota stawia warunki i określa wynagrodzenie i którego w każdej chwili może zwolnić, by samemu zarządzać nieruchomością lub by powierzyć to innej, lepszej firmie.

Z wykupem wiąże się pułapka, której wiele osób wykupujących lokale od spółdzielni czy od gminy nie dostrzega. Z własnością wiążą się nie tylko prawa, ale i obowiązki. To na wspólnocie bowiem spoczną koszty utrzymania nieruchomości, koszty napraw na przykład dachu, nowej elewacji, ocieplenia budynku egzekwowanie należności od właścicieli, którzy ich nie płacą w terminie. Niestety, nadal dla zbyt dużej liczby wspólnot w Polsce przejęcie własności wiąże się ze stopniową dewastacją budynków i coraz bardziej zaniedbanym otoczeniem. Gdy wspólnota jest zbyt liczna, porozumienie między taką dużą ilością wspólwłaścicieli często graniczy z cudem.

>

2006-10-01

powrót do listy pytań do prawnika

Prezenter inwestycji

Super Oferta

Dom na Bielanach
 Osiedle Harmonia
Cystersów 26
Biura Świętokrzyska 14
Działka pod inwestycję
Nieruchomości położone w...
Ville Italii
Osiedle Ogrody Żabińca
Sand Hotel ****
Marine Hotel *****
Rezydencja Walenty
Kamienica Pilotów 29
Osiedle Lawendowa 3
Gryczana Gardens
Oaza Bronowice
Villa sento

Dom na Bielanach

Bielany, Kraków 

Osiedle Harmonia

Kraków, Dębniki/Kliny Zacisze, ul.... 

Cystersów 26

Kraków, Grzegórzki, ul. Cystersów 

Biura Świętokrzyska 14

Kraków, Krowodrza, ul. Wrocławska 

Działka pod inwestycję

Kraków, Bronowice, ul. Balicka  

Nieruchomości położone w...

Goczałkowice-Zdrój 

Ville Italii

Kraków/Zielonki, ul. Marzycieli 

Osiedle Ogrody Żabińca

Kraków, Prądnik Biały, ul. Żabiniec 

Sand Hotel ****

Kołobrzeg, ul. Zdrojowa 

Marine Hotel *****

Kołobrzeg, ul. A. Sułkowskiego 

Rezydencja Walenty

Kraków, Krowodrza, ul. Prądnicka 

Kamienica Pilotów 29

Kraków, Prądnik Czerwony, ul. Pilotów 

Osiedle Lawendowa 3

Zielonki, ul. Lawendowa 

Gryczana Gardens

Kraków, Prądnik Biały, ul. Gryczana 

Oaza Bronowice

Kraków, Bronowice, ul. Stańczyka 

Villa sento

Kraków, ul. Zbrojarzy 
Super oferta: / poprzednia następna

Strony regionalne - województwa

dolnośląskielubelskiełódzkiemazowieckiepodkarpackiepomorskieświetokrzyskiewielkopolskiekujawsko-pomorskielubuskiemałopolskieopolskiepodlaskieśląskiewarminsko-mazurskiezachodniopomorskie

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania na sprzedażgaraże na sprzedażmieszkania na wynajemdomy na sprzedaż powiat Koszalińskimieszkania na sprzedaż powiat Łosickilokale użytkowe na sprzedaż gmina Zatorydomy na wynajem gmina Pieńskdomy na sprzedaż w Marianowiemieszkania na wynajem w Karsach Dolnychmieszkania na wynajem w Marcinowie

Producenci

Farby Śnieżka