Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Sprzedaż nieruchomości

Sprzedaję mieszkanie spółdzielcze własnościowe, którego jestem jedynym właścicielem, ale moje rodzeństwo ma sądownie zagwarantowane prawo zamieszkiwana w nim. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży chcemy podzielić na trzy części, ale nieformalnie. Wszyscy troje postanowiliśmy przeznaczyć środki na zakup mieszkań. Z tego, co wiem, mogę uniknąć konieczności zapłacenia podatku, pod warunkiem, że w ciągu 14 dni złożę do US oświadczenie o przeznaczeniu pieniędzy właśnie na lokal mieszkalny. Czy moje rodzeństwo również musi składać takie oświadczenia? A czy przekazanie rodzeństwu po 1/3 kwoty sprzedaży może być potraktowane jako darowizna i obłożone podatkiem?

Tylko osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, może je sprzedać. Może to zrobić również wbrew innym lokatorom i tylko jej przysługuje formalnie prawo do uzyskania ceny sprzedaży, a więc i do przeznaczenia jej na określony cel i w ten sposób rozliczenia jej wobec urzędu skarbowego. W takiej sytuacji przekazanie kwot pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży innym osobom należy uznać za darowiznę.
Z umową sprzedaży wiążą się określone koszty, co do których zwyczajowo przyjęło się, że ponosi je strona kupująca. Zatem w większości przypadków sprzedaż nieruchomości czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie pociąga dla sprzedającego, o ile nie korzysta z usług pośrednika, żadnych kosztów. Uzyskana cena sprzedaży niezależnie od jej wysokości (może być to kilka tysięcy, jak również kilka milionów złotych) nie jest też w większości przypadków traktowana jako źródło dochodu i ze sprzedażą nie wiąże się obowiązek ani wykazania tej kwoty w rocznym rozliczenia podatkowym, ani zapłaty jakiegokolwiek podatku.
Jednym z nielicznych wyjątków od tej zasady jest sytuacja, gdy dana osoba kupuje nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a następnie sprzedaje je przed upływem 5 lat od zakupu. W takiej sytuacji po stronie sprzedającego powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego w wysokości 10%. Kwoty tej nie łączy się z dochodami z innych źródeł i nie wykazuje w rocznym zeznaniu podatkowym. Sprzedający ma obowiązek zapłacić podatek w terminie do 14 dni od dnia sprzedaży, chyba że w terminie tym złoży oświadczenie, że kwotę tę przeznaczy w ciągu 2 lat na realizację „swojego własnego celu mieszkaniowego”, np. kupno innego mieszkania, domu albo ich remont
Należy jednak zwrócić uwagę, że 10% podatek dochodowy nie dotyczy sytuacji, gdy nieruchomość nabyto w spadku czy w drodze darowizny. Osoba, która stała się właścicielem nieruchomości w taki sposób, nie zapłaci wyżej wymienionego podatku dochodowego, nawet jeżeli sprzedaje nieruchomość po upływie kilku dni od uzyskania prawa własności.

2007-10-05

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźmieszkania poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedażinne nieruchomości poszukiwane do wynajęcialokale użytkowe na sprzedaż powiat Łomżyńskilokale użytkowe na sprzedaż powiat Sławieńskilokale użytkowe na wynajem gmina Dzierzążnialokale użytkowe na sprzedaż gmina Kęsowodomy na sprzedaż w Mikleszmieszkania na wynajem w Michałowiedomy na wynajem w Aleksandrowie

Deweloperzy

);