Prosimy, odblokuj wyświetlanie reklam w naszym serwisie, są one związane z rynkiem nieruchomości.
To dzięki nim masz darmowy dostęp do naszych treści.

Z pozdrowieniami zespół KRN.pl :)


Porady prawne Porady prawne

Kupno nieruchomości

Kupuję mieszkanie, które będzie mi wydane po terminie podpisania aktu notarialnego. W mieszkaniu tym oprócz właścicielki jest zameldowana i mieszka jej córka z dziećmi. Jak zabezpieczyć się przed problemami z eksmisją tych osób? Mam na myśli sytuację, w której osoby te nie będą chciały wydać lokalu w ustalonym terminie. Czy klauzula wykonalności dotyczy wszystkich zamieszkałych w tym lokalu? Dziękuję za odpowiedź.

Jeżeli wydanie nieruchomości ma nastąpić w terminie późniejszym, w akcie notarialnym powinno znaleźć się zobowiązanie dotychczasowego właściciela do wydania nieruchomości w określonym terminie, a właściciel powinien być poddany co do wydania nieruchomości rygorowi egzekucji komorniczej na podstawie art. 777 par. 1 pkt. 4 kodeksu postępowania cywilnego. Akt notarialny jest wówczas samodzielnym tytułem wykonawczym bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego i po nadaniu mu klauzuli wykonalności będzie mógł być realizowany przez komornika. Ponadto dotychczasowy właściciel powinien zobowiązać się do ponoszenia wszelkich kosztów utrzymania z tą nieruchomością związanych do czasu wydania nieruchomości. Te dwa zapisy uregulują kwestie rozliczeń między stronami.

Skoro wydanie nieruchomości następuje w terminie późniejszym, doradzałbym, aby również zapłata części lub całej ceny sprzedaży nastąpiła w terminie późniejszym. Wtedy nabywca zyskuje argument przetargowy i w większym stopniu gwarantuje sobie skuteczność wydania nieruchomości w ustalonym terminie. Inaczej terminowe wydanie nieruchomości przestaje być w interesie sprzedawcy, a zaczyna zależeć od jego przyzwoitości. Zapłata części ceny sprzedaży w terminie wyprowadzki jest jedynym skutecznym w praktyce sposobem wpływającym na sprzedającego, bowiem rygor egzekucji zawarty w akcie notarialnym tylko skraca procedurę eksmisyjną, natomiast nie likwiduje poważnego braku tej procedury, jakim jest zakaz eksmisji na bruk, który skutecznie zablokował już niejedną eksmisję.

2007-10-02

powrót do listy pytań do prawnika

 

 

Wybrane nieruchomości

mieszkania na sprzedaż w Poznaniumieszkania na sprzedaż w Krakowiemieszkania na sprzedaż w Warszawiemieszkania na sprzedaż w Wrocławiumieszkania na sprzedaż w Gdańskudomy na sprzedaż w Poznaniudomy na sprzedaż w Krakowiedomy na sprzedaż w Warszawiedomy na sprzedaż w Wrocławiudomy na sprzedaż w Gdańskumieszkania do wynajęcia Krakówmieszkania do wynajęcia Warszawamieszkania do wynajęcia Poznańmieszkania do wynajęcia Wrocławmieszkania do wynajęcia Gdyniamieszkania do wynajęcia Gdańskmieszkania do wynajęcia Łódźkamienice poszukiwane do wynajęciadomy poszukiwane do wynajęciahale i magazyny do kupieniadomy na wynajem powiat Lwóweckilokale użytkowe na wynajem powiat Kazimierskidomy na sprzedaż gmina Goleniówlokale użytkowe na wynajem gmina Lubiszyndomy na wynajem w Świątnikach Wielkichdomy na sprzedaż w Linydomy na sprzedaż w Gołuń

Deweloperzy

);